Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 27 Lip 2023 17:24 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2209
złoty
Aktualne ceny taksówek z lotniska
Załącznik:
taxi.jpg
taxi.jpg [ 779.09 KiB | Obejrzany 916 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Murcji za 800 PLN. Loty z Gdańska + 3 noclegi w hotelu Wycieczka do Murcji za 800 PLN. Loty z Gdańska + 3 noclegi w hotelu
Wczasy w Omanie: 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 3599 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Omanie: 7 dni z all inclusive w 4* hotelu za 3599 PLN. Wyloty z 2 miast
#22 PostWysłany: 13 Lip 2024 23:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2024
Posty: 1
Loty: 66
Kilometry: 136 374
-- 13 Lip 2024 23:31 --

Witajcie, po wielu latach korzystania z forum dopiero dzisiaj się zarejestrowałem, ponieważ mam wreszcie świeże i sprawdzone informacje z pierwszej ręki, i wydaje mi się, że jeszcze w tym sezonie mogą być one istotne dla aktualnych urlopowiczów, a z dotychczasowych wpisów na temat Zakintos/Zakyntos/Zakhyntos/Zante nie wszystko da się trafnie wywnioskować (jakkolwiek wielu przedmówców podało tu już słuszne sugestie z lat ubiegłych, za co z całego serca dziękuję).

Komunikacja na wyspie nie ma się tak źle. Rzeczywiście akurat linia z lotniska do głównego miasta na wyspie to słaby punkt całej siatki, ale nie jest tak, że nie można sobie poradzić. Jako miłośnik transportu publicznego przyglądałem się temu, co dzieje się za Zakyntos, osobiście podróżowałem, no i przywiozłem aktualny folder specjalnie aby go dla Was zeskanować.

zdjęcia Zante01 - 04

Zobaczycie tu też kilka fotografii, które pomogą się zorientować w rzeczywistości na miejscu - zarówno w temacie taboru (od niskopojemnościowych busów, poprzez typowe dla europejskiej komunikacji 12-metrowe Many, po autokary z ledwie widoczną naklejką z logo przewoźnika) jak i infrastruktury przystankowej (niektóre przystanki to tylko tablica zawieszona na słupie przy restauracji, a czasem - stabilna i potężna drewniana wiata; widziałem też pasażerów wsiadających na trasie bez wyraźnego punktu przystankowego).

zdjęcia Zante14 - 20

Z lotniska do Zakyntos za bilet płacimy 3 Euro od osoby. Autobus, a raczej... busik, zatrzymuje się na wprost lotniska, przy kolorowej mapie połączeń.

zdjęcia Zante05 - 06

Nie idźcie z hali przylotów za znakami "public transport" w prawo, bo możecie przegapić ten rzadki kurs do miasta. Stamtąd, za postojem taksówek, jeżdżą tylko busy transferowe. Zaznaczam, że "ionian transport" to nie jest to, o czym tu rozmawiamy.

zdjęcia Zante07 - 08

Bilety kupujemy gotówką u prowadzącego (nie było problemu z wydaniem reszty). Celem kilkunastominutowej podróży z lotniska będzie okazały dworzec, swoiste centrum przesiadkowe, na którym złapiemy wszystkie inne połączenia kursujące w obrębie wyspy i... poza nią! A także w stacjonarnej kasie będzie można zakupić bilet na dalszą podróż. Nie stwierdziłem obecności biletów typu dobowy czy kilkudniowy (z takich korzystałem np. na Cyprze).

zdjęcia Zante09 - 10 i 13

Na dworcu można się przesiąść np. w autobusy do Tsilivi, z których osobiście korzystałem, płacąc za ten przejazd 2 Euro. Co ciekawe, trasa w obu kierunkach przebiega różnie (brawa dla kierowców, sprawnie manewrujących w wąskich uliczkach i na ostrych zakrętach). W zależności od pory dnia autokary kursują nawet co 30 minut (czasem co godzinę a czasem rzadziej) i jeżdżą dość punktualnie, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że na kilku kolejnych przystankach (np. wszystkich w obrębie danej miejscowości, choć dzieli je kilka minut drogi) widnieje ta sama pora odjazdu - co zrozumiałe, trzeba przyjść z wyprzedzeniem i nie tracić cierpliwości, bo w danym kursie kierowca może jechać solo, a w innym straci 20 minut na sprzedaż biletów kolejnym wsiadającym. Ale z tego co widziałem - rozkłady napisane są z naprawdę sporym zapasem czasu na mecie, więc kolejny kurs znowu wystartuje punktualnie (nie to, co w Funchal na Maderze, gdzie opóźnienia sięgały do godziny). Komfortowo, wygodnie i z działającą klimatyzacją.

zdjęcia Zante21 - 22

Solomos Square to przystanek nad samym brzegiem morza, w sąsiedztwie większości atrakcji turystycznych w Zakyntos. Niektóre autobusy z Tragaki i Tsilivi kończyły tam bieg, inne - obsłużywszy przystanek objeżdżały miasto by dotrzeć do dworca. Analogicznie kursy do Tsilivi i Tragaki mogą się rozpocząć na dworcu (wówczas nie jadą już na wspomniany skwer), albo wystartować z Solomos Square i dopiero dojechać do dworca, by już stamtąd inną drogą wyruszyć do celu. Gwiazki w załączonym folderze powinny Wam pomóc się w tym zorientować. Skwer i dworzec w linii prostej dzieli spacer do 15 minut, gdzieniegdzie w miasteczku można nawet spotkać znaki kierujące na to "centrum przesiadkowe".

zdjęcia Zante11 - 12

Mimo sporej siatki lotów do Zakyntos, oferta przewozowa KTEL z lotniska nie jest zadowalająca... bo nie ma nią wielkiego zainteresowania... bo szybciej i łatwiej jest dostać się pod sam hotel taksówką, a i pewnie taksówkarze mają tam swoje lobby... Na lotnisko przyjechałem jako jedyny pasażer, a kurs powrotny odbył się bez żywej duszy na pokładzie, mimo mnóstwa przylatujących dopiero co samolotów. Skoro mają jeździć puste - to minimalizuje się ich częstotliwość, a to jeszcze bardziej zniechęca pasażerów. Dlatego właśnie my spotykamy się na tym forum, żeby dzięki naszym wzajemnym radom i poleceniom zwiększyć zainteresowanie lokalnym transportem zbiorowym, a przez to - być może - ocalić go od całkowitej likwidacji!

Jeśli jednak ktoś nadal woli udać się do celu taksówką - zostawiam również aktualny cennik, z tego co widzę niezmieniony od poprzedniego sezonu. Koniec końców jasno sprecyzowane ceny zabezpieczają turystów przed nieuczciwymi praktykami, i to też trzeba docenić. Dzięki za przeczytanie do końca!

foto Zante23

-- 13 Lip 2024 23:38 --

tutaj zamieszczam skany folderu (pliki Zante01-03) do poprzedniego postu, cdn jak nauczę się to lepiej obsługiwać ;)

-- 13 Lip 2024 23:49 --

Z uwagi na ograniczenia tej witryny - załączam link do folderu ze zdjęciami na które się powoływałem. Mam nadzieję że to zadziała!

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Załączniki:
Zante03.jpg
Zante03.jpg [ 168.82 KiB | Obejrzany 322 razy ]
Zante02.jpg
Zante02.jpg [ 161.32 KiB | Obejrzany 322 razy ]
Zante01.jpg
Zante01.jpg [ 139.44 KiB | Obejrzany 322 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
#23 PostWysłany: 13 Lip 2024 23:55 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2209
złoty
Mr Moose napisał(a):
Mimo sporej siatki lotów do Zakyntos, oferta przewozowa KTEL z lotniska nie jest zadowalająca... bo nie ma nią wielkiego zainteresowania... bo szybciej i łatwiej jest dostać się pod sam hotel taksówką, a i pewnie taksówkarze mają tam swoje lobby... Na lotnisko przyjechałem jako jedyny pasażer, a kurs powrotny odbył się bez żywej duszy na pokładzie, mimo mnóstwa przylatujących dopiero co samolotów. Skoro mają jeździć puste - to minimalizuje się ich częstotliwość, a to jeszcze bardziej zniechęca pasażerów. Dlatego właśnie my spotykamy się na tym forum, żeby dzięki naszym wzajemnym radom i poleceniom zwiększyć zainteresowanie lokalnym transportem zbiorowym, a przez to - być może - ocalić go od całkowitej likwidacji!

Nie ma zainteresowania, bo ta linia jest beznadziejnie zorganizowana. Gdyby przedłużyć ją do Kalamaki i Laganas, to zainteresowanie by było, ale widocznie nikomu na tym nie zależy. I wcale nie zdziwię się jeśli za rok czy dwa ją zlikwidują.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 26 Lip 2024 13:41 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1666
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Na początku lipca korzystaliśmy z transportu miejskiego z lotniska do Kalamaki przez DWORZEC AUTOBUSOWY w Zakynthos. Zaraz po wyjściu z przylotów rozdawali ulotki z rozkładem jazdy wszystkich linii autobusowych na wyspie, dokładnie takie same jak dwa posty wyżej (ulotki są również dostępne na dworcu przy okienku kasowym). Do Kalamaki jechaliśmy z TEGO przystanku. Autobusy jadące na południe wyspy (Kalamaki, Laganos, Vasilikos) zatrzymują się tam. Na ulotce jest jeszcze jeden przystanek dla autobusów jadących na północ wyspy, ale na żywo go nie widziałem, na google też nie jest oznaczony.

Mr Moose pewnie jechał takim busem jak na poniższej fotce:
Załącznik:
IMG_20240705_105805.jpg
IMG_20240705_105805.jpg [ 262.12 KiB | Obejrzany 254 razy ]

Przystanek na lotnisku jest zaraz przed wyjściem z przylotów (jak na fotce powyżej).
My jechaliśmy do miasta Zakynthos dużym autobusem. Zapełnionym jak na zdjęciu poniżej.
Załącznik:
IMG_20240702_130045.jpg
IMG_20240702_130045.jpg [ 277.01 KiB | Obejrzany 254 razy ]

Linia, jak widać, nie cieszy się wielkim zainteresowaniem w przeciwieństwie do taksówek na postoju obok. Ceny taksówek takie same jak na zdjęciu sprzed roku.
Załącznik:
IMG_20240708_113522.jpg
IMG_20240708_113522.jpg [ 228.78 KiB | Obejrzany 254 razy ]


Autobus na trasie Zakynthos --> Laganas/Kalamaki robi kółko i jedzie najpierw przez jedną z wymienionych miejscowości, żeby wrócić do stolicy przez drugą. W sumie jechaliśmy cztery razy na tej trasie, z Zakynthos do Kalamaki RT (raz przez Laganas).
Jest to dobrze oznaczone na stronie przewoźnika:
Cytuj:
https://ktel-zakynthos.gr/en/local-itineraries_en/laganas-zakynthos/

Załącznik:
Laganas-–-Zakynthos-–-ΚΤΕΛ-ΖΑΚΥΝΘΟΥ-Α-Ε-.png
Laganas-–-Zakynthos-–-ΚΤΕΛ-ΖΑΚΥΝΘΟΥ-Α-Ε-.png [ 167.92 KiB | Obejrzany 254 razy ]


Piszę o tym dlatego, że jakby komuś nie pasowały godziny autobusów z lotniska do miasta, czy w druga stronę i chciałby podejść z buta do skrzyżowania ze Strażą albo od Straży na lotnisko, to musi uważać, bo autobus, na którym mu zależy, może pojechać najpierw inną trasą i przez to na tym skrzyżowaniu być później. Trasa od Straży do stolicy bardzo ruchliwa, miejscami bez pobocza. Najwyżej dla wprawnego piechura z plecakiem, bez kabinówki.

Myśmy mieli taką godzinę wylotu z wyspy, że żaden autobus nam nie pasował i żeby nie siedzieć za długo na lotnisku, poszliśmy z Kalamaki z buta. Zajęło nam to 55 minut oraz kosztowało 3 półtoralitrowe butelki wody.

Szliśmy tą trasą:
Załącznik:
Airport-do-Laganas-Zakintos-291-00-Grecja-–-Mapy-Google.JPG
Airport-do-Laganas-Zakintos-291-00-Grecja-–-Mapy-Google.JPG [ 325.85 KiB | Obejrzany 254 razy ]


Tej końcówki do lotniska nie da się wyznaczyć na google, ale droga istnieje i można ją przejść.
Miesiąc wcześniej pisałem maile do lotniska oraz do ktel-zakynthos, w sprawie informacji o autobusach lotniskowych. Odpowiedziało mi tylko lotnisko, kierując mnie do firmy ktel, także dopiero na miejscu miałem 100% pewności, że autobus lotniskowy istnieje. Pytanie jak długo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 26 Lip 2024 19:03 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3096
srebrny
No już ponad dwa lata.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 26 Lip 2024 20:05 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2209
złoty
wersus79 napisał(a):
Zajęło nam to 55 minut oraz kosztowało 3 półtoralitrowe butelki wody.
Dużo pijecie ;) Ja robię trasę z lotniska do Lidla i z powrotem lub z lotniska do Kalamaki bez żadnych płynów 8-)

Co do tej końcówki do lotniska (lub początku - zależy w którą stronę się idzie) to prawda - bardzo skraca drogę na Kalamaki. Google nie widzi tego przejścia i pokazuje drogę okrężną. Tak ten odcinek wygląda, uzupełniając Twoją mapkę. Jeszcze jakieś 2 lata temu ten skrót był w dużo gorszym stanie, nie przypominało to ścieżki, po której można by iść w cywilizowanych warunkach. Teraz już jest dużo lepiej.
Załącznik:
zth.png
zth.png [ 873.8 KiB | Obejrzany 226 razy ]
Ostatnio jak szedłem z lotniska do mojego hotelu w Kalamaki, to google pokazywało mi 49 min, ja dotarłem po 23 minutach - dzięki temu skrótowi i szybkiemu marszowi, no ale nie ma co iść wolno jak asfalt parzy w stopy :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group