Fly4free.pl

Gdzie polecieć w styczniu? 7 imprez i wydarzeń w Europie, o których warto pomyśleć!

Wenecja
Foto: Tomas Marek / ShutterStock
Rezerwacja lotów i wycieczki może być świetnym pomysłem na świąteczny prezent! Jako że 2023 rok powoli dobiega końca, pomyślcie o sprezentowaniu sobie planu wyjazdu na styczeń. A jak pokazuje poniższa lista, inspiracji jest mnóstwo i wcale nie dotyczą one wyłącznie imprez karnawałowych!

Grudniowy harmonogram najciekawszych wydarzeń, jakie dla Was przygotowaliśmy, w dużym stopniu skupia się na imprezach karnawałowych – w całej Europie odbędzie się ich mnóstwo, ale wybraliśmy kilka, które wyróżniają się najbardziej. Skupiliśmy się także na innych atrakcjach, takich jak gastronomia czy kultura.

Patras (Grecja): Apokries Carnival (od 17 stycznia)

Od połowy stycznia w greckim Patras odbywa się jedna z ciekawszych serii karnawałowych zabaw w Europie. Jej głównymi cechami są różnorodność pod względem strojów, tematyki poszczególnych imprez czy punktów, w których odbywa się centrum wydarzeń. Tegoroczna edycja potrwa aż do poniedziałku, 18 marca, kiedy to w Grecji obchodzony jest tzw. Clean Monday, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu.

Karnawał w Patras to święto pełne kolorów, muzyki, tańca, ucztowania, imprezowania i zabawy. Składa się to na mnóstwo wydarzeń i zajęć dla całych rodzin. Odbywają się parady, bale maskowe, imprezy uliczne, poszukiwanie ukrytych skarbów, przedstawienia teatralne i muzyczne, a nawet karnawał dla dzieci. Głównymi wydarzeniami są wielka parada i jak gra w poszukiwanie skarbów odbywająca się w całym mieście.

Jak dolecieć do Patras z Polski?
Bezpośredni lot do Aten z Katowic (Ryanair). Do Patras wynajętym samochodem lub komunikacją publiczną.
Foto: Aerial-motion / ShutterStock

Les Borges Blanques (Hiszpania): Targi oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (19-21 stycznia)

Nieprzerwanie od 1963 roku w Les Borges Blanques, około 150 km na zachód od Barcelony, odbywa się słynny jarmark oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Jego korzenie sięgają święta św. Antoniego (Día de San Antón), dlatego do dziś organizowane jest w weekend najbliżej 17 stycznia. Celem jest przywrócenie i utrzymanie związanych z nim tradycji.

Wśród najważniejszych wydarzeń towarzyszących jarmarkowi należy wymienić Race Oill, który swój początek i metę ma na placu Terrall. Zgodnie z tradycją, po zakończeniu wyścigu i wręczeniu trofeów uczestnicy mogą zjeść obfite śniadanie składające się z tostów, kiełbasek i oliwek. Wszystko to rzecz jasna jest obficie oblane oliwą z oliwek z ostatnich zbiorów. Dla lokalnej społeczności święto to ma bardzo duże znaczenie, podobnie jak dla miłośników wszystkiego co związane właśnie z oliwą.

Jak dolecieć do Les Borges Blanques z Polski?
Bezpośredni lot do Barcelony z Krakowa, Warszawy (Ryanair), Katowic, Gdańska lub Wrocławia (Wizz Air). Do Les Borges Blanques pociągiem, wynajętym samochodem lub komunikacją publiczną.
Foto: SaraGlop / ShutterStock

Genewa (Szwajcaria): Geneva Lux Festival (19 stycznia-4 lutego) i Art Genève (25-28 stycznia)

Co roku w ramach festiwalu Geneva Lux do tego szwajcarskiego miasta zapraszani są tamtejsi artyści zajmujący się sztuką światła. Ich instalacje są wówczas wywieszane na ulicach, tworząc w ten sposób niesamowite pokazy. W nadchodzącej edycji tematem przewodnim będzie związek między człowiekiem i środowiskiem oraz zrównoważone środowisko. Szczególnie imponująco instalacje wyglądają rzecz jasna po zmroku.

W tym samym czasie w Genewie odbędzie się 12. odsłona Art Geneve, czyli festiwal, w którym udział tym razem weźmie około 70 galerii. Będą one zachęcać szeroką gamą sztuki współczesnej, odnoszącej się do miejskich zabytków i najsłynniejszych budowli. Targi, które w dniach 25-28 stycznia odbędą się w Palexpo, będą obejmować publiczne, ale i prywatne dzieła sztuki najwybitniejszych szwajcarskich artystów.

Jak dolecieć do Genewy z Polski?
Bezpośredni lot z Warszawy (LOT).
Foto: Hector Christiaen / ShutterStock

Glasgow, Edynburg (Szkocja): Burns Night w Glasgow, czyli tradycyjne celtyckie święto (25 stycznia)

Burns Night to święto upamiętniające narodziny Roberta Burnsa, najsłynniejszego szkockiego poety i autora tekstów. Po raz pierwszy było obchodzone w 1802 roku, a do dziś niezbyt wielu zmianom uległy tradycje i forma obchodów. Rozpoczynają się powitaniem wszystkich zgromadzonych przez gospodarza, a następnie odczytaniem „Łaski Selkirk”. Następnie na pierwszy plan wysuwa się dudziarz, a wszyscy zebrani wznoszą toast i zajadają szkockie specjały.

Samo święto charakteryzuje się bogatym programem uroczystości w całym kraju. W Edynburgu, Pertshire, Aberdeen czy Glasgow organizowane są liczne koncerty, wyścigi tematyczne, parady czy też wykwintne przyjęcia. Harmonogram jest na tyle obszerny, że w każdej z tych lokalizacji odwiedzający znajdą coś dla siebie.

Jak dolecieć do Glasgow z Polski?
Bezpośredni lot do Glasgow z Krakowa (Ryanair).

Las Palmas (Hiszpania): Festiwal karnawałowy na Gran Canarii (d 26 stycznia)

Karnawał w Las Palmas jest zwykle największą zimową imprezą na Wyspach Kanaryjskich. Na bogaty program 3-tygodniowych obchodów składa się ponad 40 rodzajów wydarzeń, które co roku przyciągają mnóstwem kolorów, muzyki i zabawy. Nie bez powodu zabawa ta często jest stawiana niemal na równi ze słynnym karnawałem w Rio de Janeiro – praktycznie cała wyspa zamienia się wówczas w jedną, wielką imprezę!

W 26 stycznia do 18 lutego na ulicach Las Palmas będą organizowane takie wydarzenia, jak Psi Karnawał i Gala Dziecięca, Gala Królowej, Parada dzieci czy Gala Drag Queen. Ponadto uczestnicy będą mogli rywalizować w konkursie na najciekawszy makijaż na ciele czy konkursie na najbardziej wyszukany strój dla dorosłych.

Foto: Samuel Mederos Medina / ShutterStock

Wenecja (Włochy): Festiwal karnawałowy w Wenecji (od 27 stycznia)

W ostatnią sobotę stycznia odbędzie się Festa Veneziana, czyli innymi słowy doniosła inauguracja karnawału. Największe wrażenie najpewniej wywołają zamaskowani i przebrani Wenecjanie, którzy będą pływać w specjalnie zdobionych łódkach po tamtejszych kanałach. W kolejną sobotę, 3 lutego z kolei rozpocznie się Festa Delle Marie, czyli inscenizacja tradycyjnego weneckiego konkursu piękności. Oba te wydarzenia formalnie uznawane są za początek karnawałowego szaleństwa.

W kolejnych dniach w całej Wenecji organizowane będą liczne wydarzenia. Na 15, 16, 20, 21, 22, 23, 24 i 25 lutego zaplanowane są oficjalne kolacje karnawałowe, koncerty, pokazy i bale, natomiast w dniach 3-13 lutego codziennie będzie można wziąć udział w konkursie na najlepszą maskę.

Foto: Tomas Marek / ShutterStock

Sankt Moritz (Szwajcaria): Festiwal smakoszy na wysokości 1856 m n.p.m. (od 29 stycznia)

Położone na wysokości 1856 m n.p.m. szwajcarskie Sankt Moritz jest dobrze znane jako jedno z najbardziej eleganckich miejsc na świecie. Co roku w styczniu zamienia się ono w raj dla smakoszy dzięki festiwalowi, który zyskał status kultowego na całym świecie jako kolebka najwyższej jakości kuchni. Jak co roku, coś dla siebie znajdą rownież miłośnicy wykwintnych alkoholi.

Odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w specjalnie zaplanowanych akcjach, takich jak kolacje dla smakoszy, które dadzą fantastyczną okazję do delektowania się indywidualną sztuką kulinarną każdego z ośmiu uhonorowanych gwiazdkami gościnnych mistrzów kuchni. Do tego odbędzie się Gourmet Safaris, wycieczka odkrywcza z pięcioma zaproszonymi szefami kuchni, którzy rozpieszczą gości jednym, najlepszym daniem ze swojego „repertuaru”.

Foto: Jan Kokes / ShutterStock
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »