Oto najszczęśliwsza nacja na świecie. Co chcielibyśmy od nich przenieść do Polski? Niektóre odpowiedzi zaskakują
Coroczny raport z okazji ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowego Dnia Szczęścia (20 marca) tworzony jest na podstawie globalnych badań ankietowych wśród osób ze 140 krajów. Ostateczny ranking uwzględniający poziom szczęścia opiera się średniej ocenie z trzech ostatnich lat. W najnowszej edycji uwzględniono więc dane za lata 2021-2023.
- Wyspa Malta od 1894 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
- Larnaka od 1712 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
- Ayia Napa od 1903 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Radom)
Po raz siódmy z rzędu najszczęśliwsi ludzie mieszkają w Finlandii, która po uwzględnieniu wszystkich zmiennych uzyskała ocenę 7.741. W raporcie z badania czytamy, że ankietowani z tego kraju szczególnie zwracali uwagę na takie czynniki, jak uczciwość, pomaganie sobie nawzajem na co dzień, a także bardzo wysokiej jakości opieka zdrowotna i edukacja. Kombinacja tych elementów sprawiła, że Finowie niezmiennie przodują w rankingu od 2018 roku.
Generalnie w badaniu przeanalizowano sześć kluczowych zmiennych: PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwaną długość życia w dobrym zdrowiu, wolność, hojność i postrzeganie korupcji. Okazuje się, że idyllą w tych aspektach jest północ Europy, trzy kolejne miejsca w rankingu zajęły Dania, Islandia i Szwecja, natomiast na 7. pozycji uplasowała się Norwegia. Zaskoczeniem w obliczu wojny z Hamasem może być bardzo wysokie, 5. miejsce Izraela. Autorzy raportu przypomnieli jednak, że wynik opiera się na średniej z trzech lat i w dużym stopniu nie uwzględnia skutków ubiegłorocznych wydarzeń, które trwają do dziś.
Jeśli chodzi o Polskę, możemy mieć minimalny powód do optymizmu. W tegorocznej edycji World Happiness Report nasz kraj zajął 35. miejsce. Wyżej znalazły się chociażby Estonia (34.), Rumunia (32.), Kosowo (29.), Arabia Saudyjska (28.), Słowenia (21.), Litwa (19.) czy Czechy (18.). Względem poprzedniego rankingu, Polacy są nieco bardziej szczęśliwi. W edycji z 2022 roku było to bowiem 39. miejsce z wynikiem 6.260.
Co chcielibyśmy przenieść do Polski z Finlandii? Czytelnicy Fly4free.pl odpowiadają
Kilka tygodni temu na profilu Fly4free.pl na Facebooku zapytaliśmy czytelników, jaką jedną rzecz/zwyczaj przenieśliby do Polski, gdyby mieli taką możliwość. Opierając się na powyższym World Happiness Report, kilku internautów wspomniało o Finlandii. Chętnie zaszczepiliby w polskiej kulturze „fińskie zrozumienie i akceptację dla introwertyków, zwłaszcza w pracy” oraz „fińskie dotrzymywanie obietnic„. Ponadto pojawiły się takie aspekty, jak szkolnictwo, kultura jazdy na drogach czy… jednoosobowe ławki.
Można więc dostrzec, że czytelnicy Fly4free doceniają cechy Finów, które wcale nie są stereotypami – chodzi o „życie własnym życiem”, nieprzeszkadzanie innym i szanowanie drugiej osoby. Odmienne rzeczy/zwyczaje pojawiły się w przypadku Danii, czyli drugiego najszczęśliwszego kraju na świecie. Jedna z internautek wskazała, że chętnie przeniosłaby do naszego kraju „tolerancję i mówienie wszystkim na Ty„.
Generalnie sporo internautów zwróciło uwagę na cechy zauważalne wśród skandynawskich nacji. Wśród nich znalazły się „islandzki szacunek do natury” czy też „szwedzki spokój i czystość w lasach„. Sporo osób chciałoby też zaszczepić w naszej kulturze cechy z Japonii. Były to chociażby „ustawianie się kulturalnie w kolejce do pociągu/metra„, „respektowanie innych pasażerów i totalna cisza w środkach komunikacji miejskiej„, „szacunek do drugiego człowieka” i „dbanie o porządek w przestrzeni publicznej„.
Najczęściej jednak internauci wspominali po prostu o stylu życia. Dowodem na to jest sporo opinii, w myśl których przenieśliby do Polski greckie „siga-siga” czy włoskie „dolce vita”. I nie można się temu dziwić. 🙂
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?