Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 17 Gru 2010 12:37 

Rejestracja: 20 Lut 2010
Posty: 839
niebieski
W trosce o to byś mógł/mogła szybko uzyskać odpowiedź na dręczące Cię pytania przeczytaj poniższy FAQ.

1. Gdzie szukać i kupować bilety tanich linii lotniczych (m.in. Ryanair, Wizz Air, easyJet)?

Bezpośrednio na stronach linii lotniczych (ryanair.com, wizzair.com, easyjet.com). Bilety zazwyczaj można też kupować na stronach różnych pośredników, jednak dochodzi wtedy opłata manipulacyjna (Transaction Fee, zazwyczaj około 60 zł).
Do wyszukiwania połączeń polecamy wyszukiwarki np. skyscanner.pl gdzie można wyszukać trasy pomiędzy interesującymi nas miejscami wraz z orientacyjnymi cenami. Tego typu wyszukiwarki podają również połączenia z przesiadkami. Inną stroną jest http://www.analyzair.com, która to podaje ceny na interesującej nas trasie w linii Ryanair. Interesującą propozycją jest program Azuon do pobrania ze strony http://www.azuon.com Jest to program płatny (12€ za rok) i wyszukuje różne kombinacje tras w zadanych kryteriach. Co odróżnia go od stron typu skyscanner to to, iż analizuje on większą liczbę tanich linii lotniczych i umożliwia on wyszukiwanie połączeń z większą liczbą kryteriów (np. nie drożej niż..., bez potrzeby noclegu w miejscu przesiadkowym, etc.). Należy zwrócić uwagę, iż podróż z przesiadką często może być tańsza niż lot bezpośredni.

2. Kiedy szukać najtańszych biletów?

Zauważ, że z niskimi cenami biletów jest jak z wyprzedażami odzieży. Nie da się przewidzieć jaki kierunek będzie w bardzo atrakcyjnej cenie a jaki nie. Możemy jedynie przewidywać na podstawie dotychczasowej historii wierząc że firmy lotnicze nie zmienią swej polityki sprzedaży. Zazwyczaj najlepszym momentem na kupno biletu to okres ok. 2-3 miesięcy przed datą wylotu.

3. Jak uzyskać cenę taką jaka podawana jest w reklamie promocji?

To jedno z częściej zadawanych pytań i źródeł niezadowolenia wśród klientów linii lotniczych. Biletów w promocyjnych cenach jest ograniczona ilość i najczęściej są dostępne w krótkim okresie po uruchomieniu promocji. Jeśli znajdziemy bilet w promowanej cenie warto się przyjrzeć warunkom płatności oraz przewozu. Linie lotnicze możemy podzielić na dwa rodzaje: tradycyjne (np. LOT, Lufthansa, Air France, British Airways i inne) oraz tzw tanie (np. Ryanair, Wizz Air, easyJet, itp.)
Tradycyjne linie umożliwiają zabranie ze sobą bagażu tzw. rejestrowanego czyli po ludzku mówiąc dużej walizki (zazwyczaj do 20kg), podają posiłki na pokładzie, można wybrać i wszystko to w cenie biletu.
Natomiast w tanich liniach za wszystkie te usługi trzeba dopłacić dodatkowo. Jeśli wybierzemy się z bagażem podręcznym i nie wybierając dodatkowych usług (np. pierwszeństwa wejścia na pokład, ubezpieczenia podróży, itp.) możemy kupić bilet w promocyjnej cenie.

4. Zrezygnowałam/em z usług dodatkowych ale linia lotnicza dolicza opłaty manipulacyjne za płatność. Jak to ominąć?

Opłaty manipulacyjne to sposób na dodatkowy zarobek dla tanich linii lotniczych. Jednak w większości przypadków przewoźnik umożliwia ich ominięcie i tak np:

Ryanair: za loty (powrotne) np z Polski są -jak dotąd- zwolnione z tejże opłaty płatności dokonywane kartą MasterCard PRE-PAID . Na dzień dzisiejszy w Polsce wydają je BZWBK, BRE , Auchan - karta Skarbonka , Moneybookers, Neteller.

loty z Niemiec, Włoch, Wlk.Brytanii , Irlandii i -od 15 kwietnia- Hiszpanii Ryanair zwalnia z opłat tylko kartą R. Cash Passport


Wizzair: w przypadku tej linii możemy zakupić bilet bez dodatkowych opłat płacąc specjalną kartą kredytową wydawaną przez citiBank (czasem promowana na groupon.pl itp, śledź dział http://fly4free.pl/forum/viewforum.php?f=82 )

easyJet:
można minimalizować opłatę , ale nie się uniknąć całkowicie

Jesli nie masz -jeszcze- odp. karty, może inni forumowicze będą mogli pomóc
http://fly4free.pl/forum/viewforum.php?f=181

5. Czy mogę jeszcze coś zaoszczędzić na tym etapie kupując bilety w Ryanairze?

Tak. W przypadku kupowania biletu nominowanego w innej walucie niż rozliczeniowa twojej karty płatniczej, Ryanair domyślnie proponuje rozliczenie wg. swojego zawyżonego kursu. Można tego uniknąć odznaczając opcję gwarantowanego kursu Ryanaira (tak jak na zdjęciu poniżej ).

6. Kupiłam/em bilet i co dalej?

Po udanym procesie rezerwacji dostaniesz e-maila ze szczegółami rezerwacji oraz instrukcją dalszego postępowania. Najczęściej na ok. 2 tygodnie przed wylotem (7 dni Wizz Air) należy zrobić tzw. odprawę on-line. Jest to nic więcej jak podanie swoich danych osobowych do systemu przewoźnika. Należy tu podać nr dokumentu jakim będziemy posługiwać się podczas podróży. W międzyczasie możemy dodać dodatkowe usługi np. wykupić dodatkowy bagaż.

7. Rezerwowała/em bilet w Ryanairze ale wystąpił błąd. Pieniądze zostały pobrane a nie mam numeru rezerwacji.

Jeśli środki zostały pobrane z karty, oznacza to iż rezerwacja została dokonana. Nr rezerwacji możemy dostać w sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją na stronie ryanair.com. Należy wybrać odpowiednia opcję i podać numer karty, datę oraz trasę lotu. Po tych danych rezerwacja zostanie wyszukana.

8. W co się spakować jeśli wybrałam/wybrałem opcję podróży tylko z bagażem podręcznym?

Bagaż podręczny w przypadku tanich linii lotniczych to najczęściej bagaż o nieprzekraczalnych wymiarach 55x40x20cm i wadze 10kg (w easyJet nie ma limitu wagi o ile jest ona sensowna - pasażer musi sam umieścić go w luku bagażowym). Należy zwrócić uwagę na wymiary i wagę, aby odpowiadały wymogom przewoźnika - w przypadku gdy któryś z wymiarów lub waga zostania przekroczona możemy zostać zmuszeni do nadania go jako rejestrowanego co będzie kosztowało nas ok 35€/GBP (Ryanair). Na rynku jest wiele walizek tzw kabinówek z grubsza odpowiadającym wymaganym wymiarom. Przed zakupem warto zwrócić uwagę czy rączki, kółka i inne wystające elementy zmieszczą się w podanych wymiarach. Innym rozwiązaniem jest plecak o pojemności ok 50 l. Tego typu plecaki zazwyczaj mają wymiary mieszczące się w limicie, a mają tą zaletę w porównaniu do "kabinówek" że ważą zdecydowanie mniej. Jeśli nie jesteśmy pewni wymiarów, na każdym lotnisku są kosze pomiarowe do których możemy przymierzyć swój bagaż i ew. przepakować coś z plecaka do kieszeni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 31 Gru 2010 13:08 

Rejestracja: 29 Kwi 2010
Posty: 388
niebieski
osiek napisał(a):
5. Czy mogę jeszcze coś zaoszczędzić na tym etapie kupując bilety w Ryanairze?

Tak. W przypadku kupowania biletu nominowanego w innej walucie niż rozliczeniowa twojej karty płatniczej, Ryanair domyślnie proponuje rozliczenie wg. swojego zawyżonego kursu. Można tego uniknąć odznaczając opcję gwarantowanego kursu Ryanaira (tak jak na zdjęciu). Opcja ta dotyczy zakupów w € i GBP.

a zdjecie? ;-)

fajny FAQ, moze by go przykleic, jako sticky?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 31 Gru 2010 13:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2010
Posty: 2801
niebieski
ExGliwice napisał(a):
osiek napisał(a):
5. Czy mogę jeszcze coś zaoszczędzić na tym etapie kupując bilety w Ryanairze?

Tak. W przypadku kupowania biletu nominowanego w innej walucie niż rozliczeniowa twojej karty płatniczej, Ryanair domyślnie proponuje rozliczenie wg. swojego zawyżonego kursu. Można tego uniknąć odznaczając opcję gwarantowanego kursu Ryanaira (tak jak na zdjęciu). Opcja ta dotyczy zakupów w € i GBP.

a zdjecie? ;-)

fajny FAQ, moze by go przykleic, jako sticky?

dodam od siebie:

klikamu na 'more information' i odznaczamy checkboxa ;)

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 19 Sty 2011 11:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
odnośnie przewalutowania:
a ja u siebie nie mam pola 'more information' obok ostatecznej ceny

no i co teraz ? ; )

sprawdzane pod chrome & IE
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Sty 2011 12:03 
Moderator forum

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 2969
rw30 napisał(a):
odnośnie przewalutowania:
a ja u siebie nie mam pola 'more information' obok ostatecznej ceny

no i co teraz ? ; )

sprawdzane pod chrome & IE

link ten pojawia sie dopiero PO wypełnieniu danych właściciela karty,
żeby było łatwiej [ryanairowi]

(c) stąd się dowiedziałem - viewtopic.php?f=15&t=1511
_________________
pozdrawiam

A.



Wybaczcie brak polskich znakow w niektórych postach.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 19 Sty 2011 12:58, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Sty 2011 12:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
Abcn napisał(a):
rw30 napisał(a):
odnośnie przewalutowania:
a ja u siebie nie mam pola 'more information' obok ostatecznej ceny

no i co teraz ? ; )

sprawdzane pod chrome & IE

link ten pojawia sie dopiero PO wypełnieniu danych właściciela karty,
żeby było łatwiej [ryanairowi]


no wlasnie nie pojawia sie, tez myslalem ze tak moze byc ale tak nie jest

edit: hmmm, a za drugim razem sie pojawiło ;)

edit: na bilecie za 72,99euro różnica przy przewalutowaniu ryanairowym a nie-ryanairowym wyniosła 20pln ;) [ na korzyść tego drugiego oczywiście]
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Sty 2011 14:30 

Rejestracja: 25 Sty 2010
Posty: 139
Zbanowany
Informacja pojawia się PO wpisaniu danych wlasciciela karta ORAZ jej numeru.
W numerze karty jest zaszyta informacje o walucie karty - jeśli karta jest w PLN, to RYanair proponuje wtedy swoj przelicznik
sprawdzane na wielu kartach, roznych przegladarkach i kompach :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 02 Kwi 2012 22:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Mar 2012
Posty: 392
niebieski
osiek napisał(a):
4. Zrezygnowałam/zrezygnowałem z usług dodatkowych ale linia lotnicza dolicza opłaty manipulacyjne za płatność. Jak to ominąć?

Opłaty manipulacyjne to sposób na dodatkowy zarobek dla tanich linii lotniczych. Jednak w większości przypadków przewoźnik umożliwia ich ominięcie i tak np:

Ryanair: płatności dokonywane kartą MasterCard PRE-PAID są zwolnione z tejże opłaty. Na dzień dzisiejszy w Polsce wydaje je jedynie BZWBK,

easyJet: płatności dokonywane kartą Visa Electron zwolnione są z opłaty administracyjnej. Jest to jedna z popularniejszych kart dodawanych przez Banki w Polscem

Wizzair: w przypadku tej linii bez dodatkowych opłat możemy zakupić bilet płacąc specjalną kartą kredytową wydawaną jedynie na Węgrzech. W przypadku tej linii najtańszym rozwiązaniem będzie przelew bankowy, wtedy przewożnik doliczy 11pln od osoby za odcinek podróży.



Myślę, że warto by było zaktualizować wątek o opłatach. Tzn w przypadku Ryanaira dodać info o RCP (oraz kartach prepaid z Moneybookers oprócz BZWBK), a w przypadku Wizzair zaktualizować cenę przelewu na 18 zł i dodać info o karcie Citibanku oraz np. o tym, że czasem można ją nabyć w promocjach takich jak na Grouponie.

Może warto też dodać link do innego tematu gdzie forumowicze pomagają :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 06 Kwi 2012 12:15 
Moderator forum

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 2969
DZieki , kliper
aktualizujemy
_________________
pozdrawiam

A.



Wybaczcie brak polskich znakow w niektórych postach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group