Fly4free.pl

Perła Litwy! Troki i wspaniały zamek na wodzie (relacja)

28 kilometrów od Wilna, nad jeziorem Galwe znajdują się Troki. Jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie. Wzniesiono tam potężny zamek obronny, który był jedną z rezydencji władców litewskich i królów polskich. Dziś Troki zamieszkuje ponad 7 tysięcy mieszkańców i są dumą wszystkich Litwinów. To też obowiązkowy punkt na mapie turysty.

Do Troków najłatwiej i najtaniej dojedziecie z Wilna, korzystając z autobusów lub busów. Odjeżdżają z Dworca Autobusowego. Bilety sprzedaje kierowca. My korzystaliśmy z autobusu linii 279. Bilet, który kupiliśmy u kierowcy, w jedną stronę kosztował niespełna 2 euro. Z kierowcą nie porozumiemy się po angielsku, bez problemu zrobimy to w języku polskim. Przejazd trwał ok. 40 minut.

Troki Wilno

Do Troków dojedziecie też pociągiem. Składy odjeżdżają z dworca klejowego w Wilnie. Połączeń jest mniej niż autobusowych (4 dziennie). Bilety kupujecie w kasach lub u konduktora (dodatkowa opłata za wypisanie biletu).

Troki dworce

Autobusy i busy przyjeżdżają na dworzec autobusowy w Trokach przy ulicy Vytauto 99. Do ścisłego centrum należy przejść około 1500 metrów pieszo. Dworzec jest niewielki, z jedną kasą biletową, toaletą i kilkoma stanowiskami odjazdowymi.

Troki dworzec stanowiska 2

Dworzec aurobusowy Troki

Jeżeli korzystacie z pociągu, wysiądziecie na stacji kolejowej przy ulicy Vilniaus 5. Pamiętajcie, że stacja kolejowa położona jest znacznie dalej od centrum niż dworzec autobusowy (2 km).

Informacja turystyczna

Punkt Informacji turystycznej:
Można w nim zaopatrzyć się w bezpłatną mapę, ułatwiającą zwiedzanie (scan mapy na końcu tekstu). Na odwrocie mapy znajdują się opisy zabytków. Opisy są dostępne m.in. w języku polskim. Informacja turystyczna znajduje się przy ulicy Karaimu 41 (www.trakai-visit.lt). Otrzymacie tam również rozkład jazdy autobusów i pociągów (scan poniżej).

Rozkład jazdy 2015

Zamek na wyspie
Zamek w Trokach, który położony jest na jeziorze Galwe, to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych na Litwie. Wzniesiony w XIV-XV wieku. Obecny kształt został mu nadany podczas rekonstrukcji.

Most Troki

Wejście odbywa się po drewnianych mostach, z których pierwszy prowadzi na Wyspę Karaimską, a drugi na Wyspę Zamkową. Budowla otoczona jest wysokim murem z trzema basztami i dużą bramą wjazdową. Wewnątrz znajduje się duży dziedziniec.

Dziedziniec 1

W czasach średniowiecznych pełnił funkcje militarne, ale był też rezydencją dla wielkich książąt litewskich i królów polskich. Wstęp na teren zamku jest płatny. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 6 euro, seniora 4 euro, uczniów i studentów 3 euro.

Dziedziniec 3

Dziedziniec wnętrze2

Część Zamku zajmuje Muzeum Historyczne, które jednocześnie opiekuje się budowlą (www.trakaimuziejus.lt). Warto więc nie tylko obejrzeć udostępnione komnaty, ale przede wszystkim zobaczyć prezentowane tam wystawy.

Muzeum wnetrze

Ściany niektórych komnat przyozdobione są mapami i obrazami, które ukazują potęgę Wielkiego Księstwa Litewskiego. Uzupełnieniem tego są liczne eksponaty oręża rycerskiego oraz sztuki użytkowej z tamtych czasów (pieczęcie szlacheckie, numizmaty, kolekcja fajek itp).

pIECZĄTKI

Wystawa 1

Wnetrze 2

Wystawa fajek 2

Warto wejść do każdej z komnat.

Wnetrze 1

Wnetrze 3

Ciekawie prezentuje się wystawa prezentująca kulturę i dzieje trockich Karaimów.

Karaimi2

Karaimi

W trakcie zwiedzania można bezpłatnie korzystać z dostępnych dotykowych multimediów. Opisy dotyczące historii zamku dostępne są w kilku językach, mi.in polskim.

Multimedialne przewodniki

Podczas zwiedzania możecie spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, kuszy czy wiatrówki do celu. Przyjemność ta jest płatna. Oddanie sześciu strzałów kosztuje 2 euro.

Strzelanie z łuku

Spacer po promenadzie
Warto pospacerować promenadą nad Jeziorem Galwe. Kupicie tam pamiątki, skorzystacie z lokalnych restauracji czy wypożyczycie wodny rower.

Promenada pamiątki

Na końcu promenady znajduje się jedna z kilku atrakcji, starożytny statek handlowy „Wicina”.

Zabytkowa łódź

Karaimi
Rodziny karaimskie zamieszkują Troki od XIV wieku, kiedy to Wielki Książę Litewski Witold przywiózł kilkaset rodzin z Krymu. Pełnili rolę pośredników między Księciem a chanatem krymskim. Nie tylko byli dobrze wyszkoleni, ale przede wszystkim wierni oraz pracowici i dlatego stanowili przyboczną gwardię. Dziś na Litwie żyje ich niespełna 250. W Trokach warto więc zwiedzić muzeum poświęcone tej grupie etnicznej. Opłaty za wstęp 2 euro, uczniowie i studenci 1 euro. Z biletem z zamku 50% zniżki. Muzeum znajduje się przy ulicy Karaimų 22.

Muzeum Karaimów

Kienesa
Przy ulicy Karaimų 30 znajduje się również Kienesa. To karaimski dom modlitwy. Wejście do niej zdobi pamiątkowa tablica informująca, że budowla powstała w XVIII wieku.

Kinesa

Kinesa2

Większość z obecnych domów Karaimów to aktualnie restauracje, w których można skosztować lokalnych potraw. To tu zjecie kibiny (pierogi) czy skosztujecie krupniku, czyli alkoholu o bardzo charakterystycznym ziołowo-miodowym smaku.

Dom

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny
Został ufundowany przez Wielkiego Księcia Witolda w 1409 roku. Słynie on z obrazu Matki Boskiej Trockiej, która jest patronką Litwy. Najprawdopodobniej został namalowany w 1123 roku w Konstantynopolu, a w 1390 roku cesarz bizantyjski Manuel II Paleolog przekazał go w darze Witoldowi. Kościół znajduje się przy ulicy Birutės 5.

Kościół

Cerkiew
Przy ulicy Vytauto 32 warto zwiedzić Cerkiew Narodzenia Najświętszej Matki Bożej. Wzniesiono ją w XIX wieku. Przy odrobinie szczęścia możecie natrafić na niezwykle barwną uroczystość ślubną.

Cerkiew

Cerkiew2

Budynek starej poczty
Spacerując ulicą Karaimų pod numerem 5 możecie obejrzeć budynek starej poczty. Wybudowano go w XIX wieku. Obecnie mieści się w nim Dyrekcja Trockiego Historycznego Parku Narodowego.

Poczta dawna

Kolumna z kapliczką
U zbiegu ulic Vytauto i Karaimų, na pasie rozdzielającym jezdnie wzniesiono kolumnę z kapliczką św. Jana Nepomucena, patrona rybaków, oraz miast otoczonych wodą.

Kolumna z kapliczką

Kolimna z kapliczką 2

Wypożyczalnia rowerów
W budynku dworca autobusowego funkcjonuje wypożyczalnia rowerów (wejście od strony ulicy). Każda godzina korzystania z roweru kosztuje 3,5 euro. Wypożyczenie na 24h kosztuje 13 euro. Uwaga! Wypożyczalnia wymaga złożenia depozytu w wysokości 30 euro. Naszym zdaniem zwiedzanie rowerowe należy traktować jako opcję. Troki są na tyle małe, że piesza wycieczka pozwoli Wam zobaczyć je prawie w całości. Rower przyda się tym, którzy planują przede wszystkim zwiedzanie najbliższej okolicy.

Wypożyczalnia rowerów

Bezpłatny dostęp do internetu WiFi
Jeżeli szukacie otwartego dostępu do internetu WiFi, znajdziecie go w wybranych kawiarniach i restauracjach. Możecie też skorzystać z bezpłatnej sieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Vytauto g. 69. Niestety na terenie samego zamku nie jest dostępna żadna sieć bezprzewodowego internetu.

Toalety
Większość toalet jest darmowa. Są one zaznaczone na planach miasta. Jednym z takich miejsc jest skrzyżowanie ulic Karaimų z Trakų tuż przy parkingu samochodowym i zejściu na promenadę prowadzącą do mostu, którym wchodzimy na teren zamku. Bezpłatne toalety są też dostępne dla zwiedzających zamek. Płatna toaleta dostępna jest m.in. na dworcu autobusowym (opłatę uiszczamy w kasie).

Mapa Troków (dostępna bezpłatnie w informacji turystycznej)
Plan Troków

Jak tanio dojechać na Litwę? Skorzystajcie z aktualnej promocji od Simple Express oraz Lux Express. Bilety w jedną stronę dostępne od 32 PLN. Więcej o promocji tutaj >>

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Nie wiem czy Troki są dumą Litwinów, mieszka tam 50% polaków.
Żmuł, 8 sierpnia 2015, 16:11 | odpowiedz
Są! Jakto niektórzy szukają dziury w całym ;-) Troki są ok. Byliśmy trzy razy i każdemu polecamy! Mają klimat!
skoczek, 8 sierpnia 2015, 16:24 | odpowiedz
Jak wszystko na Litwie tak i zamek w Trokach ma zaflszowana historje.Przykre ale Polacy nie sa milo widzianymi goscmi w Litwie.
rich69, 8 sierpnia 2015, 17:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
rich69Jak wszystko na Litwie tak i zamek w Trokach ma zaflszowana historje.Przykre ale Polacy nie sa milo widzianymi goscmi w Litwie.
Byłem w tym roku i czułem się mile widzianym gościem ! Ciekaw jestem czego to doświadczyłeś że poczułeś się niemile widziany ?
adamp54, 8 sierpnia 2015, 18:43 | odpowiedz
Troki są spoko na spijanie browaru na jeziorkiem
Smulik, 8 sierpnia 2015, 21:15 | odpowiedz
Piękne okolice! Właśnie wróciliśmy z Wilna i Trok, fantastyczne widoki i przepyszne jedzenie
Ania, 9 sierpnia 2015, 9:16 | odpowiedz
ja odwiedziłem Wilno i Troki tydzień temu i nie spotkałem się z niechęcią, a jeśli sami będziemy do innych pozytywnie nastawieni to i oni to odwzajemnią PS. a tak to gorąco polecam, bo po prostu warto :)
Raf, 9 sierpnia 2015, 23:06 | odpowiedz
dla odmiany polecam Ejszyszki, gdzie Litwina prawie nie uświadczysz
Krystian, 10 sierpnia 2015, 12:06 | odpowiedz
Chciałbym spytać autora co to są te "scany"? Coś co robi się za pomocą "computera" i "scanera"? :->
true, 8 maja 2016, 18:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »