Fly4free.pl

Nie tylko Lizbona i Porto. Portugalia poza utartym szlakiem – te 7 miejsc po prostu musisz zobaczyć!

Foto: DaLiu / Shutterstock
Przylot do Lizbony, kilka dni na zwiedzanie stolicy, a potem szybki przejazd do Porto i powrót do domu – tak w większości przypadków wygląda zwiedzanie Portugalii. Tymczasem ten kraj ma do zaoferowania zdecydowanie więcej. Zejdź z nami z utartego szlaku i poznaj mniej oczywiste zakątki Portugalii.

1. Pojedź na koniec Europy

„Tu kończy się ląd i zaczyna morze” – tabliczkę z takim napisem znajdziecie w Cabo da Roca, najbardziej na zachód wysuniętym punkcie kontynentalnej Europy. Nietrudno tutaj dotrzeć – z Lizbony jeżdżą tutaj autobusy z przesiadką w Sintrze lub Cascais. Na miejscu znajdziesz imponujące, wysokie na 140 metrów klify, z których rozciąga się spektakularny widok na Atlantyk. To miejsce symboliczne – jeszcze 600 lat temu to właśnie tutaj kończył się znany Europejczykom świat.

Oprócz kilku punktów widokowych, w okolicach Cabo de Roca znaleźć można również kilka ścieżek spacerowych, oferujących prawdziwie dzikie krajobrazy. Warto przejść się jednym z krótkich szlaków wzdłuż klifów lub zejść na jedną z ukrytych plaż, takich jak Praia da Ursa, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Portugalii.

Foto: Alexey Fedorenko / Shutterstock

2. Zobacz, jak żyli królowie

Jeśli już jedziesz do Cabo de Roca, to pod żadnym pozorem nie możesz ominąć Sintry. Miasto, które przez lata było rezydencją portugalskich królów wygląda, jakby czas się w nim zatrzymał – i to w tym dobrym tego słowa znaczeniu. Podróż pociągiem z Lizbony trwa tutaj zaledwie 45 minut, ale tyle wystarczy, by znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Najsłynniejszym punktem na mapie Sintry jest położony na wzgórzu Palácio da Pena – kolorowy pałac z XIX wieku. Z jego tarasów rozciąga się widok na całe miasteczko oraz wybrzeże Atlantyku. Będąc z Sintrze warto również zejść z głównego szlaku i odwiedzić mniej oczywiste miejsca, jak Quinta da Regaleira – posiadłość z neogotyckim pałacem, tajemniczymi tunelami i słynną studnią inicjacji.

Bilety pozwalające na zwiedzanie Sintry kosztują 20 euro i warto je kupić przez oficjalną stronę internetową. Rezerwując wejściówki z minimum trzydniowym wyprzedzeniem otrzymacie rabat w wysokości 15%

Foto: DaLiu / Shutterstock

3. Wykąp się w Atlantyku

Portugalia to jedno z niewielu miejsc w Europie, w którym można zaznać kąpieli w oceanie. Nie jest to doświadczenie tak przyjemne, jak zanurzenie się w wodach Morza Śródziemnego czy Adriatyku – woda jest wyraźnie chłodniejsza, a fale większe i bardziej nieprzewidywalne. Nawet w ciepłe dni temperatura wody rzadko przekracza 20 stopni – mimo tego śmiałków nie brakuje.

Po kąpieli w oceanie warto zażyć kąpieli… słonecznej. Portugalia jest pod tym względem bezkonkurencyjna, oferując kilometry szerokich, piaszczystych plaż. Szczególnie imponujące są te w okolicach miejscowości Nazare – Praia do Norte i Praia da Nazare. Ze względu na swoje położenie Portugalia jest również idealnym miejscem, by podziwiać piękne zachody słońca.

Foto: szentpet / Shutterstock

4. Zobacz największe fale na świecie

Trzydziestometrowe fale rozbijające się o skały – taki widok możecie zobaczyć tylko w Nazare. Ta niewielka nadmorska miejscowość, słynąca niegdyś jedynie z okazałego Sanktuarium i legendy o interwencji Matki Boskiej, od kilku lat staje się prawdziwą mekką surfingu. Do Nazare przyjeżdżają jednak nie tylko miłośnicy pływania na desce, a także Ci, którzy chcą podziwiać naturę w jej najbardziej spektakularnej formie.

Za wyjątkowość fal odpowiadają unikalne warunki geograficzne – podwodne kaniony, które znajdują się tuż u wybrzeży sprawiają, że fale przybierają niespotykaną wysokość. Z platformy widokowej na klifach, która znajduje się nieopodal Praia do Norte, można podziwiać te gigantyczne fale w pełnej okazałości. Najlepiej jednak przyjechać do Nazare poza sezonem – najwyższe fale pojawiają się tutaj bowiem od października do lutego.

Foto: R.M. Nunes / Shutterstock

5. Poznaj postać portugalskiego Schindlera

Aristides de Sousa Mendes to nazwisko w Polsce całkowicie nieznane, a w Portugalii uznawane za symbol odwagi i poświęcenia. Jako konsul w Bordeaux podczas II wojny światowej złamał rozkazy swojego rządu i udzielił wiz dziesiątkom tysięcy ludzi uciekającym przed nazistowskim reżimem. Decyzja ta uratowała tysiące istnień, ale w konsekwencji pozbawiła go majątku i na wiele lat skazała na zapomnienie.

W Cabanas de Viriato znajduje się dziś muzeum poświęcone pamięci Aristidesa de Sousy Mendesa, Zobaczyć można w nim dokumenty, fotografie oraz inne pamiątki związane z jego postacią. New York Times umieścił muzeum na liście 52 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2025 roku – obok Wysp Galapagos czy norweskich Lofotów. Wstęp jest bezpłatny.

Foto: Sousa Mendes Foundation

6. Pojedź rowerem nad brzegiem oceanu

Doskonałe ścieżki, świetnie przygotowana infrastruktura i fantastyczne widoki na ocean – takie warunki rowerzystom oferuje tylko Portugalia! Przejechanie szlaku rowerowego Atlantic Route, który ciągnie się wzdłuż wybrzeża – od Porto, przez Lizbonę aż po Faro – to znakomity sposób na odkrywanie uroków tego kraju. Po drodze czekają na Ciebie niezapomniane widoki na Ocean Atlantycki, przepiękne plaże i urokliwe wioski rybackie.

Wypożyczenie roweru na cały dzień to koszt 25-35 euro – w zależności od rodzaju roweru i wypożyczalni. Tych na wybrzeżu nie brakuje – można je znaleźć chociażby w Peniche czy wspomnianym wcześniej Nazare. Na bardziej wymagających czekają natomiast kilkudniowe wyprawy – tygodniowa podróż ze wszystkimi noclegami, wyżywieniem, opieką przewodnika i oczywiście wypożyczeniem roweru to koszt 990 euro.

Foto: Umomos / Shutterstock

7. Poznaj historię portugalskich Romea i Julii

Nie tylko Werona może pochwalić się tragiczną historią miłosną – w portugalskiej Alcobasie mają swoją wersję! Legenda opowiada o miłości i gorącym romansie księcia Pedro I oraz córki hiszpańskiego szlachcica – Inês de Castro. Związek nie był akceptowany przez króla Alfonso IV, który nakazał zamordowanie ukochanej swojego syna.

Zrozpaczony Pedro po objęciu tronu pomścił śmierć ukochanej oraz koronował ją pośmiertnie na królową Portugalii. Dziś w klasztorze w Alcobasie znajdują się sarkofagi Pedra I oraz Inês de Castro. Zostały one umieszczone naprzeciwko siebie, co ma być symbolem ich wiecznej miłości i tragicznego losu, który połączył ich na zawsze.

Klasztor w Alcobasie to jeden z najważniejszych portugalskich zabytków, wpisany w 1989 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2007 roku został natomiast uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Bilety wstępu kosztują 15 euro i można je nabyć w kasach lub na oficjalnej stronie internetowej.

Foto: LARISA DUKA / Shutterstock
Jak dotrzeć do Portugalii?
Z Polski do Portugalii możecie polecieć dosłownie codziennie. Najwygodniej zrobicie to na pokładzie linii TAP Air Portugal, która realizuje siedem lotów tygodniowo z Warszawy do Lizbony. Bilety na tej trasie znajdziecie już za niecałe 400 zł w jedną stronę.

W podstawową cenę wliczone są dwa bagaże podręczne – duży o wymiarach 55x40x25cm i maksymalnej wadze 10 kg oraz mały o wymiarach 40x30x15 i wadze do 2 kg.

Więcej informacji oraz rezerwacje znajdziecie na www.flytap.com
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Akurat Cabo di Roca i Sintra to jak najbardziej utarty szlak.  Jeśli chodzi  o kąpiele to jeszcze bardziej niż na temperaturę nalezy uważać na prądy.
jp1, 12 kwietnia 2025, 21:34 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »