Koniec restrykcji? Ten kraj UE unieważnił właśnie ponad 3,5 miliona paszportów szczepionkowych!
Skrócenie ważności certyfikatów COVID-owych jest związane ze zmianami, które obowiązują we Francji od 15 lutego. Tego dnia skrócono ważność certyfikatów dla osób po pełnym cyklu szczepień przeciw COVID-19 z 7 do 4 miesięcy. Oznacza to, że osoby, które przyjęły drugą dawkę szczepionki najpóźniej w październiku, muszą przyjąć dawkę przypominającą, by zachować ważność certyfikatu (wyjątek stanowią osoby, które w międzyczasie zaraziły się koronawirusem). Certyfikaty miały utracić ważność już w ubiegłym tygodniu, ale francuski rząd zdecydował się dać swoim obywatelom jeszcze tydzień na ewentualne zaszczepienie się.
Hurghada od 2992 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
Słoneczny Brzeg od 2349 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Kemer od 2436 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Dla osób z nieważnymi certyfikatami COVID-owymi życie we Francji nie jest łatwe, bo oznacza, że nie mają one wstępu do wielu miejsc publicznych, m.in. do restauracji, barów i kawiarni, kin, teatrów czy atrakcji turystycznych. Bez przepustki nie wejdziemy też na koncert czy imprezę sportową, nie pojedziemy też np. pociągiem na dalekich trasach.
Jednocześnie francuskie władze przypominają, że dla osób w pełni zaszczepionych przybywających do Francji ważność certyfikatu wynosi nadal 270 dni, a skrócona data ważności dotyczy czynności i miejsc wewnątrz kraju.
Nowe reguły dotyczą tylko osób pełnoletnich – dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia nie musza na razie przyjmować dawki przypominającej.
Jednocześnie Francja powoli zaczynać luzować restrykcje – od 16 lutego przywrócono możliwość spożywania jedzenia i napojów na stadionach, w kinach, pociągach czy teatrach. Z kolei od 28 lutego zniknie obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach, w których wstęp jest możliwy tylko dla posiadaczy certyfikatów. Co ważne, jest bardzo możliwe, że wkrótce zniknie obowiązek pokazywania certyfikatów COVID w większości lub wszystkich wymienionych powyżej miejscach. Kiedy tak się stanie? Wszystko zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej. Jak jednak tłumaczy Olivier Veran, francuski minister zdrowia, jeśli aktualne trendy zostaną utrzymane, zniesienie obowiązku legitymowania się przepustkami koronawirusowymi mogłoby zostać zniesione w połowie marca lub na początku kwietnia.