Które miasta są najbezpieczniejsze dla podróżujących w pojedynkę? W czołówce polski akcent!
Badanie na temat bezpieczeństwa w europejskich miastach przeprowadzili eksperci ds. podróży z Looking4.com, platformy porównującej usługi parkingowe na lotniskach. Pod uwagę zostały wzięte wskaźnik przestępczości i wskaźnik bezpieczeństwa, a także (co może być nieco zaskakujące) poziom zainteresowania danymi hashtagami na TikToku.
Zestawienie otwiera Monachium, czyli drugie co do wielkości miasto Niemiec. W uzasadnieniu eksperci wyjaśnili, że stolica Bawarii została oznaczona na TikToku aż 2,9 mld razy, a do tego miała trzeci najniższy wskaźnik przestępczości i trzeci najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa spośród miast z pierwszej dziesiątki.
Na drugim miejscu znalazł się oddalony o nieco ponad 300 kilometrów od Monachium Zurych. Generalnie cała Szwajcaria słynie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niskiego wskaźnika przestępczości, a wicelider zestawienia nie jest wyjątkiem. Zurych był oznaczany na platformie TikTok 1,9 mld razy, co zdaniem ekspertów zasługuje na przyznanie mu drugiej lokaty.
- Kreta Wschodnia od 2432 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
- Ayia Napa od 2685 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Radom)
- Ayia Napa od 2449 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Radom)
Podium rankingu zamyka Praga, której hashtag w popularnej aplikacji pojawiał się ponad 1,8 mld razy. Stolica Czech zachwyca przede wszystkim piękną architekturą, z Mostem Karola i rynkiem Starego Miasta na czele. Choć w porównaniu z Monachium i Zurychem ma nieco wyższy wskaźnik przestępczości i niższy wskaźnik bezpieczeństwa, wciąż jest uznawana za jedno z najbezpieczniejszych europejskich miast do podróżowania solo.
Co ciekawe, w czołowej dziesiątce zestawienia znalazło się miejsce dla Krakowa. Ze wskaźnikiem przestępczości na poziomie 25.77, wskaźnikiem bezpieczeństwa na poziomie 74.23 i liczbą 1,2 mln oznaczeń na TikToku, stolica Małopolski zajęła całkiem zaszczytne siódme miejsce, przed Bazyleą czy Bernem.
Sposób obliczania wskaźników
Wzięty pod uwagę wskaźnik przestępczości ustala się na podstawie liczby stwierdzonych przestępstw w danej jednostce czasu w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik bezpieczeństwa z kolei jest jego przeciwieństwem. Przedstawione w zestawieniu dane pochodzą z badania Numbeo na 2023 rok.
Biorąc pod uwagę aktualną światową czołówkę miast z najwyższym wskaźnikiem bezpieczeństwa, pierwsze trzy miejsca zajmują Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie, 88.8), Doha (Katar; 85.8) i Tajpej (Tajwan; 84.9). W pierwszej 50. znalazły się trzy polskie miasta – Kraków zajął 42. miejsce (74.2), Warszawa 46. (73.9), a Wrocław 50. miejsce (73.7).