Fly4free.pl

Kolejarze mocno podnoszą ceny biletów! Na niektórych trasach będzie drożej nawet o 1/3!

Foto: Alla Greg / Shutterstock

Na razie ceny podnoszą regionalni przewoźnicy i Polregio, a PKP Intercity póki co nie planuje wprowadzać podwyżek, ale nie wyklucza tego w ciągu kilku najbliższych miesięcy. W niektórych przypadkach ceny rosną drastycznie, na przykład za podróż pociągiem z dworca w Krakowie na lotnisko w Balicach zapłacimy już nie 9, ale 12 PLN!

Przewoźnicy tłumaczą konieczność podniesienia cen biletów drastycznymi podwyżkami cen prądu, znacznie wyższymi niż te, które już od stycznia zobaczymy na naszych rachunkach. Stąd wzrost cen, który w zależności od przewoźnika będzie wahał się od 10 do 15 procent. U których przewoźników zapłacimy więcej i o ile?

Od lutego średnia cena za bilet w Kolejach Mazowieckich wzrośnie o około 10 procent. Spółka tłumaczy, że nie miała innego wyjścia z uwagi na wyższe ceny prądu i dodaje, że jest to pierwsza podwyżka cen od 5 lat. W dodatku byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie dopłaty z budżetu Mazowsza.

W lutym zdrożeją też przejazdy Warszawską Koleją Dojazdową – w tym przypadku podwyżki wyniosą od 11 do 16 procent. Najmocniej zdrożeją bilety jednorazowe w tzw. trzeciej strefie, czyli w czasie dojazdu wynoszącym powyżej 38 minut.

Foto: TMP / Shutterstock

Koleją na lotnisko w Krakowie? Drożej o 1/3

Od 1 lutego zdrożeją także bilety w Kolejach Małopolskich. Przewoźnik informuje, że nowy cennik zakłada wzrost cen średnio o 10 procent w przypadku biletów jednorazowych i 10 PLN dla biletów okresowych, niezależnie od relacji. Niechlubnym wyjątkiem jest niestety trasa z dworca w Krakowie do lotniska na Balicach – w tym przypadku cena za jednorazowy przejazd wzrośnie aż o 3 PLN – z 9 do 12 PLN. Inne przykładowe ceny? Za przejazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego zapłacimy teraz 15,50 PLN.

Foto: Koleje Małopolskie

Wcześniej, bo już od 15 grudnia podwyżki wprowadziły Koleje Dolnośląskie, dla których jest to kolejna podwyżka – wszak poprzednia miała miejsce w lipcu. Tak jak w przypadku innych przewoźników – także tu ceny wzrosły od kilku do kilkunastu procent. Jak to wygląda w praktyce? Kosztujący dotychczas 35 PLN bilet “Weekend z KD” zdrożał o 4 PLN i kosztuje 39 PLN, za przewóz roweru zapłacimy po podwyżce 7 PLN, a sieciowy bilet miesięczny podrożał o 50 PLN i kosztuje obecnie 369 PLN.

Także w grudniu ceny podniosło PolRegio, czyli dawne Przewozy Regionalne. Jak czytamy w serwisie Business Insider, średnia podwyżka cen wyniosła 11 procent, choć w poszczególnych taryfach wzrosty cen wahają się od 6,7 do 18,9 procenta. Największe podwyżki mają dotyczyć biletów okresowych na przejazd do 5 km, najmniej zaś zdrożały bilety turystyczne ważne tylko w weekendy.

pociąg Pendolino PKP Intercity
Foto: PKP Intercity

Co z PKP Intercity? Na razie nie planuje podwyżek

Narodowy kolejowy przewoźnik uspokaja, że u niego ceny na razie pozostaną bez zmian.

– Nie planujemy podwyżek cen biletów w naszych pociągach. Jeżeli będziemy mieli dynamiczny powrót pasażerów na kolej, bo założyliśmy pewne wskaźniki wzrostu, to wówczas w czasie 2-3 miesięcy ocenimy, czy produkt w tej cenie jest efektywny – mówi w rozmowie z Rynkiem Kolejowym Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Chraniuk nie obawia się też konkurencji, którą ma wprowadzić pojawienie się na niektórych trasach Leo Express, choć ma nadzieję, że Czesi nie będą stosowali cen dumpingowych, które mogą popsuć rynek. Z drugiej strony, jak pisaliśmy niedawno na łamach Fly4free.pl, w piśmie do Urzędu Transportu Kolejowego PKP Intercity narzekało, że pojawienie się Leo zmusi przewoźnika do… obniżania cen biletów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »