Egipski grobowiec sprzed 3000 lat doczekał się renowacji. Po ponad 20 latach znów przyjmuje turystów!
Ponowne otwarcie grobowca na turystów po ponad 20-letnim okresie renowacji było dużym wydarzeniem. Uroczystego „przywrócenia go do życia” dokonał Mostafa Waziry, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu. Tym samym lista atrakcji turystycznych Luksoru poszerzyła się o kolejne historyczne miejsce.
- Teneryfa od 2719 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
- Dubaj od 2550 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
- Sharm El Sheikh od 2014 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
– Ta inauguracja oznacza dodanie nowego i ważnego kierunku turystycznego do zabytków na zachodnim brzegu Luksoru, szczególnie istotnego w trakcie znacznego napływu turystów w sezonie zimowym. Grobowiec, charakteryzujący się mnóstwem pięknie pomalowanych scen i inskrypcji, oferuje zwiedzającym urzekający i szczegółowy wgląd w historię starożytnego Egiptu – czytamy w oświadczeniu egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności.
Znajdujący się w rejonie Al-Khokha w Luksorze grobowiec Neferhotepa został zbudowany za panowania faraona Aya około 1320 roku p.n.e., ale dopiero w XVIII wieku został odkryty przez europejskich podróżników. Wówczas był on wykorzystywany w celach mieszkalnych, dlatego z biegiem czasu zaczął niszczeć i wymagać zabiegów konserwatorskich. Od lat 80. XX wieku wstęp do niego był wykluczony, natomiast od 2000 roku trwał kompleksowy projekt renowacji, który był rozłożony na kilka etapów.
W pierwszym etapie grupa ekspertów i archeologów z Uniwersytetu w Buenos Aires szczegółowo i dogłębnie zbadała wszelkie teksty znajdujące się na wewnętrznych ścianach grobowca. Główne prace konserwatorskie ruszyły natomiast w 2013 roku, kiedy to zaangażowano niemiecki zespół archeologów do oczyszczenia malowideł i naprawy zniszczonych symboli oraz kamiennej nawierzchni. Użyto do tego celu technologii laserowej, dzięki czemu przywrócono im pełną przejrzystość.
O ile renowację grobowca Neferhotepa jak najbardziej można uznać za udaną, to tego samego nie można powiedzieć o piramidzie Mykerinosa, najmniejszej spośród piramid w Gizie. Władze planowały okryć ją granitem w celu „przywrócenia dawnego wyglądu”, ale zamiast tego, wiele osób zaczęło porównywać historyczną budowlę do „Disneylandu”. W efekcie Egipskie Ministerstwo Starożytności wstrzymało prace w celu ponownego zbadania projektu.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?