Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: [DAR] Dar es Salaam
#1 PostWysłany: 09 Kwi 2015 17:37 

Tylko i wylacznie taksowki, dosc drogie, ale wszystko negocjowalne, biorac z lotniska jest o wiele drozej, mysmy placili 40000 TZS (20$) za dojazd do centrum (ok. 25 minut bez korkow) ok. polnocy.

Za powrot zaplacilismy 20000TZS (10$) z czego przy wjezdzie na lotnisko pan zachcial od na 1000 bo niby nie mial dorbnych na bilet by moc wjechac na lotnisko - my tez nie, dalismy mu 500 extra.
Góra
 PM off  
      
Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie: wycieczka z Krakowa za 697 PLN (loty + 2 noce w 4* hotelu) Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie: wycieczka z Krakowa za 697 PLN (loty + 2 noce w 4* hotelu)
Zakintos na tydzień od 2249 PLN. Loty z 3 miast + hotel z all inclusive Zakintos na tydzień od 2249 PLN. Loty z 3 miast + hotel z all inclusive
 Temat postu: Re: DAR
#2 PostWysłany: 14 Wrz 2016 08:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2013
Posty: 2392
niebieski
wystarczy podejść do głównej ulicy i tam się łapie busika (coś ala marszrutka w gruzji)

pytamy się tego co krzyczy gdzie jedzie czy do centrum i już :)

koszt to 500 TZS =~ 1 pln


jest informacja turystyczna przed terminalem, tam można się dowiedzieć gdzie się idzie ( max 3 min "iścia" ), o cenę busika, i o to który (jak go rozpoznać) ... ale ja proponuje pytać.

nie wiem do której te busiki jeżdżą ale o 22.00 na lotnisko złapałem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
LonDynia uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: DAR
#3 PostWysłany: 25 Paź 2016 12:55 
Moderator forum

Rejestracja: 08 Lis 2011
Posty: 989
Loty: 124
Kilometry: 370 562
Z tego, co wyczytałem, od kilku miesięcy w DAR działa Uber. Tradycyjnie są jakieś akcje z taksówkarzami, ale warto rozważyć jako dodatkową, znacznie tańsza opcję.
_________________
Moje relacje:
<USA - Roadtrip z namiotem na dachu>; <Seszele Luksusowo? Budżetowo? Panie, a nie można obu? Można!>,
<Islandia - lodowe góry i maskonury.>, <Ej, ale będzie widać góry? - Kirgistan Kazachstan>
<Wuchta problemów - Hong Kong, Filipiny>
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: DAR
#4 PostWysłany: 25 Paź 2016 14:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5442
srebrny
Informacja turystyczna jest zmówiona z taxiarzami i nic mądrego nie powiedzą.

Ja z lotniska DAR do Holiday Inn w centrum płaciłem 30 000 TZS (a wg oficjalnego cennika lotniskowego, który można sobie wsadzić w d... pupe cena ta wynosi 70000TZS). Za drugim razem powiedziałem że dam 20 000 i ani TZSa więcej, bo za tyle jechałem ostatnio i praktycznie po minucie miałem taksówkę. Po prostu widzieli, że ogarniam ceny i nie próbowali nawet zagadywać do mnie jak do turysty.

Przy negocjacjach lepiej nie mówić do jakiego hotelu jedziemy jeśli jedziemy do jakiegoś droższego. Ja za pierwszym razem targowałem się z 25 minut, bo kurs do HI, którego normalna cena to około 300$ za noc i ciężko się z nimi gadało.

W ogóle nie pomyślałem że w DAR może działać Uber, z tego co widzę wycena z lotniska do HI to 9000-12000 TZS czyli 2x taniej niż taxa, bo myślę że poniżej tych 20k ciężko byłoby z nimi zejść.

Przy negocjacjach nie dajcie się nabrać na teksty że są korki i normalnie mogliby taniej, ale teraz nie :) Korki tam są zawsze i IMO za taksówkę do centrum max 20 000 TZS, a można i próbować na 15.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 12 Gru 2020 13:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2016
Posty: 58
Lotnisko ma dwa terminale. Jeden jest krajowy, a drugi międzynarodowy i są od siebie oddalone o jakieś 300 metrów. Na krajowym stoi cennik z informacją, że kurs do centrum miasta, to 25 tys. szylingów. Na międzynarodowym nie ma takich rozpisek. Kierowcy będą chcieli wmówić, że odgórnie ustalona cena za kurs to 100 tys. szylingów.

Terminal międzynarodowy jest nowy i bardzo europejski. Na lotnisku jest darmowe wifi. Terminal krajowy to stary budynek, który ma już bardziej afrykański klimat i przypomina trochę stary dworzec PKS.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 12 Gru 2020 13:37 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 23440
@ale_ste lotnisko ma 3 terminale :) Jest także jeden malutki terminal gdzie obsługują trasy małymi liniami
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 12 Gru 2020 13:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2016
Posty: 58
Zeus napisał(a):
@ale_ste lotnisko ma 3 terminale :) Jest także jeden malutki terminal gdzie obsługują trasy małymi liniami


To prawda, są trzy terminale. Byłem mało precyzyjny. Niestety trzeciego, najmniejszego, terminala, nie miałem okazji odwiedzić. Trudno mi się na jego temat wypowiedzieć.

Właściwie nie odwiedziłbym też tego krajowego, ale dotarłem na niego w poszukiwaniu apteki. Miałem w dniu odlotu rano lekką gorączkę (chyba - brak termometru) i wymiotowałem. Żona panikowała, że na pewno dostałem malarii itp. Kiedyś podobno na terminalu krajowym była apteka, ale ponoć została zamknięta (informacja uzyskana od Pani z punktu informacyjnego). W każdym razie na terminalu krajowym dowiedziałem się, że pobliżu lotniska są dwie apteki. Można do nich spokojnie dojść na piechotę (może komuś się przyda w dobie mierzenia temperatury na lotnisku):
1. https://goo.gl/maps/kJ3zCXctkpAFt5tU7
2. https://goo.gl/maps/HgE2e7pZR9N2GBrw9

PS Raczej było to zwykłe zatrucie. Czuję się dobrze, itd.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 12 Gru 2020 13:50 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 23440
Ten trzeci ma klimat kolonialnego lotniska. Drewno wszędzie, taras gdzie schodami przeciwpożarowymi się wchodzi. Miałem lecieć Cessna do ZNZ ale dali nam EMB-120
Góra
 Profil Relacje PM off
ale_ste lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 17 Sty 2023 22:05 

Rejestracja: 17 Sty 2023
Posty: 4
Jeśli ktoś ostatnio korzystał to czy może potwierdzić czy jeżdżą busy do centrum? A jeśli tak to jakich godzinach udało się złapać?
Po sieci krążą informacje, że jest regularne połącznie (np. tu: https://www.welcomepickups.com/dar-es-s ... t-to-city/), ale informacja z pierwszej ręki byłaby niezmiernie cenna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 06 Lut 2023 09:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1412
srebrny
Czy na lotnisku w DAR jest jakaś przechowalnia bagaży? Mam całodzienną przesiadkę i średnio widzi mi się koczowanie na lotnisku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 28 Cze 2023 20:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2014
Posty: 514
Loty: 156
Kilometry: 323 996
złoty
Jeśli ktoś planuje Ubera to trzeba upewnić się, że mamy wybraną gotówkę jako formę płatności. Na płatność kartą nie ma opcji złapać kogokolwiek. Wszyscy anulują przejazd, bo nie mają późnej pieniędzy na paliwo. Generalnie ten Uber w Tanzanii trochę upierdliwy - kierowca od razu dzwoni potwierdzić skąd i dokąd jedziemy, mimo że ma wszystko w aplikacji. Czasem trudno się dogadać. Po mieście często biorą kursy w trakcie realizacji poprzedniego kursu, co strasznie wydłuża czas oczekiwania. Na szczęście jest w czym przebierać, więc jeśli kierowca jedzie jakąś dziwną trasą albo słabo mówi po angielsku to proponuję od razu anulować i brać kolejnego z dobra średnią ocen.

Mnie początkowo tak ten Uber zirytował, że wziąłem taxi z lotniska do centrum. Na początku oczywiście rzucili ceny kosmiczne, ale wystarczyło pokazać ekran z uberem w cenie 12000 i szybko zeszli do 20000. Myślę, że da się za 15000. Byłem trochę na przegranej pozycji, bo pogoniłem naganiacza, a on widział, jak 15 min walczę z aplikacją w środku nocy i nikt nie podjeżdża, a na koniec do niego pokornie wróciłem. Po akceptacji tych 20000 zacząłem wydziwiać, że nie ma licencji, a jest środek nocy, więc na moich oczach odsprzedał kurs w ustalonej cenie koledze z licencją, który nie mówił po angielsku za 5000 :lol:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
jaco027 lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 01 Lut 2024 14:33 

Rejestracja: 23 Gru 2011
Posty: 350
Loty: 137
Kilometry: 274 190
niebieski
Kilka slow ode mnie, bo posty powyzej wprowadzily mnie lekko w blad.

1. Z lotniska nie ma jeszcze autobusu DART, czyli metrobusu. Dopiero sie buduje. Jest tylko dala dala, czyli marszrutka. Na trasie do centrum jest zazwyczaj zapchana pod korek, ale jest takie powiedzenie w Tanzanii, ze w dala dala zawsze jest miejsce. Jesli ktos ma wieksze bagaza to musi albo wystac swoje na przystanku albo brac taksowke/bajaji (tuk tuk). Jeslijedziemy do centrum to dala powinna miec Kariakoo albo Gerezani.Cena 500 do 1000 Ths. Najlepiej zapytac na przystanku w co trzeba wsiasc (mapka na dole). 5 min z buya.

2. Poniewaz padal deszcz wzielismy taxi. Bolt zero problemow. Koszt 11500 (17 pln). Platnosc karta. Revolut liczy lepiej niz w moim przypadku wymiana na dolary i dolary w kantorze. Gdybym byl sam to bralbym moto taksowke (boda) i ona nie powinna kosztowac wiecej jak 5000. Jesli bajaji jest tansze to zdecydowanie brac. Miejsca dla 4 osob lub 2 z bagazem niehardokoroworozmiarowym.

3. Dala dala jechalem na lotnisko o polnocy, wiec nie ma zadnego po zmroku nie jezdzi. Na bank jezdza od samego rana, bo zycie budzi sie w Tanzanii przed 6. Biletowemu lepiej powiedziec zeby nas wysadzil na lotnisku.

4. Dala dala to tylko gotowka. Wiec albo wymieniliscie drobny piniondz po nieco slabszym kursie albo zapytajcie czy wezmie 1USD, ale generalnie przeplacacie a USD nie sa az tak mile widziane. To nie jest kraj dwuwalutowy

Załączniki:
IMG_2061.jpeg
IMG_2061.jpeg [ 663.4 KiB | Obejrzany 333 razy ]
_________________
Jeśli Ci pomogłem, miło jeżeli odwdzięczysz się lajkiem. Wtedy wiem, że komuś się to przydało i warto to robić!
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 01 Lut 2024 15:00 

Rejestracja: 18 Lis 2019
Posty: 85
niebieski
Ja jeszcze od siebie dodam że w przypadku podróży na lotnisko warto mieć duży zapas czasu. Google Maps kompletnie nie ogarnia czasu przejazdów (przypuszczam, że skutery go zaniżają). W godzinach popołudniowego szczytu pokazywało nam około 30-40 minut na lotnisko taksówką, a zeszło nam 1h50 minut i ledwo zdążyliśmy na lot. W check-in powiedzieli nam, że i tak nie było źle, bo potrafi zająć nawet 2h30m czasami. Jeździliśmy Bolt'em i bez problemu akceptowali płatność kartą, choć kierowca na lotnisko był bardzo zdziwiony, że płacimy kartą i poprosił, żebyśmy jej dali choć 3000 na parking lotniskowy, bo nie ma w ogóle gotówki :)
_________________
zdjęcia i relacje z moich podróży: (Sri Lanka, Peru, Spitsbergen, Kenia, Tanzania, Indie, Gruzja, Albania, Czarnogóra, Maroko i wiele innych)
instagram.com/kierunek.koniec.swiata
facebook.com/kierunek.koniec.swiata
60/193 krajów ONZ, 65 krajów ONZ+
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 04 Lut 2024 07:32 

Rejestracja: 23 Gru 2011
Posty: 350
Loty: 137
Kilometry: 274 190
niebieski
To na 20 przejazdow zawsze placilem podpieta karta i nie bylo problemow. W Bolcie ceny generalnie lepsze niz dla takiego Muzungu jak ja co negocjuje na ulicy.

Jeszcze jedna rzecz. Trzeba pilnowac zeby kierowca konczyl przy nas kurs, bo tradycyjnie wlaczaja taksetr zanim przyjada i koncza po tym jak nas juz wysadzili. Ot, klasyczni taksowkarze
_________________
Jeśli Ci pomogłem, miło jeżeli odwdzięczysz się lajkiem. Wtedy wiem, że komuś się to przydało i warto to robić!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group