Fly4free.pl

W Jerozolimie powstanie kolejka linowa?! Plan podpisany, eksperci łapią się za głowę

kolejka linowa jerozolima
Foto: Emek Shaveh

Nawet 62 mln USD może kosztować wybudowanie kolejki linowej, która ma wozić turystów i mieszkańców pomiędzy kilkoma ważnymi miejscami w Jerozolimie. Ambitny pomysł rządu na razie jednak zaskakuje turystów, a w gronie ekspertów, mieszkańców i ekonomistów wzbudza spore kontrowersje. Izraelskie władze zamierzają jednak zrealizować pomysł bez względu na negatywne opinie.

Pierwsza część planowanej inwestycji zakłada, że trasa kolejki ma mieć 1,4 km długości. Zacznie się przy kompleksie handlowo-gastronomicznym First Station, później wagoniki zatrzymają się na Górze Syjon, a końcowa stacja zostanie ulokowana w dzielnicy Silwan przy powstającym dopiero Kedem Center. To bardzo blisko Bramy Gnojnej, która prowadzi bezpośrednio do Ściany Płaczu – piechotą to raptem 3 minuty spaceru. W przyszłości trasa może być jednak przedłużona – tak, by dowozić ludzi m.in. na Górę Oliwną i do Sadzawki Siloe.

– To strategiczny projekt promujący turystykę na Starym Mieście. Krok po kroku przekształcamy naszą wizję w nową rzeczywistość – powiedział Ze’ev Elkin, minister ds. Jerozolimy.

Docelowo kolejka ma przewozić nawet 3 tysiące osób na godzinę, a według inicjatorów sprowadzi na Stare Miasto 10 mln turystów, rozładuje korki i ułatwi funkcjonowanie nie tylko odwiedzającym Jerozolimę, ale i mieszkańcom.

Ci ostatni nie są jednak przekonani, a pomysł wzbudza gorącą dyskusję. Jakie są główne zarzuty wobec pomysłu? Przede wszystkim zdaniem ekspertów od ochrony zabytków i architektury, taka kolejka raz na zawsze zniszczy krajobraz Starego Miasta. Wielu specjalistów uważa też, że konsekwencje będą odczuwalne także w innych obszarach.Ta część Jerozolimy niezmiennie pozostaje najbardziej zapalanym elementem konfliktu pomiędzy Izraelczykami, a Palestyńczykami.

– Projekt będzie miał wpływ na transport, gospodarkę, kulturę i politykę dla Starego Miasta. Kolejka linowa będzie miała szkodliwe skutki dla mieszkańców, dla wartości ochronnych oraz dla wielokulturowego charakteru Jerozolimy – czytamy w oświadczeniu Emek Shaveh, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną dziedzictwa kulturowego. – Rząd nie był w stanie znaleźć miejsca w budżecie dla niepełnosprawnych czy opieki zdrowotnej, ale udało mu się zatwierdzić środki w wysokości 220 milionów ILS (62 mln USD) na przedsięwzięcie turystyczne – dodają.

kolejka linowa jerozolima
Foto: Emek Shaveh

Mimo sprzeciwu ze strony różnych ugrupowań, Ministerstwo Turystyki określiło projekt mianem narodowego priorytetu i zapewniło, że nie zamierza ugiąć się pod naciskiem przeciwników. Plany zostały odpisane, decyzja zapadła i według wstępnych założeń, kolejka ma być gotowa już w 2021 roku. Obiecano jednak, że linia zostanie poprowadzona tak, aby kolejka nie wystawała ponad murami Starego Miasta.

– Oczywiste jest, że tak bezprecedensowy eksperyment w mieście o tak historycznym i religijnym znaczeniu jest ryzykownym przedsięwzięciem (…), projektem napędzanym przez interesy polityczne w najważniejszym i bardzo wrażliwym miejscu naszego regionu – na Starym Mieście w Jerozolimie – podsumowują jednak przedstawiciele Emek Shaveh.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »