Lufthansa robi krok, na który tylko czekają Ryanair i Wizz Air. Nie ma wyjścia, bo potrzebuje zgody Brukseli
To najgłośniejsza transakcja w branży lotniczej w ostatnich latach: w maju ubiegłego roku Lufthansa uzgodniła przejęcie 41 procent udziałów w linii ITA (czyli następcy Alitalii) w zamian za 325 mln euro w formie podwyższenia kapitału spółki. Transakcja ta oznaczałoby poważne wzmocnienie Grupy Lufthansa na kolejnym rynku, musi więc ona uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Ta tymczasem ma swoje wątpliwości, a kilka tygodni temu poinformowała o nich włoski rząd i niemieckiego przewoźnika. Bruksela obawia się m.in. wzrostu cen biletów, spadku jakości usług, a przede wszystkim – znaczącego zmniejszenia konkurencyjności na włoskim rynku. Przede wszystkim chodzi tu o trasy z Włoch do Europy Środkowej, połączenia dlugodystanowe (zwłaszcza na trasach do USA, Kanady i Japonii), a także zbyt mocną pozycję nowego podmiotu na niektórych lotniskach, zwłaszcza w mediolańskim porcie Linate.
- Costa Blanca od 1957 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
- Majorka od 1682 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Wrocław)
- Costa Brava od 1431 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Lublin)
Włoskie ministerstwo gospodarki i Lufthansa zapowiedziały, że będą zgodnie współpracować z Brukselą i przedstawią jej rozwiązania, które rozwieją wątpliwości unijnych urzędników. W poniedziałek – jak czytamy w depeszy agencji Reutersa – Lufthansa przedstawiła swoje propozycje.
Ich szczegóły nie są znane, ale wiadomo, że mogą one dotyczyć m.in. rezygnacji z atrakcyjnych slotów lotniskowych czy praw do wykonywania lotów na niektórych trasach. Wiadomo też, że są to bardzo łakome kąski, na które z apetytem patrzy konkurencja. Wiadomo już m.in., że Ryanair jest bardzo mocno zainteresowanymi ewentualnymi slotami na lotnisku Rzym Fiumicino, które będzie musiał zwolnić niemiecko-włoski podmiot. Z kolei Wizz Air jest mocno zainteresowany slotami na lotnisku Mediolan Linate
Jak czytamy w depeszy Reutersa, na dniach przedstawiciele Lufthansy mają spotkać się w tej sprawie z przedstawicielami Komisji Europejskiej, która ma czas na podjęcie decyzji w sprawie transakcji do 6 czerwca.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?