Fly4free.pl

Japonia walczy z nadmiarem turystów. Chce zachęcić podróżnych, by odkrywali inne miejsca niż Tokio i Kioto

Japonia
Foto: Takashi Images / ShutterStock
W związku z niemal całkowitym odrodzeniem turystyki do stanu sprzed pandemii, władze Japonii ogłosiły plany przeciwdziałania nadmiernej liczbie podróżnych, która coraz bardziej daje się we znaki w niektórych miejscach tego kraju. Ogłoszone środki zapobiegawcze mają pomóc w unikaniu tłoku w dużych miastach, które najczęściej są celem odwiedzających.

Plan dotyczący zapobiegania nadmiernej turystyce został przedstawiony podczas środowego spotkania ministerstwa turystyki. Składa się on z kilku elementów. Jednym z nich jest wszczęcie działań dotyczących rozbudowy sieci autobusów, a także taksówek. Celem ma być zapewnienie możliwości przewożenia większej liczby odwiedzających, by unikać ryzyka tworzenia się zbyt dużych „zatorów” w najbardziej popularnych turystycznie punktach.

Planowane jest również uruchomienie bezpośrednich i dedykowanych turystom połączeń autobusowych do popularnych miejsc turystycznych. Kolejną sugestią jest zróżnicowanie cen biletów w zależności od pory dnia. To ma z kolei zachęcić podróżnych do odwiedzania atrakcji turystycznych także poza godzinami szczytu, gdy miejsca te są najbardziej zatłoczone. Turystyczne autobusy mają także dojeżdżać do mniej znanych i rzadziej odwiedzanych obszarów, aby zmniejszyć koncentrację odwiedzających w najbardziej popularnych miastach jak Tokio czy Kioto.

Generalnie strategia zwalczania nadmiernej turystyki ma się opierać na 11 lokalizacjach, które docelowo mają przyciągać turystów „wyjątkową przyrodą i innymi wyjątkowymi atrakcjami, których nie ma w dużych miastach” – wyjaśnia „The Japan Times”. Są to między innymi Ise-Shima w prefekturze Mie i wschodnie Hokkaido, gdzie ministerstwo ma zamiar wspierać gminy w promowaniu konkretnych atrakcji.

Wszystkie te działania są odpowiedzią na powrót turystyki przyjazdowej do Japonii po pandemii. Według Japońskiej Agencji Turystyki całkowita liczba turystów we wrześniu tego roku odpowiadała 96 proc. liczby turystów z analogicznego okresu w 2019 roku, a od stycznia do września kraj odwiedziło ponad 17 milionów osób.

Większość odwiedzających Japonię zatrzymuje się w Tokio, Osace i Kioto, co prowadzi do coraz bardziej dolegliwego zjawiska, które określamy mianem „overtourism”. – Wraz z ministrem turystyki Tetsuo Saito chcielibyśmy, aby wszystkie powiązane ministerstwa pracowały nad włączeniem treści planu zapobiegawczego do polityk gospodarczych, aby stworzyć zrównoważoną lokalizację turystyczną, w której każdy będzie mógł „mieszkać, odwiedzać i akceptować turystów” – powiedział premier Fumio Kishida na środowym spotkaniu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »