Fly4free.pl

Pozytywne wibracje. Miasta poza utartym szlakiem

Wuppertal
Foto: Holger Piwowar A1

Nadrenia Północna-Westfalia to nie tylko Kolonia, Dortmund, Düsseldorf czy Essen. Delikatnie zbaczając ze szlaku największych miast regionu, natkniemy się na wibrujące życiem i energią miejsca. Warto tam zajrzeć!

Dzielnice pełne modnych barów i knajpek. Postindustrialny klimat, w którym świetnie odnajdują się nie tylko firmy z branży nowych technologii i mediów. Dziesiątki możliwości na spędzenie wolnego czasu, doskonalenie swoich umiejętności i rozwój pasji. Kreatywność i pomysłowość w działaniach. Rozwinięta scena kulinarna i muzyczna.

O czym mowa? O takich miastach jak Wuppertal czy Münster: nie zawsze będących „miejscami pierwszego wyboru” podczas planowania swojej podróży do Nadrenii Północnej-Westfalii. Byliście tam?

Miasto "do góry nogami", w którym zawsze można odkryć coś nowego

Wuppertal można smakować na wiele sposobów. Z racji skali (miasto jest mniejsze niż Kolonia czy Düsseldorf) sami mieszkańcy przyznają, że żyje się tutaj spokojniej, wśród wzgórz i urozmaiconego krajobrazu. Miłośnicy jednośladów docenią szereg ścieżek rowerowych, które pozwalają na sprawne przemieszczanie się po tym mieście. Ale podstawowym środkiem komunikacji jest tramwaj, który jeździ… do góry nogami!

Schwebebahn to unikat na skalę światową. Jej wyjątkowość polega na konstrukcji – to najdłuższa na świecie linia kolei podwieszanej. Co ciekawe, to nie jest obiekt, który z założenia ma służyć turystom. Kolejka i charakterystyczne wagoniki są po prostu elementem transportu miejskiego w Wuppertalu. Całość uruchomiono w 1903 r., ponad 117 lat temu. I do tej pory działa, budząc ogromne wrażenie wśród przyjezdnych – szczególnie dzieci.

* * *

Ale zostawmy transport i porozmawiajmy o kreatywności. Obszar wokół dawnej stacji kolejowej Mirke stał się miejscem niezwykłej transformacji (Utopiastadt): aktualnie znajdują się tu liczne biura, przestrzenie coworkingowe do wspólnej pracy i knajpki serwujące doskonałą kawę.

To właśnie tutaj rodzą się pomysły (na przykład w słynnej Hutmacher-Café, do której polecamy zajrzeć) na nowe projekty, zmiany, działania rozwijające firmy. Cała okolica wręcz wibruje energią, która jest przekuwana w działanie.

Ulica w mieście
Foto: Tourismus NRW e.V.

Niezwykłych „spotów” jest w Wuppertalu znacznie więcej. Pasjonujecie się sztuką uliczną? Zajrzyjcie do dzielnicy Luisenviertel, nie zapominając wcześniej o zrobieniu zdjęć przy kultowych barierkach Tippen-Tappen-Tönchen oraz mieniących się wszystkimi kolorami tęczy schodach (podrzucamy adres: 112 Holsteiner Treppe).

Inne ciekawe miejsca? Park rzeźb Waldfrieden, Most Lego… lub po prostu uczestnictwo w licznych warsztatach kulinarnych i ogrodniczych na terenie Utopiastadt. Dla miłośników sztuki punktem obowiązkowym powinna być także wizyta w Muzeum Von der Heydt – czekają na was dzieła takich artystów jak Picasso czy Monet.

Miejscowi podpowiadają, że warto wybrać się także poza miasto, do Solingen i Remscheid – z którymi Wuppertal tworzy tak zwany „Bergisches Städtedreieck”.

Stoliki na ulicy
Foto: Tourismus NRW e.V.

Zachwyt kulinarny, artystyczny i zakupowy

Po skorzystaniu z atrakcji oferowanych przez Wuppertal, kolejnym punktem na mapie miejsc poza utartym szlakiem zdecydowanie powinien być Münster. Zamiast przydługiej rekomendacji: kilkanaście lat temu (2004) to miasto zostało wybrane jako najbardziej przyjazne do życia miasto na świecie. Nieźle, nieprawdaż?

Co składa się na wyjątkowość Münster? Przyjezdnych zachwyca otwartość na alternatywne (w stosunku do przemysłu samochodowego) środki transportu – w mieście jest dwa razy więcej rowerów niż mieszkańców.

Turystów mogą przyciągnąć także niesamowite zabytki, które są namacalnym dowodem na ponad 1200 lat historii; skierujcie swoje kroki na Stare Miasto, podziwiajcie Ratusz, Fürstbischöfliches Schloss (Pałac Księcia Biskupa) czy katedrę św. Pawła.

Panorama miasta
Foto: Presseamt Münster, MünsterView

A skoro już o kreatywności mowa: nie możecie pominąć wizyty w okolicach dawnego basenu portowego i pobliskiej promenady. Unikalny miks nowoczesnej architektury i odrestaurowanych magazynów spowodował, że to miejsce stało się domem dla licznych startupów IT, agencji reklamowych, firm z branży architektonicznej, wolnych strzelców działających w mediach. Kolorowym dodatkiem są pracownie artystyczne i galerie (na przykład Kunsthalle Münster) oraz teatr, który wystawia swoje sztuki pod gołym niebem.

Münster to także zakupy! Okolice Prinzipalmarkt zadowolą nawet najbardziej wybrednych klientów: od gustownych butików po luksusowe domy towarowe. Znajdziecie tu biżuterię, tekstylia, artykuły do dekoracji… i setki innych przedmiotów. Alternatywa? Dzielnica Kiepenkerl i zakupy w sklepach, które znajdują się na parterach zabytkowych domów kupieckich.

Jeżeli traficie do Münster w okresie adwentu, Prinzipalmarkt zaskoczy was feerią świateł i atmosferą jednego z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w całym kraju.

Centrum miasta
Foto: DZT, Photodesigner Mark Wohlrab

Poza utartym szlakiem

Opisaliśmy atrakcje Wuppertalu i Münster, ale to tylko początek przygody, która czeka na was w mniej oczywistych miejscach na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii. Warto przełamać klasyczny schemat odwiedzin w trójkącie Kolonia-Düsseldorf-Dortmund, otwierając się na nowe możliwości.

Zachęcamy do eksploracji Krefeld, czyli miasta słynącego niegdyś z jedwabiu i aksamitu. Nie musicie zanurzać się w historii i dziedzictwie tekstylnym – zróbcie coś kreatywnego, zajrzyjcie do Pionierhaus i porozmawiajcie z reklamodawcami, artystami i aktywistami miejskimi.

A może wizyta w Mönchengladbach, która może przebiec pod znakiem poszukiwań alternatywnych ośrodków kultury? Podpowiadamy kilka ciekawych miejsc: kawiarnia Kulturküche, centrum sztuki Projektraum EA71, pracownia Blaues Haus.

Waszą pasją jest muzyka i przestrzenie, w których panuje twórczy chaos? W Essen znajdziecie to w sporej dawce: kultowy Turock czeka na gości spragnionych rockowej muzyki, alternatywnie zajrzyjcie do Don’t Panic czy Café Nord.

Na liście miejsc „do odwiedzenia” nie może też zabraknąć Duisburga i jego niesamowitych muzeów, takich jak Küppersmühle – mieszczące się w starym spichlerzu. Fascynującym zajęciem może być obserwacja zmian, które wprowadzane są w obrębie starego basenu portowego: dawne magazyny zbożowe zmieniane są w prawdziwe perełki architektoniczne, często przy wydatnym udziale światowej klasy architektów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »