Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Uniwersalny poradnik o prawach pasażera - nieaktualny, obecnie ULC nic nie da

http://www.fly4free.pl/uniwersalny-pora ... -pasazera/

Wizzair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
wizzair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,106445

Ryanair - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,68109

Ryanair Sun - odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot
ryanair-sun-odszkodowanie-za-opozniony-odwolany-lot,1498,130312

Uszkodzony/ zaginiony/ opóźniony. bagaż
uszkodzony-zaginiony-opozniony-bagaz,228,21597

Historia lotów z flightradar
historia-lotu-na-flightradar,18,8917

Czy odszkodowanie za lot przysługuje?
UE-UE przysługuje
UE-NONUE przysługuje
NONUE-UE przewoźnik unijny (przynajmniej jeden odcinek) przysługuje
NONUE-UE przewoźnik pozaunijny nie przysługuje


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9479 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 474  Następna
Autor Wiadomość
#51 PostWysłany: 13 Paź 2011 21:17 

Rejestracja: 07 Maj 2011
Posty: 112
Dzięki. Skorzystam z Twojej rady. Nic to przecież nie kosztuje.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy
United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów
#52 PostWysłany: 17 Paź 2011 10:21 

Rejestracja: 03 Wrz 2011
Posty: 238
Loty: 14
Kilometry: 20 013
niebieski
Daj znać jak poszło w temacie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 20 Paź 2011 11:42 
Założyciel
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2010
Posty: 4096
Loty: 507
Kilometry: 1 172 588
Moja historia:

11 dni przed wylotem mój lot o długości trasy do 1500 km został odwołany. Zaproponowano mi połączenie o 3h 45 minut wcześniejsze. Propozycję przyjąłem. Następnie złożyłem reklamację i ubiegałem się o odszkodowania. Ostatecznie przyznano mi 50% kwoty, o którą wnioskowałem. Powołując się na art. 7 pkt 2 litera a)


2. Jeżeli pasażerom zaoferowano, zgodnie z art. 8, zmiane planu podróży do ich miejsca
docelowego na alternatywny lot, którego czas przylotu nie przekracza planowego czasu
przylotu pierwotnie zarezerwowanego lotu

a) o dwie godziny w przypadku wszystkich lotów o długosci do 1 500 kilometrów; lub

(...)

obsługujacy przewoznik lotniczy moze pomniejszyc odszkodowanie przewidziane w ust.1 o
50%.


Złożyłem odwołanie do ULC. ULC w postępowaniu przewoźnika nie doszukało się uchybień i wypłatę 50% odszkodowania uznało za poprawne.


Mój punkt widzenia. Czas lotu nie przekraczający (...) o 2h należy rozumieć jako maksymalnie +/- 2 godziny od godziny pierwotnej. Z tego co się domyślam zarówno przewoźnik jak i ULC przekraczający traktuje jako ponad +2h od godziny pierwotnej. Ponieważ w moim przypadku było -3h 45 min przewoźnik według niego samego jak i ULC może pomniejszyć odszkodowanie o 50%. Dziwne, ale prawdziwe.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 20 Paź 2011 12:20 

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 362
niebieski
Chyba mają rację. Oni w tym punkcie mówią o przylocie. Jeśli będziesz wcześniej to chyba lepiej. Twoje odszkodowanie wynika z innego faktu a mianowicie z Artykuł 5, pkt 1 c). Trzeba tu rozgraniczyć czas odlotu od czasu przylotu. To, że przenieśli Ci o 3 h 45 m wcześniej i nastąpiło to w okresie do 2 tygodni przed podróżą pozwala Ci ubiegać się o odszkodowanie. Dodam więcej jeśli np. w okresie od 2 tyg. do 1 tyg. zaproponowaliby Ci lot, który zaczyna się o 1 h 45 m wcześniej i kończy się 3 h 50 m później niż pierwotnie to odszkodowanie nie należałoby się.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 20 Paź 2011 12:55 
Założyciel
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2010
Posty: 4096
Loty: 507
Kilometry: 1 172 588
barrob1 napisał(a):
Chyba mają rację. Oni w tym punkcie mówią o przylocie. Jeśli będziesz wcześniej to chyba lepiej.


Kupując usługę przewozu oczekuję jej realizacji na warunkach określonych w umowie, w tym konkretnych godzin przylotu i wylotu. Czy wcześniej czy później zmienia to mój plan podróży i powoduje komplikacje.

barrob1 napisał(a):
Twoje odszkodowanie wynika z innego faktu a mianowicie z Artykuł 5, pkt 1 c). Trzeba tu rozgraniczyć czas odlotu od czasu przylotu.


Moje odszkodowanie nie wynika z innego faktu, tylko z tego własnie :). Cytowany przeze mnie artykuł pozwala przewoźnikowi zmniejszyć należne odszkodowanie o 50%.

barrob1 napisał(a):
To, że przenieśli Ci o 3 h 45 m wcześniej i nastąpiło to w okresie do 2 tygodni przed podróżą pozwala Ci ubiegać się o odszkodowanie.


Dlatego o odszkodowanie wystąpiłem i je otrzymałem.

barrob1 napisał(a):
Dodam więcej jeśli np. w okresie od 2 tyg. do 1 tyg. zaproponowaliby Ci lot, który zaczyna się o 1 h 45 m wcześniej i kończy się 3 h 50 m później niż pierwotnie to odszkodowanie nie należałoby się.


Zgadza się.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#56 PostWysłany: 20 Paź 2011 13:51 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7945
HON fly4free
@Kamil: interpretacja przewoźnika i ULC w tym wypadku niestety jest trafna: takie przypadki, jak opisałeś, niestety nie są objęte odszkodowaniem zryczałtowanym, natomiast jeśli pasażer mimo tego ponosi szkodę z powodu przyspieszenia lotu w takiej konfiguracji, jak w Twoim przypadku (dodatkowe koszty związane z dłużym pobytem, zmiana biletów na wcześniejsze podróże, utrata czasu pracy itd. itp.) zawsze może wystapić do sądu z roszczeniami w trybie montrealskim: niestety już według zwykłych zasad dowodowych (trzeba wykazać szkodę itd). Warto o tym pamiętać, bo z całą pewnością są przypadki, gdy przyspieszenie podróży (a nie tylko jej opóźnienie) pociąga za sobą wymierne koszty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 20 Paź 2011 14:09 
Założyciel
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2010
Posty: 4096
Loty: 507
Kilometry: 1 172 588
Marek ależ jak najbardziej jest objęte odszkodowaniem, które już jest na moim koncie. Zaskoczyło mnie jednak, że w tej sytuacji, przewoźnik może je pomniejszyć o 50%. Sądziłem, że rozporządzenie winno być interpretowane odmiennie. ULC wyprowadziło mnie z błędu. Stąd moja informacja: jeśli wasz lot jest przesunięty na godzinę wcześniejszą, przysługuje tylko 50% odszkodowania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 20 Paź 2011 14:12 

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 362
niebieski
Cała rzecz jest w rozumieniu słów "którego czas przylotu nie przekracza planowego czasu przylotu pierwotnie zarezerwowanego lotu". Ja rozumiem w ten sposób, że może być dowolnie wcześniej ale nie później niż.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 20 Paź 2011 14:15 
Założyciel
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2010
Posty: 4096
Loty: 507
Kilometry: 1 172 588
I dokładnie tak jest. Ja natomiast sądziłem (wydawało mi się, że zgodnie z logiką), iż "nie przekracza" należy interpretować: nie wykracza poza oznaczoną granicę (w obie strony).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#60 PostWysłany: 20 Paź 2011 15:58 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7945
HON fly4free
Jasne, oczywiście, miałem na myśli nie są objęte odszkodowaniem w pełnym wymiarze, stąd ewetualnie jeśli szkody poniesione przez pasazera przenoszą połowę ryczałtu, wspomniana możliwość dochodzenia ich pełnego pokrycia, ale już w zwykłym trybie procesowym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#61 PostWysłany: 22 Paź 2011 22:24 

Rejestracja: 16 Lis 2010
Posty: 28
wracajac z honolulu 1 segment podrozy odbyl sie o czasie. po przylocie okazalo sie ze nasz samolot z LA odlecial z pasazerami wczesniejszymi. po miotaniu sie przy stanowisku air france dostalam bilet zamiast na 18-45 na 21-35. juz na lotnisku w LA okazalo sie ze do warszawy nie dotre ta linia.. air france wykupila dla mnie bilet w locie. w sumie w warszawie mialam byc o 18-10 a bylam po 21.
czy moge ubiegac sie o odszkodowanie. czy jest jakis formularz , ktory mam wypelnic czy sama wymodzic pismo. POMOCY.
kolejne opoznienie mialam w zeszlym roku w pazdzierniku. lot do frankfurtu opoznil sie ok 3 godzin i moj samolot do filadelfii odfrunal. potem polecuialam przez waszyngton . dotarlam z 6 godzinnym opoznieniem. pisac o odszkodowanie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#62 PostWysłany: 22 Paź 2011 22:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Mar 2011
Posty: 1401
srebrny
PLL LOT 1,5 miesiąca przed planowanym wylotem zmienił mi godziny wylotu z 8:55 na 5:45. Czy jakieś odszkodowanie mi się należy? Pewnie nie, ale wolę się zapytac ;) Kto pyta nie błądzi.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#63 PostWysłany: 22 Paź 2011 22:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2011
Posty: 1072
Loty: 14
Kilometry: 31 648
srebrny
ja pomogłem siostrze i jej koleżance napisać - złożyć pismo do ULC - samolot odleciał 9 godzin później niź planowo - LOT
na Rodos zamiast o 6 była 15.00
złożyły reklamację po przylocie na lotnisku - ale LOT odpisał że otrzymała napoje i posiłek, wkleiłbym ją... to można by się uśmiać tak napisane (wstyd)...szkoda że nie mam skanera
mydło i powidło

teraz wystąpiliśmy o 400 euro na osobę...- dwie osoby i dwójka dzieci - skarga złożona do ULC

pytanie - jaka dalej procedura ?
co ULC sprawdza- czy zaszły okoliczności nadzwyczajne ? (zabrał ich samolot,który przyleciał z Egiptu), inne loty latały normalnie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#64 PostWysłany: 22 Paź 2011 22:57 

Rejestracja: 16 Lis 2010
Posty: 28
jaka ma byc forma skargi? wyszczegolnienie parametrow lotu czy cos bardziej literackiego?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#65 PostWysłany: 22 Paź 2011 23:24 

Rejestracja: 16 Lis 2010
Posty: 28
dzial reklamacyjny lufthansy jest w niemczech. pismo napisze po polsku. bedzie ok?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#66 PostWysłany: 23 Paź 2011 11:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Mar 2011
Posty: 88
Loty: 54
Kilometry: 87 634
BZG napisał(a):
PLL LOT 1,5 miesiąca przed planowanym wylotem zmienił mi godziny wylotu z 8:55 na 5:45. Czy jakieś odszkodowanie mi się należy? Pewnie nie, ale wolę się zapytac ;) Kto pyta nie błądzi.


Nie przysługuje, ponieważ poinformowali ponad 14 dni od daty wylotu ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#67 PostWysłany: 26 Paź 2011 19:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2010
Posty: 2801
niebieski
BoaVista napisał(a):

I drugi temat. Gdzie można sprawdzić faktyczną, dokładną godzinę wylotu (przylotu)? Na Okęciu mówią, żeby się zwrócić do przewoźnika, przewoźnik kieruje do biura podróży a BP udziela wymijających informacji. Generalnie z nikim nie można się dogadać. Wiecie jaka instytucja dysponuje archiwalnymi danymi o lotach?

sprobuj tu, zmieniajac w linku nr lotu na twoj http://flightaware.com/live/flight/KAC117
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#68 PostWysłany: 26 Paź 2011 20:04 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7945
HON fly4free
Podaj mi na privie dokładne numery lotów, datę i przewoźnika, to postaram się Ci sprawdzić o ile będę miał dostęp.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#69 PostWysłany: 26 Paź 2011 20:07 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7945
HON fly4free
boni napisał(a):
dzial reklamacyjny lufthansy jest w niemczech. pismo napisze po polsku. bedzie ok?

Nie, korespondencja musi być w j. niemieckim lub angielskim jeśli to poczta tradycyjna. W przypadku wypełniania formularza reklamacyjnego online można pisac po polsku. Ale dlaczego chcesz pisać do działu niemieckiego? W Polsce też jest dział reklamacji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#70 PostWysłany: 26 Paź 2011 23:21 

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 1306
Najlepiej pisać po Angielsku, najszybsza reakcja.

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9479 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 474  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group