Fly4free.pl

Zaczął się letni szczyt i tłumy na lotniskach! 9 rzeczy, o których musisz pamiętać, by uniknąć stresu przed podróżą

Foto: Paparacy / Shutterstock
Czerwiec zwiastuje początek szczytu sezonu czarterowego i czas największych tłumów i kolejek na lotniskach. Co zrobić, aby uniknąć stresu, nie utkwić w długiej kolejce i nie martwić się o to, że nie wsiądziemy do naszego samolotu o czasie? Zebraliśmy kilka prostych rad, które pomogą Wam dobrze przygotować się do podróży w czasie największego natłoku podróżnych.

1. Pamiętaj, żeby wcześniej przyjechać na lotnisko

Z jakim wyprzedzeniem? Wszystko zależy od lotniska. Dobrym przykładem jest port w Modlinie, który wespół z Ryanairem informuje, że z uwagi na potencjalne kolejki warto pojawić się w terminalu nawet na 3 godziny przed planowanym lotem. Sprawa ma jednak także drugie dno – rada ta dotyczy bowiem przede wszystkim pasażerów jadących od strony Warszawy, bo remont krajowej „siódemki” na lotniskowej trasie sprawia, że często tworzą się tam długie korki.

Z drugiej strony nie ma po co być też na lotnisku zbyt wcześnie. Nie tylko po to, by się nie nudzić – w zeszłym roku pogrążone w długich kolejkach lotnisko w Amsterdamie prosiło pasażerów, by nie przyjeżdżali na lotnisko z większym wyprzedzeniem, bo powoduje to większe problemy operacyjne dla lotniska.

2. Przygotuj się do kontroli bezpieczeństwa

To pozornie banalna czynność, ale wiadomo, że to właśnie tutaj są największe kolejki oraz najwięcej nerwowych i stresujących sytuacji. Zapoznaj się więc z listą rzeczy, których nie można przewozić w bagażu podręcznym i pamiętaj, że mogą to być nawet tak pozornie trywialne rzeczy, jak dziecięca plastikowa zabawka przypominająca pistolet. Warto też więc zawczasu, tuż przed tym, gdy przyjdzie nasza kolej, wyjąć elektronikę z plecaka, zdjąć pasek i pamiętać o limicie płynów oraz ich odpowiednim opakowaniu.

3. Powstrzymaj swoje szalone poczucie humoru

Nie możemy się nadziwić, jak często powtarzają się w mediach te same historie, gdy ktoś próbuje zabłysnąć dowcipem i podczas kontroli rzuca tekstem, że np. ma bombę w plecaku. Niestety (a może chyba na szczęście) pracownicy lotniska w takiej sytuacji raczej nie docenią żartu, podobnie jak osoby stojące za nami w takiej kolejce. Takie głupie teksty mogą na dobre kilkanaście minut sparaliżować pracę lotniska, więc postaraj się zachować je dla siebie. Nie wspominając już o tym, że może to się wiązać z dodatkowymi kosztami w postaci mandatu lub w skrajnym przypadku – niewpuszczenia do samolotu lub spóźnienia na swój lot.

Foto: lakkana / Shutterstock

4. Pamiętaj o butelce na wodę

Ceny na lotniskach zazwyczaj bywają horrendalnie wysokie i to samo dotyczy wody – za półlitrową butelkę nierzadko musimy zapłacić nawet 8-10 zł. Dlatego warto przygotować pustą butelkę na wodę i po przejściu kontroli bezpieczeństwa, napełnić ją w specjalnych poidełkach, które są dostępne na wielu lotniskach w Polsce i Europie (np. w Warszawie). W ten sposób będziecie odpowiednio nawodnieni w czasie lotu, a dodatkowo będzie to dla was duża oszczędność.

5. Jeśli nie musisz, nie nadawaj bagażu

Oczywiście, jeśli wyruszacie w długą podróż z dużą walizką, to nie ma o czym mówić – musi się ona znaleźć w luku bagażowym. Jeśli jednak spakujesz się w 10-kilogramową mniejszą walizkę, którą twój przewoźnik dopuszcza jako bagaż podręczny, to nie wahaj się i zabierz ją ze sobą na pokład. Powód jest prosty: w okresie wakacyjnym największe opóźnienia są generowane przez firmy handlingowe na lotniskach, które z powodu dużego natężenia ruchu nie zawsze wyrabiają się ze sprawną obsługą bagażu. Po co więc niepotrzebnie ryzykować i kusić los, jeśli nie musimy tego robić?

Foto: Arina P. Habich / Shutterstock

6. Planując podróż dobrze przemyśl, czego potrzebujesz

Ta kwestia dotyczy przede wszystkim podróżujących z liniami niskokoszowymi. O co chodzi? Często kupujemy bilet pod wpływem impulsu, widząc atrakcyjną cenę przelotu i nie zdajemy sobie sprawy, że w cenie możemy zabrać ze sobą tylko mały plecak. Refleksja pojawia się dopiero później, ale gdy chcemy dokupić dodatkowe usługi do naszej rezerwacji, to choć jest to oczywiście możliwe, to jednak koszty takiego zakupu są już znacząco wyższe niż w momencie, gdy kupujemy bilet. Warto więc rozważyć, czy koniecznie chcemy siedzieć obok siebie w czasie lotu i wykupujemy od razu wybór miejsca w samolocie czy też wytrzymamy 2-godzinną rozłąkę na pokładzie, czy potrzebny nam priority boarding (pozwalający na zabranie dużego bagażu podręcznego) czy też jednak potrzebny będzie bagaż rejestrowany.

7. Alkohol jest dla ludzi, ale bez przesady

To też pozornie banalna rada, ale tak jak w punkcie 3 – w sezonie letnim czytamy o zbyt wielu przypadkach, gdy nadmiernie „pobudzony” procentami pasażer zaczyna się w trakcie lotu zachowywać zbyt głośno lub awanturować. Co w najlepszym razie powoduje dyskomfort współpasażerów, a w najgorszym może prowadzić do interwencji odpowiednich służb, srogiego mandatu dla takiego delikwenta lub nawet otrzymania kary w postaci zakazu lotów daną linią (tak jak spotkało to osoby, które wszczęły awanturę podczas realizowanego przez LOT lotu czarterowego z Radomia do Antalyi). I choć rozumiemy, że wakacje to taki szczególny czas, kiedy w końcu można się wyluzować, to jednak apelujemy o to, aby nie popuszczać zanadto hamulców. Dla dobra swojego i innych.

Foto: Wrocław Airport

8. Śledź na bieżąco informacje o swoim locie

Znów pozornie prosta rada, ale rzeczywistości nie oszukasz: chcielibyśmy, aby w wakacje samoloty kursowały punktualnie jak w szwajcarskim zegarku, ale nie mamy złudzeń. Tłumy na lotniskach, wydłużony czas obsługi, a także przyczyny zewnętrzne, jak choćby strajki kontrolerów lotu (np. we Francji) powodują, że z punktualnością lotów może być różnie. Dlatego nie zapominajcie o tym, aby obserwować w aplikacji czy wasz lot wyleci punktualnie czy tez może będzie miał opóźnienie.

9. Sprawdzaj lokalne przepisy

Chodzi tu o wszelkiego rodzaju nietypowe regulacje dotyczące rzeczy, których nie można przewozić podróżując z danego miejsca. Świetnym przykładem jest choćby słynąca z przepięknych plaż Sardynia, która kilka lat temu wprowadziła zakaz wywożenia z wyspy piasku, kamieni i muszelek. I jest to zakaz surowo egzekwowany, za którego złamanie grozi mandat w wysokości od 500 do 3 tysięcy euro. Nie zniechęca to jednak amatorów plażowych pamiątek – z danych lotniska w Alghero na Sardynii wynika, że w latach 2021-2022 turyści próbowali przemycić w swoich bagażach ponad 300 kilogramów piasku, kamyków i muszelek.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »