To lotnisko zna chyba każdy pasażer z Polski. Wkrótce mocno się zmieni – duża rozbudowa ma zielone światło!
Projekt dotyczący rozbudowy lotniska zdominowanego przez Ryanaira pojawił się na początku lipca tego roku. Zaznaczono w nim, że w ramach modernizacji ma powstać bardziej przestronna hala odlotów, a wraz z nią nowe sklepy, bary i restauracje. Do tego plan zakładał instalację nowoczesnego sprzętu do odprawy, w tym skanerów nowej generacji, a także zwiększenie przepustowości systemu bagażowego.
Zamiast rozbudowy istniejącego terminala, od 2016 roku istniał temat budowy całkowicie nowego terminala przylotów o wartości 150 milionów funtów. Jego otwarcie miało nastąpić w 2020 roku, ale połączenie opóźnień w zatwierdzeniu projektu budowlanego i wybuchu pandemii COVID-19 spowodowało odłożenie projektu na półkę. W zamian za to skupiono się właśnie na modernizacji dotychczasowego budynku, która właśnie została zatwierdzona.
Słoneczny Brzeg od 2305 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Kemer od 1956 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Rzeszów)
Side od 2271 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Rzeszów)
– Stansted wkracza obecnie w nową fazę w swojej historii, ponieważ chcemy obsłużyć więcej pasażerów niż kiedykolwiek wcześniej. Nasza wyjątkowa i rozwijająca się siatka tras oraz łatwy dostęp do i z Londynu oraz wschodniej Anglii to fantastyczna platforma, na której można budować. Wiemy, że Stansted będzie miał do odegrania kluczową rolę w zaspokajaniu przyszłych potrzeb Londynu w zakresie przepustowości – powiedział Gareth Powell, dyrektor zarządzający London Stansted.
Z oficjalnego oświadczenia lotniska w sprawie projektu wynika, że trzypoziomowa dobudówka pojawi się na tyłach istniejącego budynku terminala. Jej wybudowanie sprawi, że całkowita powierzchnia terminala zwiększy się o 16,5 tys. metrów kwadratowych.
Projekt ten jest jednym z kilku planów inwestycyjnych zaprezentowanych w ostatnim czasie na brytyjskich lotniskach. Obejmują one budowę hali kontroli bezpieczeństwa o wartości 50 milionów funtów na lotnisku w Birmingham, rewitalizację lotniska Leeds Bradford o wartości 100 milionów funtów oraz inwestycję o wartości 100 milionów funtów na lotnisku w Belfaście.
Jak przekazał brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA), w 2022 roku Londyn Stansted z liczbą niemal 23,2 mln obsłużonych pasażerów był trzecim najbardziej ruchliwym londyńskim lotniskiem. Ponad 32,8 mln osób obsłużono w porcie Gatwick, natomiast lider, czyli Heathrow obsłużył 61,6 mln pasażerów. Na lotnisko Londyn Stansted można dolecieć Ryanairem z Bydgoszczy (4 loty tygodniowo), Gdańska (codziennie), Katowic (codziennie), Krakowa (codziennie), Łodzi (codziennie), Olsztyna (2 loty tygodniowo), Poznania (codziennie), Rzeszowa (codziennie), Szczecina (5 lotów tygodniowo), Modlina (codziennie) i Wrocławia (codziennie).
London Stansted receives planning permission to extend terminal building https://t.co/HUaGIp7VXQ
— Our Stansted (@OurStansted) October 31, 2023
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?