CPK niczym jedno z najlepszych lotnisk świata. Podpisano porozumienie
Centralny Port Komunikacyjny będzie współpracował z lotniskiem Seul Incheon – jednym z najlepszych portów lotniczych świata. Porozumienie w tej sprawie podpisali dzisiaj wiceminister infrastuktury, pełnomocnik rządu ds. CPK i minister ziemi w Korei Południowej.
Współpraca Polski z Koreą Południową w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ma przynieść wiele korzyści. Dzięki porozumieniu przy powstawaniu nowoczesnego lotniska będą wykorzystywane rozwiązania, które zastosowano w Seulu, a samo lotnisko stanie się doradcą strategicznym polskiej inwestycji.
– To przełomowy moment dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podpisanie współpracy z koreańskim lotniskiem Incheon wprowadza projekt CPK w zupełnie nowy etap realizacji. (…) Oznacza połączenie wiedzy i ambicji, doświadczenia i potencjału. To także krok w stronę tak bardzo przez wszystkich wyczekiwanego odbicia gospodarczego. Otwieramy zupełnie nowy rozdział w historii polskiej modernizacji – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.
Na początek Incheon stworzy dla polskiego lotniska raport otwierający. W nim znajdą się kluczowe elementy zdobywanego przez 20 lat doświadczenia – w zakresie zarządzania operacyjnego portem, integracji lotniska z koleją, zarządzania ryzykiem, podejścia do innowacji i sensownego etapowania całej inwestycji.
Koszt trzyletniego kontraktu zawartego dzisiaj, to 3,5 mln EUR. Według obecnego harmonogramu prac obejmie on okres planowania, projektowania i wykupu gruntów.
– Cieszę się, że mamy na pokładzie przedstawicieli Portu Lotniczego Incheon. Jest to jeden z głównych portów przesiadkowych w Azji i jedno z najlepiej zorganizowanych lotnisk świata. Dla CPK będzie absolutnie kluczowym doradcą, swoistą „drugą parą oczu”, która będzie wsparciem w podejmowaniu najważniejszych decyzji planistycznych i pomocą w opracowaniu i odbiorze specjalistycznej dokumentacji przedprojektowej – podkreślił Mikołaj Wild, prezes CPK.
Ale współpraca z Koreą Południową to nie tylko wymiana doświadczeń związana z lotniskiem Incheon. Jak powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała: „poprowadzimy ją tak, aby korzyści odczuł każdy polski obywatel”.
– Mam nadzieję, że dzisiejszy list intencyjny doprowadzi do zwiększenia wymiany gospodarczej i współpracy obu krajów w różnych sektorach, a zwłaszcza do znaczącej współpracy w zakresie infrastruktury publicznej, w tym lotniskowej, drogowej, kolejowej i planowania przestrzennego – skomentował Byeon Chang-heum, minister ds. ziemi, infrastruktury i transportu.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?