Fly4free.pl

Walizki, plecaki, torby. W czym przewozić swój bagaż podczas podróży lotniczej?

Bagaż w samolocie
Foto: Have a nice day Photo / Shutterstock

Odwieczny problem: planujecie podróż samolotem i nie wiecie, jaki typ bagażu będzie dla was najlepszy? Postaramy się pokazać, jak dobrać odpowiedni bagaż do charakteru waszej podróży.

Linie lotnicze upierają się przy komplikowaniu prostych spraw. W teorii powinno być łatwo: chcecie lecieć na urlop, konferencję lub szybki weekendowy wypad? Kupujecie bilet lotniczy, wiecie, jaki maksymalny rozmiar i wagę powinien mieć wasz bagaż, pakujecie się i lecicie.

Ale to tylko teoria. Witajcie w świecie, w którym nie ma jednolitych reguł. Chcąc latać tanio, musicie być sprytni. I typ bagażu – mały plecak, torba, walizka kabinowa, duży bagaż rejestrowany – powinien być ściśle powiązany z charakterem wyjazdu, waszymi potrzebami, a nawet linią lotniczą, której samolotem odbędziecie waszą podróż.

Rodzaje bagażu, który zabieramy w podróż

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy typ wyjazdu, do którego właśnie się przygotowujemy, wymaga wzięcia ze sobą dużego bagażu? Pisząc wprost, mowa o dużej torbie lub walizce, która zostanie (jako tak zwany bagaż rejestrowany) przekazana w ręce pracowników portu lotniczego i odbędzie podróż w luku bagażowym samolotu.

Jeżeli to krótki wyjazd, na przykład weekendowy city-break w jednej z europejskich stolic, być może jesteście w stanie spakować się w bagaż podręczny? To najczęściej spora oszczędność czasu i pieniędzy. Czasu, ponieważ nie musicie nadawać go przed odlotem i czekać na niego przy taśmie-podajniku po wylądowaniu. Pieniędzy, gdyż w większości przypadków – o ile zdecydowaliście się na zakup biletu w najtańszej taryfie – podróż z bagażem rejestrowanym będzie wymagała uiszczenia specjalnej opłaty.

Powyższe zdanie dotyczy linii regularnych: w przypadku tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair czy Wizz Air, w najtańszych taryfach biletowych w ogóle nie występuje możliwość wzięcia ze sobą w podróż bagażu rejestrowanego bez dodatkowych, sporych opłat.

Jaką podjąć decyzję?

Kiedy zabrać bagaż podręczny? Kiedy zabrać bagaż rejestrowany?

Spakujcie się w bagaż podręczny, jeżeli:

  • lecicie na krótki, 2-3 dniowy wyjazd;
  • nie potrzebujecie zabierać ze sobą wielu przedmiotów, w tym kosmetyków i ostrych narzędzi;
  • nie planujecie przewozić płynów, nie będziecie chcieli przywieźć pamiątek lub prezentu w takiej właśnie postaci (np. butelki wina);
  • chcecie oszczędzić na kosztach podróży (zwłaszcza w tanich liniach lotniczych), nie kupując bagażu rejestrowanego;
  • możecie dokupić ewentualne brakujące przedmioty (np. duży krem przeciwsłoneczny) w miejscu docelowym;

 

Spakujcie się w bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany, jeżeli:

  • potrzebujecie wziąć ze sobą sporo rzeczy (ubrań, kosmetyków, sprzętu plażowego);
  • chcecie móc przewieźć przedmioty, które nie są dozwolone w bagażu podręcznym, w tym płyny i ostre narzędzia;
  • planujecie zakup dużej liczby pamiątek, zajmujących miejsce;
  • charakter wyjazdu wymaga zabrania specjalnego sprzętu/ubrania, które nie zmieści się do bagażu podręcznego;

* * *

Walizki kabinowe

Czy tak to wygląda w praktyce? Rozmiary dozwolonego bagażu podręcznego (zarówno bezpłatnego, jak i – to stosunkowa nowość w części linii – płatnego, który może podróżować z nami na pokładzie lub być nadany przy stanowisku linii) różnią się w zależności od przewoźnika. Warto jednak wiedzieć, że bagaż podręczny jeszcze do niedawna utożsamiany był z tak zwaną walizką kabinową.

Jak sama nazwa wskazuje, to typ walizki, który mogliście bez obaw zabrać ze sobą na pokład i umieścić ponad głowami pasażerów, w specjalnych schowkach. Z reguły jej wielkość (maksymalne wymiary) nie przekraczały 55 x 40 x 25 cm. Na rynku jest mnóstwo walizek, które spełniały i spełniają te założenia

Czy rozmiar bagażu podręcznego jest wszędzie taki sam?

Niestety, linie lotnicze często zmieniają swoją politykę bagażową. Coś, co jeszcze do niedawna było dozwolone jako bezpłatny bagaż podręczny, aktualnie niekoniecznie może się mieścić w tej kategorii. O zmianach w tym temacie, szczególnie w przypadku niskokosztowych przewoźników, informujemy na naszych łamach dość regularnie.

Nie dość tego, linie lotnicze często próbują nas wyrafinowanie oszukać i naciągnąć, manipulując informacjami, które są zamieszczone na ich stronach internetowych – w mnogości opcji łatwo przeoczyć te istotne, które wpływają na cenę końcową całej podróży.

Jakie aktualnie maksymalne wymiary może mieć bezpłatny bagaż podręczny w Ryanair? 40 x 20 x 25 cm. A Wizz Air? 40 x 30 x 20 cm. W obu przypadkach bagaż powinien być umieszczony w kabinie, pod fotelem.

Dlatego przed podróżą warto dokładnie sprawdzić, jakie są maksymalne wymiary bagażu, za który linia lotnicza nie pobierze od nas żadnej opłaty.

Sposoby na bagaż podręczny

Czy możliwe jest realne spakowanie się w mały bagaż podręczny nawet na krótki wyjazd? Tak, ale wymaga to kompromisów i kilku „patentów”. Jeżeli macie taką możliwość, to dużych objętościowo rzeczy (kurtkę, buty turystyczne) nie pakujcie do bagażu podręcznego, ale miejcie na sobie podczas podróży, a przynajmniej do momentu, gdy wsiądziecie do samolotu.

Zastanówcie się nad potrzebą zabierania nadprogramowych ubrań – jeżeli lecicie na wakacyjny weekend do Hiszpanii, to lekkie ubrania wystarczą w zupełności, a w razie potrzeby awaryjną dodatkową koszulkę możecie niedrogo kupić na miejscu. Przejrzyjcie listę planowanych do zabrania przedmiotów: na pewno wszystkiego potrzebujecie?

Tricki ułatwiające spakowanie bagażu podręcznego
  • w skutecznym pakowaniu się do bagażu podręcznego pomagają worki kompresyjne. Dzięki nim wasze rzeczy będą zajmować mniej miejsca;
  • zastanówcie się nad rozmieszczeniem przedmiotów w bagażu podręcznym: skarpety można zrolować, ubrania skompresować (np. dzięki workom próżniowym), a część przedmiotów umieścić „jeden w drugim”;

* * *

Bagaż rejestrowany

Nie jesteście w stanie spakować się w bagaż podręczny, lub po prostu planujecie zabrać ze sobą więcej rzeczy (i przywieźć pamiątki, których nie można umieścić w podręcznym plecaku)? Nie pozostaje Wam nic innego, jak wybrać bagaż rejestrowany.

Z minusów, jak już wspominaliśmy: najczęściej będziecie musieli za niego dopłacić – przynajmniej w tanich liniach i w podstawowych taryfach większości regularnych przewoźników. Koszt takiej przyjemności różni się w zależności od linii lotniczej i (niekiedy) od rozmiaru/wagi bagażu.

Przykład? Poniżej możliwości wyboru bagażu rejestrowanego na lot z Katowic do Aten, 20 lutego 2019 r., na pokładzie linii Wizz Air.

Cena bagażu rejestrowanego
Foto: Wizz Air

* * *

Jaki typ bagażu rejestrowanego wybrać do samolotu?

Zalety bagażu rejestrowanego? Oprócz zwiększonych możliwości w zakresie spakowania się, niebagatelne znaczenie ma także sposób transportu: jeżeli jest to duża walizka, najczęściej posiada specjalne kółka, ułatwiające jej transport. W walizce możemy umieścić przedmioty szklane (duże opakowania perfum, butelki z trunkami), pamiątki, w tym także te delikatne, typu ceramika z Maroka, obrazy z Turcji czy dywan z Iranu.

Torby podróżne również charakteryzują się sporą pojemnością, „robiąc różnicę” w porównaniu do bagażu podręcznego. I tu dochodzimy do kolejnego ważnego pytania, które sprowadza się do rozstrzygnięcia dylematu: torba czy walizka?

Co wybrać: torbę czy walizkę?
  • walizka jest łatwiejsza w transporcie (zwłaszcza, jeżeli ma kółka), pozwala na efektywne rozmieszczenie zawartości, chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami zewnętrznymi, umożliwia przewiezienie ubrań w stanie, który nie wymaga późniejszego prasowania;
  • …ale ma również wady: jest cięższa niż inne typy bagażu rejestrowanego (waga bagażu wlicza się do ustalonego przez linie lotnicze limitu), jej kształt nie umożliwia kompresji, zajmuje sporo miejsca;
  • torba podróżna jest znacząco lżejsza niż walizka, co automatycznie przekłada się na możliwość zwiększenia wagi zabieranego bagażu. Dodatkowo można ją dość łatwo skompresować, co ma znaczenie w przypadku późniejszego przechowywania;
  • …ale gorzej się „nosi” w porównaniu do walizki na kółkach, trudniej jest przeprowadzić efektywne spakowanie się (bez późniejszego wygniecenia ubrań), jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne (umieszczonych wewnątrz przedmiotów) niż walizka;
Bagaż na lotnisku
Foto: Fizkes / Shutterstock

Jaki typ bagażu wybrać?

Oczywiście, nie możemy zapomnieć o przypadkach, w których wybór bagażu jest uzależniony od charakteru naszej podróży. Jeżeli wybieracie się na biznesowe spotkanie i weekend w Paryżu czy Brukseli, raczej nie weźmiecie samego bagażu podręcznego – a w eleganckiej walizce znajdzie się miejsce dla koszul, marynarki i markowych perfum.

Z kolei wyjazd typu: „mamy 5 dni, polećmy do Maroka i wejdźmy na Dżabal Tubkal” wymusza rezygnację z walizki na rzecz solidnego plecaka, który będzie waszym towarzyszem wędrówki.

Plecak przy samolocie
Foto: Syda Productions / Shutterstock

Czy bagaż podręczny wystarczy na podróż dłuższą niż weekend?

Czy istnieją uniwersalne rady dotyczące wyboru bagażu? Z mojej strony mogę napisać: praktycznie nie podróżuję z walizką, jeżeli cel wyjazdu nie jest „zawodowo-biznesowy”. Plecak (nawet duży, w formie bagażu rejestrowanego) daje mi swobodę i wolność, możliwość spakowania wszystkich niezbędnych rzeczy… oraz bezproblemowe transportowanie go na dłuższe odległości.

Z kolei w przypadku większości wyjazdów turystycznych, nawet w najodleglejsze części naszej planety, jestem w stanie zmieścić się w „dawne” wymiary bagażu podręcznego (55 x 40 x 25). Dotyczy to zarówno rubieży Azji, gorącej Afryki, jak i zimnej północy Europy. Jeżeli czegoś nie wezmę ze sobą, zawsze mogę to kupić na miejscu: t-shirt, bielizna czy artykuły kosmetyczne to naprawdę niewielki wydatek.

Podobnie sądzi spora część naszych czytelników, którzy stają się ekspertami w podróżowaniu tylko z bagażem podręcznym. I mówimy tu nie tylko o krótkich, jednodniowych wypadach do europejskich miast.

Plecak podręczny
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
"...Z kolei w przypadku większości wyjazdów turystycznych, nawet w najodleglejsze części naszej planety, jestem w stanie zmieścić się w „dawne” wymiary bagażu podręcznego (55 x 40 x 25). Dotyczy to zarówno rubieży Azji, gorącej Afryki, jak i zimnej północy Europy...." No to chyba nie bierzesz statywu, lustrzanki pełnoklatkowej, lampy błyskowej i 4 obiektywów :-D. A skoro nie - to po co własciwie gdzieś wyjeżdzac?
okiemserca, 5 lutego 2019, 19:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »