Fly4free.pl

Pierwszy raz z Airbnb. Na co zwracać uwagę i co robić w razie kłopotów?

airbnb
Foto: ArthurStock / Shutterstock
Tyle słyszałeś o Airbnb, ale wciąż masz obawy, by z niego skorzystać? Nie wiesz, czy można anulować rezerwację albo co się stanie, jeśli to gospodarz anuluje twój pobyt? Jak wybrać odpowiednie mieszkanie, na co zwracać uwagę? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania.
ABC PODRÓŻOWANIA
Fly4free.pl to nie tylko ogromna i zaangażowana społeczność doświadczonych podróżników, ale także stale dołączające nowe osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyjazdami. To właśnie dla nich zebraliśmy najbardziej podstawowe informacje w jednym miejscu. Wszystkie artykuły przygotowane dla początkujących podróżników znajdziesz w naszym ABC podróżowania.

Airbnb, czyli portal pośredniczący w wynajmie krótkoterminowym, w dużym stopniu zrewolucjonizował poszukiwanie noclegu. Dzięki niemu nie musisz już być skazany wyłącznie na hotele, hostele i pensjonaty, ale możesz zamieszkać w czyimś domu. Aby jednak wszystko przebiegło gładko, warto pamiętać o kilku sprawach, nie dać się oszukać i umieć wybierać oferty. Po kilkunastu razach nabierasz wprawy, z łatwością znajdujesz ciekawe obiekty, ale początki… cóż, początki zawsze bywają trudne.

Jak wybrać obiekt na Airbnb?

Oczywiście przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na opinie. Zdjęcia i opis mogą być przepiękne, ale to opinia wcześniejszych wynajmujących powinna być dla ciebie kluczowa. To od nich dowiesz się, czy gospodarz był punktualny i dostarczył klucze na czas, czy mieszkanie było czyste albo czy zdjęcia nie przekłamują rzeczywistości. Może się też okazać, że choć lokalizacja wydawała się świetna, to w rzeczywistości będziesz mieszkać obok bardzo głośnego klubu nocnego, uciążliwej sąsiadki czy placu budowy.

Tutaj też możesz sprawdzić, jak często gospodarzowi zdarza się odwołać rezerwację. Taki komentarz publikuje się z automatu, za każdym razem, gdy pobyt nie dojdzie do skutku właśnie z tego powodu. Jeśli w opiniach zauważysz dużo anulowanych rezerwacji, to na pewno warto trzy razy się zastanowić przed wybraniem danego miejsca.

Jeśli zaś coś nie jest wymienione w opisie, nie zakładaj, że jest na miejscu np. żelazko czy klimatyzacja. Dopytuj gospodarzy, jeśli czegoś koniecznie potrzebujesz. Zawsze trzeba też sprawdzić, czy wynajmujący nie wymaga jakiejś dodatkowej opłaty np. za przyjazd późnym wieczorem.

Co, jeśli obiekt nie ma żadnych opinii?
A co z miejscami bez opinii? Tu sprawa nie jest taka prosta. Z jednej strony trudno im ufać, bo nie do końca wiadomo, co zastaniesz na miejscu. Można też się spodziewać, że skoro gospodarz dopiero zaczyna swoją przygodę z Airbnb, nie będzie tak pomocny jak ci, którzy zajmują się tym od dawna. Z drugiej strony wielu z nowicjuszy na start oferuje bardzo atrakcyjne ceny. Jeśli więc masz w sobie odrobinę skłonności do ryzyka, to można rozważyć taką opcję. Ale tylko na własną odpowiedzialność.

Ostateczna cena – na co zwrócić uwagę?

To, co w Airbnb może irytować najbardziej, to różnica w cenach. Kwota podana w trakcie wyszukiwania nie zawsze równa się ostatecznej cenie, jaką przyjdzie ci zapłacić. Dzieje się tak, bo przy wielu obiektach doliczana jest opłata za sprzątanie czy podatki. Dodatkowo jedni gospodarze podają cenę za osobę, inni od razu za cały pokój lub mieszkanie.

Na szczęście jeszcze przed rezerwacją zawsze w przejrzysty sposób pokazana jest ostateczna kwota, nie ma więc mowy o jakichś ukrytych sztuczkach czy opłatach. Trzeba jednak pamiętać, żeby zwrócić na to uwagę i czasem po prostu poświęcić trochę więcej czasu na sprawdzanie każdej oferty z osobna.

Oszustwa i błędy

Opisywane w internecie historie oszustw na Airbnb czy kłopotów związanych z portalem bardzo często mają wspólny mianownik – błąd niedoświadczonego lub zbyt ufnego użytkownika. Czasem ktoś da się namówić na niższą cenę w zamian za płatność gotówką, innym razem zaufał tajemniczemu systemowi płatności.

Oszuści starają się przenosić konwersacje z portalu na maile lub prywatne komunikatory, podsyłają dziwne linki do płatności czy np. oferują zniżkę, jeśli „załatwimy sprawę poza Aribnb”. Nigdy, przenigdy nie wolno dać się na to namówić. Ryzyko jest bardzo duże, a wpłaconych w ciemno pieniędzy nikt ci nie zwróci, bo od takich sytuacji portal umywa ręce. Zawsze do transakcji należy używać jedynie systemu komunikacji zintegrowanego z Airbnb, on gwarantuje ci bezpieczeństwo.

Trzeba mieć też na uwadze, że akceptuje on m.in. płatności kartą, Google Pay lub PayPalem. Jeśli przy rezerwacji musisz robić przelew, to znaczy, że właśnie ktoś próbuje cię oszukać.

Pamiętaj!
Pamiętaj, że Airbnb nie jest firmą hotelarską i to nie oni udostępniają mieszkania, a zwykli ludzie. Sam portal jedynie pośredniczy pomiędzy poszukującym i oferującym, oczywiście pobierając za to odpowiednią prowizję. Zaleta jest taka, że Airbnb pomoże nam, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego. Wadą jest czynnik ludzki – choć serwis regularnie poprawia zabezpieczenia, sprawdza mieszkania czy weryfikuje użytkowników, zawsze możemy trafić na oszusta.

Anulowanie rezerwacji i inne kłopoty

Niewątpliwą zaletą Airbnb jest to, że wkracza do akcji, gdy pojawiają się kłopoty. Jeśli gospodarz anuluje naszą rezerwację na kilka czy kilkanaście dni przed podróżą, Airbnb najczęściej po prostu zaproponuje ci alternatywne miejsce i dołoży zniżkę na nową rezerwację. W ekstremalnych sytuacjach zdarza się nawet, że w razie potrzeby Airbnb opłaci ci nocleg w hotelu – np. jeśli inne obiekty w serwisie będą zarezerwowane.

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli na miejscu okazuje się, że lokal kompletnie nie spełnia twoich oczekiwań. Miało być mieszkanie, a jest tylko pokój? Od razu zgłaszasz zastrzeżenia do gospodarza, który cię przyjmuje. Jeśli nie jest w stanie zapewnić obiecanego standardu, możesz oczekiwać, że zaoferuje coś w zamian. Gdy jesteś gotowy na ustępstwa, a obie strony będą zadowolone, można się rozgościć. Co innego w sytuacji, gdy gospodarz nie zamierza w żaden sposób zareagować. Wtedy czym prędzej powinieneś skontaktować się z Airbnb, a oni zaoferują pomoc – np. znajdą lokal zastępczy. Warto zrobić zdjęcia danego miejsca i udostępnić je pracownikom z biura obsługi klienta.

Może być też tak, że to ty chcesz zrezygnować z wynajmu. Zasady anulowania są zawsze jasno opisane jeszcze zanim zarezerwujesz dane miejsce. Anulacja możliwa w ciągu 24h od jej dokonania. Wówczas gospodarz będzie miał godzinę na odpowiedź. Jeśli ten odrzuci prośbę lub nie odpowie, nalezy poprosić Airbnb o pomoc. W pozostałych przypadkach obowiązują zasady ustalone przed gospodarza danego obiektu.

Szczegółowy opis wszystkich opcji anulacji znajdziesz na dedykowanej stronie w serwisie Airbnb.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »