Odwiedzić Pragę, Rzym, Wenecję, Betlejem… nie ruszając się z Polski?! To możliwe :)
Jak się żyje w Ameryce?
– Panie redaktorze, ciężko. Kiedyś, jak mieliśmy tutaj PGR, była przynajmniej praca. Ale 20 lat temu wszystko upadło. I teraz nie ma żadnych perspektyw – mówi pan Antoni.
Zaraz, zaraz: gdzie Rzym, gdzie Krym, zapytacie? 🙂 Przecież Ameryka, część świata położona na zachodniej półkuli, to ogromny teren. Dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa, blisko miliard mieszkańców. Cóż, my w Polsce też mamy swoją Amerykę. W której żyło w 2005 roku … 231 mieszkańców. A dojechać do niej możemy choćby samochodem albo rowerem, przemierzając województwo warmińsko-mazurskie.
Czy w Polsce jest więcej miast, wsi i osad, których nazwy brzmią znajomo i światowo… a stan faktyczny odbiega od pierwszej reakcji na nazwę? Czy można zatem objechać świat, nie wyjeżdżając z Polski? I mieć zdjęcia z Pragi, Rzymu, Betlejem? :). Jeden z moich znajomych spędził tak kiedyś swoje studenckie wakacje – podróżując autostopem śladami takich miejsc. Zapraszam do podróży dookoła świata… to znaczy Polski!
Lokalizacja w Polsce: m.in. województwo podkarpackie i pomorskie
Naszą podróż rozpocznijmy... w Betlejem. Każdy kojarzy to słynne miasto – chrześcijanie wierzą, iż jest to miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Niedaleko stąd do Jerozolimy, blisko do wybrzeża Morza Śródziemnego, a i stolica Jordanii jest położona relatywnie blisko.
A gdzie leży nasze „polskie” Betlejem? Powinienem napisać: leżą... ponieważ jest więcej niż jedno takie miejsce w Polsce :). Jedno Betlejem położone jest na Kaszubach (blisko Lęborka). Z kolei przebywając w woj. podkarpackim możemy odwiedzić nawet dwie małe wioski o takiej nazwie.
W „podkarpackim Betlejem” corocznie odbywa się kolędowanie, oraz tak zwane światełko betlejemskie... na które przybywają ludzie z różnych części Polski. A sama nazwa – zarówno pierwowzoru, jak i naszych malutkich polskich miejscowości – oznacza Dom Pokarmu.
Fot. Collage / Pavel Skopets shutterstock, Piotr Kucybała @echodnia.eu
A wy? Czy znacie inne „światowe” miejsca, usytuowane w Polsce? Może spróbujemy zrobić mapę wycieczki „dookoła świata” w obrębie Polski? :). Podzielcie się nimi w komentarzach.