Włoskie służby będą sprawdzać… buty. Dla niesfornych turystów mandaty nawet do 2500 euro
Przepiękne Cinque Terre położone na riwierze liguryjskiej co roku przyciąga miliony turystów. Wpisany na listę UNESCO region jest też często uważany za jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. Niestety okazuje się, że niektórzy zapominają, że nie jest to deptak spacerowy i nie biorą ze sobą odpowiedniego obuwia. Kiedy okazało się, że ostrzeżenia nie wystarczą, władze postanowiły przymusić turystów do rozsądnych wyborów.
Side od 1887 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Rzeszów)
Hurghada od 2425 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
Costa Dorada od 2125 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
W 2019 roku wprowadzono bowiem zakaz wchodzenia na trasę wzdłuż Cinque Terre we wszystkich butach, które mają odkryte palce i/lub gładką podeszwę. W efekcie nie wolno chodzić w japonkach, zwykłych klapkach, sandałach, a już na pewno nie w szpilkach czy innych eleganckich butach. Teraz, po kilku latach od stworzenia zakazu, władze zabierają się za jego solidne egzekwowanie.
Zapowiedziano bowiem, że w tym sezonie kontrole będą bardzo liczne i bezlitosne. A kto nie będzie chciał się dostosować, musi liczyć się z mandatem – nawet do 2500 euro (czyli około 10,7 tys. zł).
Trasa turystyczna Cinque Terre prowadzi tu przez pięć niewielkich miasteczek: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore i oferuje spektakularne widoki – zarówno na skaliste, górskie wybrzeże, jak i piękne morskie krajobrazy, a przede wszystkim na kolorowe panoramy wspomnianych miejscowości.
Region można zwiedzić na różne sposoby. Do miasteczek można dostać się koleją (jeden bilet pozwala na wsiadanie i wysiadanie w kolejnych miejscowościach), samochodem (trzeba jednak pamiętać o korkach, problemach z parkowaniem i wielu chętnych), ale najlepszą i najpiękniejszą opcją jest spacer. Słynny szlak Sentiero Azzurro prowadzi przez wszystkie miasteczka. Trasa ma 12 km i można zrobić ją w całości lub podzielić na mniejsze fragmenty. Trzeba jednak pamiętać o wykupieniu biletu, zwłaszcza, że liczba turystów jest ograniczona do 400 na godzinę. Koszt to 12,5 euro (czyli ok. 53 zł). Na szczęście bilety można kupować z wyprzedzeniem, także online.
Co ciekawe, od tego roku trasa będzie jednokierunkowa, ale tylko w wybrane dni i od 9 do 14.
– Ten środek, pomyślnie przetestowany już w 2023 i 2024 roku, ma na celu usprawnienie korzystania ze szlaku i zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym poprzez ominięcie niebezpiecznych skrzyżowań i zatorów na wyjątkowo wąskiej i stromej ścieżce – przekazały władze parku narodowego Cinque Terre w oficjalnym komunikacie.
Na razie takie ograniczenie będzie obowiązywać od 19 do 21 kwietnia, od 25 do 27 kwietnia, a później 1, 29 i 31 maja i od 1 do 2 czerwca.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?