Bilet wstępu za miliony monet? Nie! Te świetne i znane miejsca zwiedzisz kompletnie za darmo!
Od muzeów, przez biblioteki, symbole miast, aż po niezwykłe przedstawienia, siedziby władz i pałacowe ogrody zapierające dech w piersiach. Darmowe atrakcje znajdą się nawet w najdroższym mieście świata. A my zgromadziliśmy najciekawsze z nich w jednym miejscu.
Im popularniejsza i bardziej znana atrakcja, tym jej cena potrafi być wyższa. Wtedy szybko się okazuje, że choć bilet lotniczy kosztował nas na przykład 78 PLN, to na miejscu najważniejsze atrakcje dosłownie zrujnują nasz budżetowy plan zwiedzania. Do jednych z najdroższych atrakcji należy m.in. Petra, London Eye, Burj Khalifa, a z tych bardziej odległych Machu Picchu czy Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.
Na szczęście w podróżniczym świecie istnieje równowaga i choć bywają atrakcje horrendalnie drogie, to nie brakuje też takich, które można zwiedzać zupełnie za darmo. Niektóre są darmowe zawsze i dla każdego. Inne tylko w wybrane dni lub pod pewnymi warunkami. Nie sposób wymienić wszystkich opcji z całego świata, ale postaraliśmy się, żeby każdy znalazł coś dla siebie. W ubiegłym roku stworzyliśmy taką listę dla atrakcji w Unii Europejskiej, dziś nieco ją rozszerzamy i dodajemy też to, co można zwiedzić za darmo na świecie.
Jeśli zaś sami trafiliście na fenomenalną atrakcję turystyczną, która jest dostępna bez opłat i godna polecenia – dajcie znać w komentarzach.
Muzea to podstawa
Najliczniejszą grupą pośród darmowych atrakcji są muzea. Choć wielu kojarzą się z nudą i bezrefleksyjnym oglądaniem obrazów, nic bardziej mylnego! Bez opłat można odwiedzić fenomenalne obiekty, które nie tylko gromadzą cenne eksponaty, ale także w ciekawy, a często i interaktywny sposób przekazują wiedzę. Gdzie na przykład? Chociażby w Muzeum Techniki i Nauki lub Historii Naturalnej w Londynie, które słusznie uważane są za jedne z najciekawszych na świecie, w Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Waszyngtonie czy w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich.
Pośród bardziej tradycyjnych obiektów też nie brakuje tych darmowych. W Londynie aż kilkadziesiąt muzeów jest dostępnych bez żadnej opłaty za wstęp, w tym British Museum czy Tate Modern. W Madrycie możecie zwiedzić np. Museo Taurino (Muzeum Walki Byków) oraz wieczorami od wtorku do soboty także Museo del Prado. W Jerozolimie za darmo można odwiedzić Jad Waszem, czyli Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu.
Warto pamiętać, że poza obiektami, które są zupełnie darmowe przez cały rok, nie brakuje też tych, które mają wyznaczone dni darmowego zwiedzania. Na przykład w Paryżu i całych Włoszech pierwsza niedziela miesiąca jest dniem wolnych wstępów do państwowych muzeów, ale tylko od października do marca. Co można wtedy odwiedzić? Chociażby Pompeje, Koloseum, Luwr, Musee D’Orsay, Centre Pompidou czy Pałac Wersalski.
Jeśli chcecie zwiedzić Muzeum Watykańskie, wybierzcie się w ostatnią niedzielę miesiąca. W Polsce też możecie zobaczyć sporo za darmo. Podziemia Rynku w Krakowie, tamtejsze Muzeum Lotnictwa albo Muzeum II Wojny Światowej udostępnianie są za darmo we wtorki. W niedzielę za darmo zwiedzicie Muzeum Powstania Warszawskiego i Galerię XIX wieku w Sukiennicach, a w poniedziałki Fabrykę Schindlera.
Sporo jest też darmowych ofert dla młodszych podróżników. Na przykład paryskie muzea wpuszczają za darmo osoby nawet do 26 roku życia. Natomiast Koloseum czy Pompeje zwiedzicie za darmo, jeśli nie jesteście jeszcze pełnoletni. Warto też pamiętać o Nocy Muzeów, gdy obiekty na całym świecie nie tylko nie pobierają opłat za wstęp, ale także często udostępniają przestrzenie czy wystawy zamknięte na co dzień.


Kultowe miejsca i symbole
Na szczęście wiele symboli miasta jest tak ogromnych lub widocznych, że wcale nie trzeba wejść na ich teren, by móc się im dokładnie przyjrzeć – Sagrada Familia w Barcelonie, Wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Marina Bay Sands i cały park Merlion w Singapurze, Petronas Towers w Kuala Lumpur, Pałac Buckhingam wraz ze zmianą warty czy Burj Khalifa to obiekty, które także z zewnątrz prezentują się spektakularnie.
Jeśli jednak chcecie za darmo zwiedzić kultowe miejsca w środku, wybierzcie się do Błękitnego Meczetu w Stambule, meczetu Szejka Zayeda w Abu Dhabi, do Bazyliki Sacré-Coeur i katedrę Notre Dame w Paryżu, Panteonu w Rzymie lub Bazyliki Św. Piotra w Watykanie. Za wstęp do żadnego z nich nie zapłacicie ani grosza. Kobiety mogą też odwiedzić słynny taras singapurskiego hotel Marina Sands Bay – za darmo tylko w środy w ramach „Ladies Night”.
Na zwiedzanie bez opłat można się też załapać w politycznych miejscach. Zarówno Reichstag w Berlinie jak i Kapitol Stanów Zjednoczonych, czyli siedzibę kongresu, można odwiedzić bez opłat po wcześniejszej rejestracji przez internet.
Podczas wizyty w USA warto też wybrać się na darmowy rejs promem pływającym na Staten Island. To świetna okazja by zobaczyć Statuę Wolności bez wydawania pieniędzy na zorganizowaną wycieczkę. A fani „Gry o Tron” nie powinni przegapić spaceru po starym mieście w Dubrowniku.


Mniej typowe atrakcje
Muzea i symbole miast zna każdy. Ale opcji na darmowe spędzanie czasu jest o wiele więcej. Niektóre z nich mogą was zaskoczyć. Na przykład wycieczka po linii produkcyjnej Harleya Davidsona. Wersji zwiedzania jest kilka, ale tylko „Classic factory tour” odbywa się zupełnie za darmo. Taka wycieczka trwa godzinę i jest dostępna od poniedziałku do piątku w dwóch lokalizacjach – York, Pensylwania i Menomonee Falls, Wisconsin.
Nie macie jeszcze 21 lat? Świetnie się składa. Jeden z browarów w Portland organizuje Allagash Brewery Tour, czyli zwiedzanie swojego zaplecza. Wycieczka jest darmowa, tylko dla osób poniżej 21 roku życia, bo w tej wersji nie zawiera degustacji trunków. Z klasycznym programem i degustacją kosztuje 5 USD.
Bez opłat możecie zwiedzić także Centrum Szkolenia Olimpijskiego w Kolorado, a jeśli będziecie mieć odrobinę szczęścia, oprowadzi was jeden ze sportowców. Zamiast słuchać o sporcie wolicie go uprawiać? W takim razie spróbujcie swoich sił na rzece Hudson. Od 18 maja do 13 października możecie tam za darmo popływać kajakami. Każdy chętny może w jednym z kilkudziesięciu terminów, wypożyczyć sprzęt na 30 minut w ramach programu promowania publicznego dostępu do wody dla wszystkich stworzonego przez Downtown Boat House.
Wolicie wysiłek dla ducha, od wysiłku dla zdrowia? Proszę bardzo! Zupełnie za darmo możecie odwiedzić wiele bibliotek, które regularnie trafiają na listy najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie. Na przykład biblioteka publiczna w Nowym Jorku organizuje bezpłatne wycieczki dwa razy dziennie od poniedziałku do soboty, Biblioteka Narodowa w Rio de Janeiro wpuszcza turystów raz dziennie, a ta w Paryżu bez żadnych ograniczeń. Od wtorku do soboty można także zwiedzać George Peabody Library.
W Londynie nie zapomnijcie za to wybrać się do Sky Garden. Wystarczy wcześniej zarezerwować termin wizyty na stronie internetowej i już możecie podziwiać stolicę Wielkiej Brytanii z tego niezwykłego budynku. Zimą natomiast warto zajrzeć do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, która co roku ma inny motyw przewodni.


Czasem wystarczy spacer lub piknik
Na szczęście zwiedzanie to nie tylko muzea czy biletowane obiekty. Atrakcji, które możecie sobie zorganizować w trakcie wyjazdu jest sporo, a nie wszystkie muszą mieścić się w zamkniętych pomieszczeniach. Gdzie więc wybrać się z małym budżetem? Na pewno na wszelkiej maści targi i bazary – zwłaszcza te najsłynniejsze na świecie. Do wyboru macie na przykład Grand Bazaar w Stambule, targ w Marrakeszu, rybny market w Katanii, Gold Souk w Dubaju, targ czarownik w Mexico City czy La Boqueria w Barcelonie.
Jeśli przerażają was tłumy, poszukajcie spokoju w parkach i ogrodach. Niektóre bywają naprawdę spektakularne – jak Central Park w Nowym Jorku czy Hyde Park w Londynie, a niektóre po prostu zapierające dech w piersiach – jak ogrody pałacu Schönbrunn w Wiedniu, Queen Mary Garden w Londynie z 12 tys. róż, park Gülhane w Stambule, czyli dawne ogrody Pałacu Topkapi z pięknym widokie m na Bosfor albo ogrody królewskie w Edynburgu czy Sydney. Nie można też zapominać o Garden by the Bay – czyli kolejnym z symboli Singapuru. Choć wstęp do zamkniętych budynków jest płatny, to reszta gigantycznego ogrodu botanicznego jest ogólnodostępna i darmowa. Wieczorem odbywa się tu także pokaz iluminacji świetlnych.
Zresztą wieczorne show to kolejna z atrakcji, z których można korzystać bez biletów wstępu. Pokazy fontann w Erywaniu, Dubaju, Las Vegas, Barcelonie, Kuala Lumpur czy Singapurze potrafią zachwycić. A jeśli będzie wam mało to przed singapurskim teatrem The Esplanade regularnie odbywają się też występy taneczne i muzyczne. W każdy piątek, sobotę i niedzielę zaczynają się o 19.30. Za to na słynnej Conney Island możecie załapać się na występy kuglarzy, tańca z ogniem czy szczudlarzy.
Coraz popularniejsze są także Free Walking Tours, czyli piesze zwiedzanie z przewodnikiem po najpopularniejszych miejscach w danym mieście. Takie darmowe wycieczki znajdziecie w niemal każdym dużym mieście – w Nowym Jorku, Barcelonie, Lizbonie, Londynie, Kuala Lumpur, Londynie, a nawet w Krakowie. Oczywiście na koniec można zapłacić przewodnikowi napiwek, ale nie jest to obowiązkowe.
Wolicie zwiedzać na własną rękę? W takim razie wybierzcie się do kultowych dzielnic – Noting Hill, dzielnica czerwonych latarni, Montmarte, China Town, Camden – to tylko kilka z propozycji, których obejrzenie może zająć wam pół dnia. Nie zapomnijcie zajrzeć też tam, gdzie atrakcją jest sztuka uliczna – murale w Georgetown w Malezji, w Buenos Aires, Tel Awiwie, Teheranie, a nawet krasnale we Wrocławiu. Ich kolekcjonowanie (wyłącznie na zdjęciach) to świetna zabawa, która nic nie kosztuje.
A przy okazji przemieszczania się po miastach nie omińcie najpiękniejszych stacji metra. Znajdziecie je chociażby w Neapolu, Sztokholmie czy Kijowie. I choć za bilet na metro trzeba zapłacić, to jeśli zwiedzacie je przy okazji – stają się darmową atrakcją.


Jest okazja, jest bilet
Warto też śledzić specjalne opcje – te przygotowane tylko dla nas lub jako część większej akcji. Na przykład parki rozrywki często mają w swojej ofercie „bilety urodzinowe”, które uprawniają do darmowego wstępu w dniu urodzin danej osoby. Często dotyczy to wyłącznie dzieci i młodzieży – np. w Europa Parku czy kalifornijskim Legolandzie do 12 roku życia, a w Energylandii do osiągnięcia pełnoletności (choć za symboliczną złotówkę), ale już w Tropical Island czy Europa Park promocja dotyczy wszystkich klientów – niezależnie od wieku.