Koreańczycy chcą częściowo sfinansować budowę CPK i objąć udziały w spółce!
Podpisane we wtorek porozumienie o współpracy nie jest oczywiście wiążące i ma charakter wstępny, jednak Koreańczycy wydają się zdeterminowani, by zainwestować w projekt budowy CPK. Co znalazło się w dokumencie?
- Costa Blanca od 1976 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
- Costa Brava od 1738 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Wrocław)
- Costa Dorada od 1699 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
„Porozumienie zakłada działania zmierzających w celu wspólnego przedsięwzięcia w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów. Spółka Incheon International Airport Corporation (IIAC), który od początku roku świadczy specjalistyczne usługi doradcze na rzecz CPK, potwierdza słuszność działań w celu zaangażowania kapitałowego w polski projekt. Do końca przyszłego roku obie strony wypracują szczegółowe warunki inwestycji” – czytamy w komunikacie.
O szczegółach inwestycji na razie nie ma więc mowy, ale wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że najpewniej będzie to inwestycja liczona w miliardach złotych. Obecnie trwają badania, które zdecydują o tym, jak dużą pulę udziałów w spółce mogą objąć Koreańczycy. Maksymalnie może to być 49 procent.
W komunikacie czytamy, że współpraca polsko-koreańska w zakresie budowy CPK trwa już od kilku miesięcy.
– Z perspektywy czasu oceniam prowadzone wspólnie ze stroną koreańską działania jednoznacznie pozytywnie. Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku uczynienia z części lotniskowej CPK wspólnej inwestycji Polski i Korei Południowej. Taki ruch pozwoli na połączenie południowokoreańskiej wiedzy i doświadczenia z polską ambicją i potencjałem. To też jednoznaczny sygnał, że CPK to inwestycja przemyślana, dobrze zaplanowana i pozytywnie rokująca – mówi pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.