Fly4free.pl

PKP Intercity chce jeździć z Polski do Chorwacji i Słowenii! Na trasie kilka hitowych przystanków

Foto: xbrchx / Shutterstock
Nie udało się czeskiemu RegioJet, może uda się PKP Intercity. Nasz kolejowy przewoźnik chce uruchomić połączenie z Warszawy przez Czechy, Austrię i Słowenię do chorwackiej Rijeki – informuje „Rynek Kolejowy”. Choć na razie to tylko wstępna koncepcja, projekt i planowany rozkład jazdy zapowiadają, że może to być hitowe połączenie.

Plan stworzenia nowego kolejowego połączenia do Chorwacji został ujawniony przez PKP Intercity na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury. I trzeba przyznać, że na papierze połączenie wygląda rewelacyjnie. Z wstępnego rozkładu jazdy wynika, że pociągi PKP Intercity miałyby wyjeżdżać z Warszawy o godz. 14.05 i następnie zatrzymywać się na stacjach Opoczno Południe (skomunikowany z pociągi z Łodzi), Włoszczowa Północ (dla pasażerów z Kielc i okolic) i Katowice. Następnie pociąg zatrzymywałby się w czeskiej Ostrawie (godz. 18.51), Brzecałwiu, Wiedniu i w Grazu. Kolejne przystanki to już Słowenia: Maribor i Lublana (o godz. 6.00), a o godz. 8.45 rano pociąg zatrzymałby się w nadmorskiej Rijece. Cała podróż zajęłaby więc ok. 19 godzin, za to z bardzo dogodnym rozkładem. Podobnie wygląda kwestia podróży powrotnej: pociąg z Rijeki miałby wystartować o godz. 19.00, a do Warszawy dojechać o 13.50 następnego dnia.

Nie jest jasne, kiedy takie połączenie mogłoby się zmaterializować, ale nie ulega wątpliwości, że – zważywszy na ogromną popularność Chorwacji wśród Polaków – z miejsca taki pociąg stałby się turystycznym hitem. Tym bardziej, że jego trasa miałaby wieść przez dwa największe miasta w Słowenii.

Przypomnijmy też, że nie jest to pierwsze podejście do połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji. Kilka lat temu bliski uruchomienia takiego połączenia był czeski RegioJet, który jednak (mimo uzyskania wszystkich formalnych zgód) nie uruchomił planowanej trasy. Oby tym razem plany udało się przekuć w rzeczywistość.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
A moze tzw pociag z autami?
Adam DrKlis z Google, 7 kwietnia 2025, 21:29 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »