Fly4free.pl

Ile kasy wydaje Polak na urlopie i jak wypadamy na tle turystów z innych krajów? Mamy dokładne dane

Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: essa / Shutterstock
Czy turysta z Polski to wciąż turysta oszczędny? Z najnowszych danych cypryjskiego urzędu statystycznego wyłania się ciekawy obraz dotyczący tego, ile wydajemy podczas urlopowych wyjazdów i na jak długo wyjeżdżamy.

Ostatnie lata przyniosły nam duże zmiany, jeśli chodzi o branżę turystyczną, zwłaszcza jeśli chodzi o kwoty, jaki przeznaczamy na urlopy i wakacyjne wyjazdy. Trend, który zapoczątkował pokoronawirusowy „revenge tourism”, rozumiany jako chęć „nadrobienia” straconego czasu poprzez położenie większego nacisku na zwiedzanie świata, jest obecnie kontynuowany. Zdaniem ekspertów, cytowanych choćby w raporcie „Touroperatorzy 2024”, na naszych oczach dokonują się istotne zmiany wzorców konsumpcji i hierarchii wydatków konsumpcyjnych. „Zauważalny staje sę trend wchodzenia w erę gospodarki doświadczeń, co powoduje przesunięcie wydatków z zakupów dóbr materialnych na wydatki związane ze spędzaniem czasu wolnego, m.in. na podróże” – czytamy.

Jak to się przekłada na wydatki urlopowe Polaków? Pochylmy się nad tą kwestią na przykładzie Cypru. Od kilku lat wyspa Afrodyty jest jednym z naszych ulubionych urlopowych kierunków, a na dodatek miejscowy urząd statystyczny publikuje bardzo dokładne dane na temat średnich wydatków turystów, w rozbiciu na kraje i poszczególne narodowości. Co wynika z najnowszego raportu?

Dotyczy on wszelkich wydatków zagranicznych turystów w kwietniu, a więc tuż prze startem szczytu sezonu wakacyjnego. Wynika z niego, że statystyczny turysta przybywający na Cypr przebywał tu 7,4 dnia, wydając średnio 651,69 euro podczas całego wyjazdu, czyli 88,07 euro w przeliczeniu na jeden dzień.

Jak na tle statystyki wypadają Polacy? Mieścimy się nieco poniżej tej średniej. Z danych urzędu statystycznego wynika, że w kwietniu wyspę Afrodyty uwięziło 25,25 tysięcy turystów, a średni czas spędzany przez naszych rodaków na wyspie to 5,5 dnia. W tym czasie wydajemy średnio 443,68 euro na osobę, czyli ok. 1895 zł. W przeliczeniu zaś na „stawkę dzienną” wychodzi nam 80,67 euro, czyli ok. 344,7 zł.

Jak wypadamy na tle innych krajów? Jesteśmy w dolnej części zestawienia, choć są też narody dużo bardziej oszczędne. Mniej od nas wydają na Cyprze na przykład Szwedzi (średnio 76,93 euro dziennie), choć trzeba dodać, że sumarycznie przebywają tutaj o 3 dni dłużej od Polaków (średnio 8,7 dnia). Inne nacje, które wydają na Cyprze mniej od Polaków to Grecy (średnio 43,28 euro dziennie na osobę i średni pobyt trwający 9 dni) oraz Włosi (średni pobyt 5,2 dnia, przeciętnie wydają 74,11 euro w prziceniu na osobę).

Mniej więcej na poziomie Polaków plasują się zaś Brytyjczycy – turyści z tego kraju przebywają średnio na Cyprze przez 8,2 dnia, wydając w tym czasie 665,95 euro. W przeliczeniu na jeden dzień wychodzą nam wydatki wynoszące 81,21 euro oo osoby.

Foto: Oleg_P / Shutterstock

Kto wydaje najwięcej?

Na drugim biegunie najbardziej rozrzutnych turystów znajdują się Szwajcarzy i Belgowie, którzy wydają średnio 144,35 i 141,7 euro dziennie w przeliczeniu na osobę. Niewiele mniej (140,03 euro w przeliczeniu na osobę) wydają turyści z Izraela.

Na kolejnych miejscach znajdują się zaś turyści z Austrii (118,06 euro dziennie) i Libańczycy (113,90 euro). W dalszej kolejności mamy do czynienia z dużą grupą krajów z wydatkami na poziomie powyżej 90 euro na osobę dziennie. Zaliczają się do niej Duńczycy (97,51 euro dziennie przy średnim czasie pobytu wynoszącym 6,6 dnia), Francuzi (96,6 euro dziennie przy 6,5 dnia pobyt), Norwegowie (97,57 euro przy 9,5 dniach pobytu) i Niemcy (91,66 euro dziennie przy 8,6 dniach pobytu).

Wniosek? Średnio wydajemy mniej niż większość europejskich krajów, choć trudno jednonocnie zaliczyć nas do grona „oszczędnych” turystów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Dlaczego polscy turyści więżą Cypr?! To skandal!
Kornel, 9 lipca 2024, 16:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »