Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 19 Wrz 2013 15:17 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Próbuję kosztowo porównać dwa rodzaje Istanbulkart. Nie do końca wszystko jest dla mnie jasne. Mam prośbę o potwierdzenie, czy dobrze myślę?

1) w przypadku karty ANONYMOUS CARD (ANONİM KART) rozumiem, że nabywamy ją za 6 TL i można ją później zwrócić odzyskując te 6 TL. Doładowujemy ją maksymalnie kwotą 150 TL. I tu pytanie, czy rzeczywiście jeśli odbywam podróż z przesiadkami w ciągu 2 godzin, to przy wejściu do pierwszego środka transportu ściąga mi z karty 1,95 TL, przy pierwszej przesiadce ściąga mi 1,25 TL, przy drugiej 1 TL, przy trzeciej 0,75 TL, przy czwartej 0,75 TL, przy piątej 0,75 TL.

2) w przypadku LIMITED USE TICKET (SINIRLI KULLANIMLI BİLET) rozumiem, że nie można ich już doładowywać (?) tylko od razu kupujemy je w wersjach jedno-, dwu-, trzy-, pięcio-, dziesięcioprzejazdowych za odpowiednio: 4 TL, 7 TL, 10 TL, 15 TL, 28 TL. Czy tutaj jeden przejazd rozumiany jest jako przejazd bez przesiadek?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
First minute: Bali w sezonie za 2787 PLN. Loty z Berlina i 11 nocy w 4* hotelu First minute: Bali w sezonie za 2787 PLN. Loty z Berlina i 11 nocy w 4* hotelu
Wakacje w Tunezji: tygodniowe all inclusive w 4* hotelu za 2321 PLN. Wylot z Wrocławia Wakacje w Tunezji: tygodniowe all inclusive w 4* hotelu za 2321 PLN. Wylot z Wrocławia
#2 PostWysłany: 12 Lis 2013 12:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 880
Loty: 251
Kilometry: 475 688
niebieski
Grzegorz40 napisał(a):
Próbuję kosztowo porównać dwa rodzaje Istanbulkart. Nie do końca wszystko jest dla mnie jasne. Mam prośbę o potwierdzenie, czy dobrze myślę?

1) w przypadku karty ANONYMOUS CARD (ANONİM KART) rozumiem, że nabywamy ją za 6 TL i można ją później zwrócić odzyskując te 6 TL. Doładowujemy ją maksymalnie kwotą 150 TL. I tu pytanie, czy rzeczywiście jeśli odbywam podróż z przesiadkami w ciągu 2 godzin, to przy wejściu do pierwszego środka transportu ściąga mi z karty 1,95 TL, przy pierwszej przesiadce ściąga mi 1,25 TL, przy drugiej 1 TL, przy trzeciej 0,75 TL, przy czwartej 0,75 TL, przy piątej 0,75 TL.

2) w przypadku LIMITED USE TICKET (SINIRLI KULLANIMLI BİLET) rozumiem, że nie można ich już doładowywać (?) tylko od razu kupujemy je w wersjach jedno-, dwu-, trzy-, pięcio-, dziesięcioprzejazdowych za odpowiednio: 4 TL, 7 TL, 10 TL, 15 TL, 28 TL. Czy tutaj jeden przejazd rozumiany jest jako przejazd bez przesiadek?


Wypowiem sie co do pierwszego punktu. Tak przy przesiadkach sciaga coraz mniej pieniedzy.
Karty nabylem w sklepiku za 7TL, a za zwrot oddawali 5TL.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 12 Lis 2013 12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2012
Posty: 683
niebieski
i jak coś kartę można zwrócić na lotnisku Sabiha Gokcen (oddają tylko 5TL bez znaczenia na niewykorzystane środki)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 01 Maj 2014 22:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Lut 2014
Posty: 288
Loty: 118
Kilometry: 247 986
niebieski
Ja kupowalem tylko zetony. Na dzien dzisiejszy to 3 TL. I niestety, co przesiadka to nowy zeton trzeba kupic. Jadac na lotnisko zielona linia z Osmanbey jechalem do konca, potem trzeba wyjsc z metra, przejsc jakies 500 metrow (wg znakow) i mamy wejscie do metra na czerwona linie. Co daje dwa zetony po 3TL. Co ciekawe, jesli metro ma wspolna stacje z tramwajem, i tak trzeba nowy zeton kupic. Nie wspominajac o innym zetonie na prom, czy kupno biletu na metrobus, busiki czy linie Marmararay (z Europy do Azji). Cena podobne od 3 do 5 TL. Troche czasu trzeba pomyslec nad ichnim systemem komunikacji ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 23 Lip 2014 12:02 

Rejestracja: 14 Lut 2014
Posty: 21
Loty: 52
Kilometry: 110 285
Oczywiście zdecydowanie najlepiej podróżować jest z kartą przejazdową (Istanbul card) tur. Akbil.

Karta oprócz zniżek wspomnianych we wcześniejszych postach daje możliwość skorzystania z autobusów. Autobusy nie działają na żetony!!! Autobusem możecie dotrzeć z Uskudar iskele IETT (zajezdnia autobusowa po azjatyckiej stronie) do Anadolu kavagi, czyli twierdza anatolijska skąd rozciąga się widok na Morze czarne i cały Bosfor. Przy dzielnicach, gdzie nie dochodzi metro ani tramwaj, autobusy sa jedynym rozwiązaniem...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 23 Lip 2014 12:09 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1805
niebieski
Jesli chodzi o zwrot karty to najlatwiej opylic ja pod automatem - zajelo mi to 5 min, przy okazji kupujacy otrzymal ode mnie darmowe szkolenie i wszyscy byli zadowoleni:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 27 Lip 2014 09:12 

Rejestracja: 25 Sty 2012
Posty: 235
niebieski
digger napisał(a):
Jesli chodzi o zwrot karty to najlatwiej opylic ja pod automatem - zajelo mi to 5 min, przy okazji kupujacy otrzymal ode mnie darmowe szkolenie i wszyscy byli zadowoleni:)

To dobry sposób, w w punkcie wydawania kart nie chcą przyjmować z powrotem. Facet stroił głupka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 06 Paź 2015 23:42 

Rejestracja: 03 Sty 2011
Posty: 172
Polecilibyście sprawną wyszukiwarkę połączeń komunikacji miejskiej w Stambule? Chcę znaleźć dojazd z placu Taksim na Stadion Olimpijski, ale Rome2Rio nie daje rady w tym względzie, bo każe brać taksówkę od mniej więcej połowy trasy, w co nie chce mi się wierzyć...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 07 Paź 2015 01:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
@carcoma Bo to jest skromne 30 km, co teoretycznie w Stambule nie wydaje się niebywałą odległością, a jednak.
Ta wyszukiwarka jest fajna, ta mniej ciekawa.
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off
carcoma uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 07 Paź 2015 09:31 

Rejestracja: 17 Kwi 2011
Posty: 3344
HON fly4free
Na telefon, polecam tą aplikację, co prawda nie testowalem jej w Stambule (dopiero w grudniu ją tam przestestuję)
Natomiast doskonale mi się sprawdziła w Rydze i Wilnie.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trafi.android.tr
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 24 Mar 2016 09:12 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4166
złoty
Czy LIMITED USE TICKET (SINIRLI KULLANIMLI BİLET) za 10 lira jest wazna do wykorzystania 3 przejazdow, czy moze ma ograniczenie czasowe.
Nie chcialbym,by jutro, okazala sie niewazna, gdy bede udawal sie na lotnisko i bede bez gotowki :? ( jak w Singapurze, gdzie jest wazna tylko jeden dzien i musialem skoki przez przeszkody uprawiac :mrgreen: )
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 17 Kwi 2016 21:43 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 930
niebieski
probowalem zwrocic Istanbulcard na lotnisku SAW niestety nikt nie wiedzial gdzie sie nalezy udac
mozna prosic o jakies wskazowki gdzie mozna zwrocic karte na lotnisku SAW lub IST?

Karte polecam, posiadalismy jedna sztuke i jezdzilismy na niej w trojke - wszystko bez problemu
ładowanie karty, odbijanie na przystankach, jedyny zonk to zwrot i proba odzyskania 10 TRY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 17 Kwi 2016 22:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22983
10 TRY nie dostaniesz, jedynie 6 TRY

W IST, jest budka do której zwracają karty, przy wyjsciu z metra, tylko ze koleś odkupuje kartę za 5 TRY, i trzeba po turecku powiedzieć ze to 6 TRY to wtedy zwraca pełną kwotę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 17 Kwi 2016 22:16 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 9010
Albo sprzedać komuś w kolejce, co czekają w tej budce ;)


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 17 Kwi 2016 23:20 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2616
Loty: 245
Kilometry: 299 855
Na lotnisku SAW tez jest budka gdzie można zwrócić kartę, znajduje się na dolnym poziomie 10 metrów od budynku lotniska. Z tym ze jeden z pracownikowi usilnie wmawiał mi ze zwrot karty jest niemożliwy natomiast drugi zgodził się na zwrot ale za 5 TRY. Jako że dostałem kartę za darmo od jakiegoś przypadkowego Turka wiec nie chciałem się kłócić i wziąłem co dawał. Ale faktycznie najlepszą opcją jest sprzedać kartę jakiemuś innemu turyście, zwłaszcza jeżeli zostały na niej jakieś środki.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 14 Mar 2020 14:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 290
Loty: 147
Kilometry: 219 847
niebieski
Cena karty dalej 6 tl.
Jeden przejazd: 3,50
Automat nie wydaje reszty, jaki banknot wsuniemy, to tyle nam nabije na kartę. Jest miejsce na wrzucenie monet, ale żaden automat ich nie przyjmował.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 03 Paź 2020 23:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2018
Posty: 873
srebrny
Może zaktualizuję, Turcja teraz taka modna :)

Karta jak już wskazano kosztuje 6 lir. Zakup i doładowywanie są banalnie proste, choć najlepiej mieć jakieś drobne papierowe pieniądze - najlepiej banknot 5, 10 i 20 lir, bo na niektórych stacjach 20 lir to największy nominał jaki można wrzucić, a dodatkowo zdarza się, że automaty nie przyjmują drobnych. Zależy od stacji, ja np. miałem problemy na Tuzli. Jeśli chodzi o kartę to niby taka opcja była przewidziana, ale nie spotkałem żadnego automatu, który by obsługiwał.

To nie do końca tak, że bilet kosztuje 3,5 - stawki są różne, zależą od rodzaju transportu i przesiadek. Poza tym jest jeszcze kwestia "zwrotów". Pewności nie mam, ale wydaje mi się, że jeżeli jedziemy np. Marmaray to przy wejściu pobiera nam kwotę przewidzianą za cały odcinek (7 lub 7,5?), a później przy wyjściu odbijamy kartę (niekoniecznie w bramce wyjściowej, czytniki są zlokalizowane zwykle dalej) i zwraca nam kwotę według tego co przejechaliśmy. Przynajmniej coś takiego wywnioskowałem czytają opis na jakiejś rosyjskiej stronie, no i chyba tak było. No i jeszcze bilet autobusem miejskim na lotnisko kosztował 10 lub 10,5 - lepiej to wiedzieć wcześniej, ja nie wiedziałem :)
Góra
 Profil Relacje PM off
mik3nedu lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 14 Lip 2021 18:11 

Rejestracja: 08 Maj 2016
Posty: 80
Odkopuję, bo nie znalazłem bardziej pasującego tematu.

We wrześniu będę przez tydzień w Stambule i planuję się poruszać po mieście transportem publicznym. Planowanie zacząłem od końca, tzn. od dojazdu z hotelu, w którym będę nocował przed dniem odlotu, do SAW. Na stronie stambulskiej komunikacji miejskiej czekała mnie niespodzianka. Już nieważne, że po przejściu do rozkładu jazdy interesującej mnie linii, strona sama przeskakuje sobie na język turecki, a próba manualnej zmiany na angielski kończy się wyrzuceniem na stronę główną. Bardziej skonsternowany byłem faktem, że albo ja nie potrafię czegoś ogarnąć, albo poszczególne przystanki w Stambule nie mają swoich rozkładów jazdy. Mają je tylko początkowe przystanki danej linii w obu kierunkach. Gdyby był chociaż podany orientacyjny czas przejazdu pomiędzy przystankami, to można by sobie policzyć samemu, ale tego też nie ma. Naprawdę poleganie na odczytach "na żywo" z nadajników GPS pojazdów to jedyna opcja?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 14 Lip 2021 18:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2013
Posty: 1456
Loty: 171
Kilometry: 309 379
złoty
A Google Maps nie podaje...?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 14 Lip 2021 18:25 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22983
No ale w Stambule oprócz: Metra, tramwaju, Marmarary, promów i 2-3 autobusów to w ogóle nie potrzebujesz nić więcej.
A jak coś, polecam moovit.
Góra
 Profil Relacje PM off
TKR uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group