Bali wprowadza nową opłatę wjazdową dla turystów. Podczas swojego pobytu możesz ją płacić… kilka razy
Portal „Travel Weekly Asia” przekazał, że wprowadzenie podatku, którego pobieranie zacznie się 14 lutego 2024 roku, zostało już ogłoszone przez szefa Izby Turystyki Bali. Wszyscy odwiedzający spoza Indonezji będą musieli w dniu przyjazdu zapłacić 150 tys. inodonezyjskich rupii, czyli równowartość ok. 40 zł. Dotyczy to również dzieci, dlatego 4-osobowa rodzina tylko przy wjeździe do kraju będzie musiała dodatkowo dopłacić ok. 160 zł. Do tego dochodzi jeszcze obowiązkowa, 30-dniowa wiza do Indonezji, która kosztuje 500 tys. rupii (ok. 133 zł).
Płatności za podatek będą przetwarzane przez Bank Rakyat Indonesia i będzie można ich dokonywać w rupii indonezyjskiej lub kartą kredytową w jednym z pięciu wyznaczonych stanowisk płatniczych w hali przylotów międzynarodowych na lotnisku na Bali. Opłatę będzie trzeba uiścić jeszcze przed udaniem się do stanowiska imigracyjnego w celu odprawy.
Kemer od 2590 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Rzeszów)
Słoneczny Brzeg od 2313 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Pafos od 2692 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
„Travel Weekly Asia” informuje, że forma zapłaty podatku może jeszcze ulec zmianie. Możliwe, że do połowy lutego uda się uruchomić taką funkcję na portalu „Love Bali”. Dzięki temu można byłoby opłacić go z wyprzedzeniem i wówczas nie trzeba byłoby udawać się do stanowiska na lotnisku.
Podatku nie unikną również ci zagraniczni turyści, którzy dotrą na Bali lotem krajowym lub łodzią. Specjalne stanowiska zostały również umieszczone w terminalu przylotów krajowych lotniska, a także przy porcie Benoa. Z opłaty będą jednak zwolnieni ci, którzy udadzą się na należące do prowincji Bali wysepki Nusa Penida, Nusa Lembongan czy Nusa Ceningan. Co jednak najdziwniejsze, chcąc podróżować po pobliskich wysepkach (np. Gili, Lombok czy Jawa), to przy powrocie na Bali… ponownie będzie trzeba zapłacić podatek. Nie ma znaczenia, że kilka godzin czy dni wcześniej był on już opłacony.
Wprowadzenie podatku nie jest próbą zwiększenia przychodów z turystyki. Jego celem jest podjęcie działań w kierunku ochrony przyrody i kultury wyspy, którym zagraża overtourism. – Turystyka wniosła oczywiście pozytywny wkład w rozwój gospodarczy zarówno samej Bali, jak i całej Indonezji, ale niesie też duże negatywne konsekwencje – wskazuje cytowany przez media gubernator wyspy Wayan Koster.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?