Fly4free.pl

Nawet 35 dni urlopu dla pracujących Polaków. OPZZ chce zmian w kodeksie pracy

kobieta w hamaku
Foto: Peera_stockfoto / Shutterstock

Już nie 20 lub 26 dni urlopu, a 35 i to bez względu na staż pracy – taką propozycję zmian w polskim prawie złożyło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. To jednak nie jedyne postulaty, które mają sprawić, że Polacy będą bardziej wypoczęci. Zobaczcie, co jeszcze proponuje OPZZ.

Propozycja, która trafiła do Rady Dialogu Społecznego zawiera kilka ważnych elementów. OPZZ chciałoby bowiem, aby pracownik, który pracuje ponad 8 godzin w ciągu dnia, mógł skorzystać z dodatkowej 15-minutowej przerwy. Poza tym każdemu miałyby przysługiwać przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu, a osoby po 50. roku życia mogłyby wykonywać pracę w ramach nadgodzin lub w godzinach nocnych wyłącznie za ich wyraźnym przyzwoleniem. Najważniejszy z perspektywy ludzi lubujących się w podróżach jest jednak wymiar urlopu. Ten miałby zostać znacząco wydłużony.

Zamiast 20 lub 26 dni pełnopłatnego urlopu uzależnionego od stażu pracy, każdy pracownik w Polsce miałby prawo do 35 dni wolnego w ciągu roku, bez względu na to, ile lat przepracował w swoim życiu.

– Takie działanie będzie miało długofalowe pozytywne skutki dla zdrowia pracownika i jego aktywności zawodowej, a tym samym dla pracodawcy, jak i całego społeczeństwa – zapewnia OPZZ. – Jak najszybciej musimy zatem systemowo zadbać o zdrowie wszystkich Polek i Polaków, również poprzez wprowadzanie stosownych rozwiązań prawnych, aby pozostali oni na rynku pracy w zdrowiu i aktywności do osiągnięcia ustanowionego prawem wieku emerytalnego.

OPZZ uzasadniając swoją propozycję powołuje się na prawo pracy w innych europejskich krajach. Na przykłady we Francji, gdzie tydzień pracy wynosi zaledwie 35 godzin, a pracownik ma prawo do 30 dni urlopu. Warto też zauważyć, że Polacy w ciągu roku pracują 300 godzin więcej niż przeciętny Brytyjczyk, który ma prawo do 28 dni urlopu i 400 godzin więcej niż Niemiec.

– Aż 86% badanych Polek i Polaków przyznaje, że największe źródła ich zmęczenia związane są z ich pracą. Obecny wymiar urlopów wypoczynkowych, wprowadzony do Kodeksu pracy w latach 70. XX wieku, nie gwarantuje właściwej regeneracji sił pracownika po okresie wykonywania przez niego pracy, a także nie służy ochronie jego zdrowia oraz przywróceniu mu pełnej zdolności do pracy – możemy przeczytać w oświadczeniu OPZZ.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
400 godzin pracuje Polak więcej od Niemca?  400 godzin to 50 dni pracy....Czyli co , Niemiec ma o 50 dni więcej wolnych niż Polak...
samaki9, 17 stycznia 2020, 14:54 | odpowiedz
No to chyba wrócę do Polski, na Słowacji mam jedynie 20 dni. 
Grzegorz Brzoskowski, 17 stycznia 2020, 15:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tak, licytujcie się - trzydzieści, czterdzieści, a może sto dwadzieścia.  ZLIKWIDOWAĆ URLOPY PŁATNE - WPROWADZIĆ MOŻLIWOŚĆ UDZIELENIA URLOPU BEZPŁATNEGO - NP. MIN. 20/MAX. DO USTALENIA Z PRACODAWCĄ. I sprawa załatwiona.WINCYJ SOCJALU, WINCYJ.
Jan z Janowa, 18 stycznia 2020, 7:32 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »