Fly4free.pl

Strona i aplikacja znanej linii nie działały prawie dobę. Hakerzy zażądali od linii 175 tys. dolarów okupu!

SAS
Foto: Jeppe Gustafsson / ShutterStock
Linie SAS po raz kolejny w tym roku stały się celem hakerów. Grupa znana jako Anonymous Sudan zablokowała dostęp do aplikacji przewoźnika i jego strony internetowej, domagając się okupu w wysokości 175 tys. dolarów. W efekcie pasażerowie nie mogli wykonać na swoich kontach żadnych operacji.

Pierwsze zgłoszenia na temat awarii pojawiły się ze strony pasażerów w środę około godziny 13:30. Podróżni nie mogli otworzyć aplikacji i strony internetowej, a do tego niemożliwe było zalogowanie się na konto w celu odprawy czy wydrukowania kart pokładowych. W efekcie wielu z nich musiało udać się na lotnisko i odprawić się ręcznie.

W pierwszym komunikacie skandynawski przewoźnik odpowiedział jedynie, że powodem są „problemy techniczne” i przeprosił za niedogodności. Później jednak okazało się, że przyczyną był cyberatak. Serwis „Simple Flying” informuje, że początkowo hakerzy zażądali zapłaty 3 500 dolarów za przywrócenie dostępu do usług SAS, ale później zwiększyli okup do kwoty 175 tys. dolarów. Nie wiadomo, czy przewoźnik zgodził się na te żądania, ale po niemal 24-godzinnej awarii jego strona i aplikacja ponownie były dostępne.

SAS nie po raz pierwszy stał się celem ataków ze strony grupy Anonymous Sudan. W lutym tego roku hakerzy ujawnili dane klientów i wywołali olbrzymie zamieszanie – pasażerowie byli logowani na konta innych osób. Co więcej, ta sama grupa na początku roku miała odpowiadać za szereg podobnych ataków skierowanych w sektor opieki zdrowotnej i krajowego nadawcę telewizyjnego SVT. Z wiadomości publikowanych przez Anonymous Sudan na Telegramie wynikało, że jej działania są odwetem za antyislamskie demonstracje w Szwecji. Niektórzy twierdzili jednak, że sprawcy ataków w rzeczywistości nie pochodzą z Sudanu, ale zamiast tego mogą być częścią rosyjskiej kampanii.

Linie lotnicze i lotniska dość często stają się celami hakerów. Tylko w ubiegłym roku „ofiarami” ataków zostały TAP Air Portugal, American Airlines czy porty w Niemczech i USA. Europejska agencja Eurocontrol pod koniec stycznia informowała, że w ciągu roku w sektorze lotniczym liczba działań hakerów wzrosła o 530 proc.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »