Awantur w samolotach jest 2 razy więcej niż przed pandemią. Powód? Najczęściej alkohol
Holandia stała się trzecim krajem w Europie (po Norwegii i Irlandii), w którym podpisano deklarację w sprawie udostępniania listy pasażerów, którzy z uwagi na swoje niesforne zachowanie zostali ukarani zakazem lotów. Porozumienie zawarły Royal Schiphol Group NV, Transavia, KLM, TUI, Corendon Dutch Airlines, Royal Marechaussee (holenderska Żandarmeria Królewska) i prokuratura.
Przy tej okazji holenderska linia opublikowała szczegółowe statystyki w tym zakresie. Okazuje się, że od 2019 roku odnotowała wzrost liczby niesfornych zachowań pasażerów aż o 100 proc. Średnio w 2023 roku takich przypadków każdego miesiąca było 30, w porównaniu do 15 w 2019 roku. Około 60 proc. tych incydentów miało miejsce na pokładzie samolotów, a pozostałe 40 proc. w hali odlotów na lotnisku Amsterdam Schiphol. W ponad połowie tych przypadków główną rolę odgrywał alkohol.
- Rodos od 1857 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
- Limassol od 1935 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
- Korfu od 1659 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Wrocław)
– Jako linia lotnicza bezpieczeństwo naszych pasażerów i załogi jest dla nas najwyższym priorytetem. Z tego powodu nie tolerujemy na pokładzie żadnej formy agresji. Konsekwencje niewłaściwego zachowania pasażerów są poważne; ma to ogromny wpływ na naszych pasażerów i współpracowników – skomentował Leen van Duijn, wiceprezes KLM ds. usług bezpieczeństwa.
Poza wszczęciem postępowania karnego, KLM może nałożyć na niesfornych pasażerów 5-letni zakaz latania samolotami należącymi do linii. Holenderski przewoźnik prowadzi własną listę „zbanowanych” podróżnych, którą dzieli się ze spółką zależną Transavia, ale dzięki podpisaniu listu intencyjnego, niebawem może mieć możliwość dzielenia się nią również z innymi liniami.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?