Fly4free.pl

W tych miastach koszty życia są najwyższe na świecie. W czołówce czterech przedstawicieli Europy

Zurych
Foto: streetflash / ShutterStock
Singapur i Zurych są obecnie najdroższymi miastami świata pod kątem kosztów utrzymania – tak wynika z corocznego indeksu EIU Worldwide Cost of Living. W badaniu wzięto pod uwagę ceny mediów, artykułów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego i ogólne wskaźniki ekonomiczne, z inflacją na czele.

Badanie przeprowadzono w dniach 14 sierpnia – 11 września. Wykazało ono, że ceny w walucie lokalnej wzrosły średnio o 7,4 proc. rok do roku w przypadku ponad 200 powszechnie używanych towarów i usług. To nieco mniej niż wzrost o 8,1 proc. odnotowany w ubiegłorocznym badaniu, ale znacznie więcej niż tendencja obserwowana w latach 2017–2021. W tym roku w badaniu analizowano sytuację w 173 największych miastach świata.

W tegorocznym badaniu Economist Intelligence Unit na szczycie listy najdroższych miast świata znalazł się Singapur. Utrzymał tym samym pozycję lidera z ubiegłorocznego badania, ale wówczas towarzyszył mu Nowy Jork. Również pierwsze miejsce z takim samym wynikiem zajął Zurych, który „awansował” z szóstego miejsca. Szwajcarskie miasto częściowo zawdzięcza to sile franka szwajcarskiego, a także wysokim cenom artykułów spożywczych i artykułów gospodarstwa domowego. W przypadku Singapuru, szczególnie drogie są usługi transportowe i odzież.

Dwie kolejne pozycje, również z identycznym indeksem, zajęły Genewa i Nowy Jork. W pierwszej 10. najdroższych miast świata znalazły się jeszcze Hongkong, Los Angeles, Paryż, Kopenhaga, Tel Awiw i San Francisco. Autorzy badania zaznaczyli, że dane dla izraelskiego miasta mogą być już nieaktualne, ponieważ ceny były badane jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu z Hamasem.

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem, miastem, które zanotowało najwyższy skok w rankingu jest meksykańskie Queretaro – zajęło 51. pozycję z indeksem na poziomie 71 (odniesieniem jest Nowy Jork = 100). Największy spadek z kolei dotyczył dwóch rosyjskich miast – Moskwy (indeks na poziomie 49 i spadek o 105 pozycji na 142. miejsce) oraz Sankt Petersburga (indeks 45 i spadek o 74 pozycje na 147. miejsce).

Spośród 173 analizowanych największych miast świata, najtańszy okazał się Damaszek w Syrii, nawet pomimo wzrostu koszyka cenowego w lokalnej walucie o 321 proc. w skali roku. Na końcu listy znalazły się również takie miasta, jak Teheran w Iranie, Trypolis w Libii, Karaczi w Pakistanie czy Taszkent w Uzbekistanie.

10 najdroższych miast na świecie wg Worldwide Cost of Living 2023 (w nawiasach indeks EIU)

1. Singapur (104)
1. Zurych (104)
3. Genewa (100)
3. Nowy Jork (100)
5. Hongkong (98)
6. Los Angeles (97)
7. Paryż (91)
8. Kopenhaga (89)
8. Tel Awiw (89)
10. San Francisco (86)

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »