Aktywiści klimatyczni znowu atakują. Tym razem zaczernili wodę w słynnej rzymskiej fontannie di Trevi!
Aktywiści z grupy klimatycznej Ultima Generazione pojawili się przed jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rzymu w związku z tragicznymi w skutkach powodziami w regionie Emilia-Romania w północno-wschodnich Włoszech. Siedmiu protestujących wlało do fontanny rozcieńczony węgiel roślinny, na skutek czego woda przybrała czarny kolor.
Grupa opublikowała na swoim profilu na Twitterze zdjęcia z akcji protestacyjnej. Stojący w czarnej wodzie uczestnicy trzymali transparenty, na których widniały hasła dotyczące skutków wykorzystania paliw kopalnych. Do tego wykrzykiwali, że „nasz kraj umiera„. – Jak długo jeszcze musimy czekać, aż rządzący podejmą konkretne działania? – zapytano we wpisie na Twitterze.
- Istria od 1775 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
- Kreta Zachodnia od 1759 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
- Cypr Północny od 1389 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Aktywiści apelują do władz o zaprzestanie publicznych dotacji na paliwa kopalne i powiązali protesty z trapiącymi Emilię-Romanię powodziami. Grupa stwierdziła, że jeden na cztery domy we Włoszech jest zagrożony powodzią. To nie pierwszy taki krok ze strony członków Ultima Generazione. W ostatnich tygodniach zorganizowali kilka pokojowych, ale destrukcyjnych protestów w całej Europie. Ich „celem” były zazwyczaj miejsca kultury i dzieła sztuki w muzeach, próbując w ten sposób podnieść świadomość klimatyczną.
Protest aktywistów przed rzymską fontanną został zakończony przez policjantów, którzy wyciągnęli aktywistów z wody. Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri potępił niedzielne działania i opisał, jakie będą one miały skutki. – Dzięki szybkiej interwencji miejscowej policji udało się uniknąć najgorszego. Teraz potrzebna jest interwencja, która zaangażuje środki publiczne i doprowadzi do zmarnowania 300 tys. litrów wody – napisał na Twitterze.
Według szacunków z listopada 2022 roku, średnio w ciągu godziny fontannę di Trevi odwiedza około 1200 osób, co w skali roku daje blisko 10,5 mln odwiedzających. XVIII-wieczny symbol stolicy Włoch jest jedną z najczęściej obleganych darmowych atrakcji turystycznych miasta.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?