Europa? Jest zbyt droga! Podróżni, którzy wcześniej tłumnie przybywali, dziś omijają ją szerokim łukiem
W ramach barometru podróży długodystansowych Europejska Komisja Podróży bada plany wyjazdowe osób podróżujących na duże odległości. W trzecim tegorocznym wydaniu, obejmującym III kwartał 2023 roku przeprowadzono 1000 wywiadów online na sześciu znaczących rynkach, tj. w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
Z badania wynika, że największy odsetek podróżnych, którzy nie zdecydowali się na wyjazd do Europy ze względu na wysokie koszty, pochodził z Brazylii (45 proc.), następnie z Australii (40 proc.) i Kanady (39 proc.). W przypadku Brazylijczyków, chęć odkrywania innych regionów niż Stary Kontynent wyraziło 11 proc. osób, w przypadku Australijczyków 16 proc., a Kanadyjczyków – 12 proc. Spośród badanych nacji, wysokie koszty podróży do Europy były najmniejszym problemem dla Chińczyków (21 proc.).
- Słoneczny Brzeg od 1546 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
- Costa del Sol od 1873 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Łódź)
- Wyspa Malta od 1995 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Niechęć do odwiedzenia Europy z powodu wysokich kosztów była spowodowana kompilacją kilku czynników. Dwa z nich wysuwają się na pierwszy plan – pandemia koronawirusa i wybuch wojny w Ukrainie. Wydarzenia ta istotnie wpłynęły na sytuację ekonomiczną w Europie – w październiku 2022 roku inflacja wyniosła 11,5 proc. W czerwcu tego roku spadła do 6,4 proc., co zdaniem ekspertów z Europejskiej Komisji Podróży może pozytywnie wpłynąć na plany podróżnicze osób z innych kontynentów.
W przedpandemicznym 2019 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej odwiedziło 14 mln chińskich turystów, którzy skorzystali z 22,2 mln noclegów. Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat liczba ta spadła do 3 mln w 2020 r. i do zaledwie 1,6 mln w 2021 r. Jeśli chodzi o Amerykanów, w 2019 roku europejskie kraje odwiedziło 33,6 mln osób i skorzystali z 47 mln noclegów.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?