Kraje UE jeszcze mocniej skracają ważność paszportów COVID! Będą ważne krócej niż w Polsce
W grudniu Komisja Europejska poinformowała, że kraje UE uzgodniły skrócenie ważności unijnego certyfikatu COVID dla osób zaszczepionychdo 9 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień. W większości krajów UE, w tym w Polsce, takie zmiany wejdą w życie od lutego. Są jednak państwa, które zdecydowały się na jeszcze większe skrócenie ważności certyfikatów COVID. Najpewniej dlatego, aby zachęcić swoich obywateli do szczepienia się dawkami przypominającymi.
Jednym z takich krajów są Węgry. W piątek tamtejszy rząd poinformował o skróceniu terminu ważności certyfikatów. Jak będą wyglądały zmiany?
Fuerteventura od 2861 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Pafos od 2747 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Modlin)
Słoneczny Brzeg od 1386 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
Jak informuje Gergely Gulyas z węgierskiego rządu, od 15 lutego certyfikaty będą wystawiane tylko osobom, które przyjęły dawkę przypominającą. Jednocześnie paszporty szczepionkowe będą wciąż ważne dla osób, które przyjęły drugą dawkę szczepionki w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
„Omikron zmienił naszą strategię dotyczącą skuteczności szczepień. Uważamy że szczepionki lepiej chronią przed zachorowaniem niż samo przechorowanie choroby i status ozdrowieńca” – czytamy w komunikacie rządowym.
Węgry nie są jedynym krajem w UE, który skrócił ważność certyfikatu jeszcze bardziej niż sugestia Komisji Europejskiej. Od 1 lutego certyfikaty COVID w Grecji będą ważne jedynie 7 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień (niezależnie od tego czy była to szczepionka jedno czy dwudawkowa). Jeszcze w inną stronę podążyła Łotwa, która skróci ważność certyfikatu do 5 miesięcy, ale tylko dla zaszczepionych jednodawkową szczepionką Janssen. Co ważne, dla osób zaszczepionych dwiema dawkami ważność certyfikatu wynosi 9 miesięcy. W tym miejscu trzeba jednak wprowadzić ważne rozróżnienie – certyfikaty przybywających z zagranicy są ważne 9 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień i niezależnie od rodzaju szczepionki (a więc także dla szczepień jednodawkowych).