Brak kontrolerów ruchu lotniczego może sparaliżować jedno z największych lotnisk w Polsce!
Noc ze środy na czwartek w godzinach od 0.30 do 6 rano była kolejną, kiedy na gdańskim lotnisku nie wylądował żaden samolot (były zaplanowane dwa przyloty). Powód to braki kadrowe – wszyscy kontrolerzy zbliżania przebywają właśnie na zwolnieniach lekarskich, więc w efekcie bardzo trudno jest zapełnić wakaty. Lotnisko było już zamykane w nocy z piątku na soboty i soboty na niedzielę, choć także w ciągu dnia sytuacja w porcie jest trudna – w minionym tygodniu zdarzały się dość regularne opóźnienia samolotów powyżej jednej godziny.
- Wyspa Malta od 1929 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
- Kreta Zachodnia od 1669 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Wrocław)
- Pafos od 1665 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
Odpowiadająca za zatrudnienie i pracę kontrolerów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przyznaje, że sytuacja jest trudna. Obecnie na lotnisku w Gdańsku pracuje 21 kontrolerów zbliżeniowych – w ostatnich dniach 8 przebywało na L4, a kolejnych 6 było na urlopach.
W serwisie 300Gospodarka czytamy, że możliwy jest scenariusz strajku włoskiego, w którym kontrolerzy chodzą na zwolnienia lekarskie i nie są obecni w pracy, by wymusić lepsze warunki zatrudnienia. Gdański Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego informuje, że w ostatnim czasie wynagrodzenia kontrolerów zostały mocno obniżone.
– W gdańskim ośrodku kontroli ruchu lotniczego pracują dwa zespoły kontrolerów ruchu. Ich wynagrodzenie, wbrew opiniom prezentowanym przez PAŻP, zostało obniżone w lipcu 2022 roku, a więc jego kadencji. Obniżki wyniosły od 4 do 43 procent, średni o blisko 30 procent – informuje związek w komunikacie. Jak dodaje, wynagrodzenie w ośrodkach w Warszawie czy Krakowie wzrosło w tym samym czasie w niektórych przypadkach nawet o 100 procent.
Nie ma pewności, w jaki sposób skończy się ten spór. Tym bardziej, że większość kontrolerów pracujących w Gdańsku znajduje się obecnie w okresie wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę i nie ma pewności, czy wszyscy te warunki przyjmą. Przypomnijmy, że w kwietniu byliśmy blisko paraliżu ruchu lotniczego na Mazowszu, gdy tamtejsi kontrolerzy grozili masowym odchodzeniem z pracy. Tamten spór udało się zażegnać.
Lotnisko w Gdańsku jest jednym z największych portów w Polsce. Po III kwartałach tego roku obsłużyło prawie 3,5 mln pasażerów.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?