Fly4free.pl

Jak poruszać się po Rio de Janeiro i na co zwrócić uwagę?

plaża w Rio de Janeiro
Foto: Alesandar Todorovic / Shutterstock

Pomnik Chrystusta, słynna Copacabana i karnawał – tym kusi brazylijskie miasto. Jeśli jednak już zdecydujecie się na wizytę w Rio, warto, byście przyswoili kilka praktycznych porad

Rio de Janeiro w ostatnich latach przeżywa duży skok popularności wśród turystów. Wpływa na to szereg ważnych imprez organizowanych w tym mieście, z ostatnimi mistrzostwami świata w piłce nożnej i igrzyskami olimpijskimi z 2016 roku na czele. Efektem „ubocznym” tych imprez są duże inwestycje w infrastrukturę i sferę bezpieczeństwa, by każdy turysta odwiedzający Rio czuł się tam bezpiecznie. Czy jednak tak jest faktycznie?

Bezpośrednie loty do Rio de Janeiro z Polski oferuje tylko Rainbow. Sprawdź ofertę >>

– Rio to piękne miasto i z pewnością warto je odwiedzić. Ale faktem jest, że w tych najbardziej „turystycznych” częściach miasta patrole policji widać na każdym kroku. Jest też sporo potencjalnych „zaczepiaczy”, którzy chcą nas naciągnąć lub potencjalnie okraść, dlatego będąc w Rio dobrze zachować ostrożność. I lepiej nie zapuszczać się do tych mniej turystycznych dzielnic – zwłaszcza po zmroku – mówi Łukasz Goś, redaktor Fly4free.pl, który był w Rio przez tydzień 3 lata temu.

I bardzo poleca miasto i okolice, a oprócz „głównych” atrakcji poleca też monumentalny stadion Maracana oraz dzielnicę Santa Teresa, ze słynnymi, wyłożonymi kolorowymi mozaikami schodami Escadaria Selaron. Pamiętajcie przy tym, że z centrum Rio do tej dzielnicy najłatwiej i najbardziej widowiskowo dojedziecie najstarszym tramwajem elektrycznym w Ameryce Południowej, który kursuje na tej trasie już od 1877 roku.

Santa Teresa tramwaj Rio de Janeiro
Foto: lazyllama / Shutterstock

Przejdźmy zatem do porad praktycznych

Wzgórze Corcovado, czyli pomnik Jezusa

– Z własnego doświadczenia wiem już, żeby bilety na Corovado kupować online i odbierać je na miejscu. My udaliśmy się tam z marszu i czekaliśmy ponad 2 godziny na wjazd na górę – wspomina Paweł Iwanczenko z Fly4free.pl

Bilet na wjazd kolejką kupujemy na konkretną godzinę,a zjechać możemy już o dowolnej porze.

Głowa Cukru

Tu są zdecydowanie mniejsze kolejki (choć wszystko zależy od sezonowości), więc zamiast kupować bilety online, można zaryzykować zakupienie ich na miejscu – najpewniej nie będziemy musieli długo czekać.

– Naprawdę warto się tam udać ze względu na wspaniałe widoki. Na miejscu siedzieliśmy aż do zachodu słońca i wracaliśmy ostatnim zjazdem kolejki w dół – mówi Iwanczenko.

Foto: mikolajn / Shutterstock

Jeśli nie Copacabana, to co?

Najsłynniejsza plaża świata to miejsce, wokół którego toczy się centrum życia Rio. To tu są największe tłumy, najlepsza muzyka i jest największa szansa na oglądanie w akcji następców Neymara, którzy ćwiczą się na złocistym piasku. Copacabana to piękne miejsce, ale czy najlepsze do plażowania?

– Plaża jest ok, ale podczas mojego pobytu sporo do życzenia pozostawiał stan wody. Podczas kąpieli pływały koło nas plastikowe butelki, woreczki foliowe i opakowania po margarynie – śmieje się Paweł.

Ale wiadomo, że to obowiązkowy punkt na liście atrakcji do zobaczenia w Rio. Najłatwiej dojechać na Copacabanę metrem i wysiąść na stacji Cardeal Arcoverde. Tutaj niestety także trzeba uważać na kosztowności, ale na miejscu jest sporo patroli policji.

Znacznie lepiej wspomina „swoją” plażę, w dzielnicy Flamengo, blisko Parque do Flamengo.

– Czysta woda, mało ludzi i przez cały czas pobytu czuliśmy się tam bardzo bezpiecznie. A do tego bardzo blisko naszego mieszkania – dodaje Paweł.

Foto: lazyllama / Shutterstock

Rio jest nieodłącznie związane z wodą i plażowaniem, ale nie wszystkie miejsca są równie mocno warte polecenia. W niektórych problemem jest woda, w innym – zbyt duże tłumy. Gdzie warto więc zajrzeć? Z pewnością warta odwiedzenia jest Praia Vermelha (na zdjęciu powyżej), położona u stóp Głowy Cukru – warto więc mieć to miejsce na uwadze, planując wycieczkę do tamtego miejsca. Jeśli chcecie poczuć się „modnie”, powinniście rozważyć wizytę na Praia de Ipanema (blisko stacji metra General Osorio), gdzie lubi plażować bananowa brazylijska młodzież.

Nieco dalej od Zona Sul, tuż przy stacji metro Jardim Oceanico znajduje się Praia Barra. Ta 18-kilometrowa plaża przyciąga przede wszystkim miłośników kite surfingu i jest miłą alternatywą w stosunku do plaż w centrum miasta.

Równie ciekawą opcją jest niewielka, ale malownicza plaża w Barra da Tijuca. Turyści raczej omijają to miejsce (bo z centrum jedzie się tu 25 minut taksówką), ale warto się wybrać na tę niewielką plażę, by odpocząć wśród miejscowych i trochę posurfować. Szczególnie, jeśli jesteś dopiero początkującym adeptem tego sportu.

Foto: marcello74 / Shutterstock

Maracana

Brazylijczycy są zwariowani na punkcie futbolu, więc jest logiczne, że obowiązkowo powinniście odwiedzić chyba najsłynniejszy piłkarski stadion świata. Otwarty w 1950 roku był areną wielu fantastycznych spotkań i koncetów, a najważniejsze mecze oglądało na nim ponad 250 tys. widzów! Dostaniecie się na niego linią metra SuperVia – należy wysiąść na stacji Maracana (wejście po zachodniej stronie stadionu) lub Sao Cristovao (strona wschodnia). Jeśli mamy szczęście, możemy wybrać się na mecz piłkarski, jeśli nie – warto wybrać się na zwiedzanie stadionu. Trwa ono 40 minut i odbywa się codziennie w godzinach 9-16. Ceny biletów zaczynają się od 25 reali i można je kupić w kasie biletowej przy bramie pierwszej. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

Przejdźmy teraz do transportu publicznego w Rio de Janeiro, czyli sposobów na łatwe poruszanie się po mieście.

metro Rio de Janeiro
Foto: sevenMaps7 / Shutterstock

Dojazd z lotniska

Zdecydowana większość samolotów ląduje na lotnisku Galeao, zlokalizowanym 20 kilometrów na północ od centrum Rio de Janeiro. Najprostszą i relatywnie najtańszą metodą wydostania się z lotniska jest przejazd jednym z kursujących całą dobę autobusów Bus Rapid Transit (BRT). Do wyboru mamy linię ekspresową TransCarioca oraz połączenie regularne, które jednak po drodze do ostatniej stacji – terminalu autobusowego Alvarda w Barra da Tijuca, zatrzymuje się aż na 47 stacjach. Cena za przejazd wynosi 3,60 BRL, natomiast wcześniej trzeba zatroszczyć się o przedpłaconą kartę, na której ładujemy środki na kolejne przejazdy. Ważna informacja: autobusy BRT nie jadą do ścisłego centrum miasta, więc po drodze trzeba się przesiąść na metro.

Bezpośrednio do centrum miasta można wybrać się za pomocą jednego z operatorów autokarowych, takich jak Real Auto Onibus, który średnio co pół godziny kursuje na różnych trasach do takich dzielnic jak Flamengo, Copacabana, Ipanema czy Leblon. Podróż do centrum trwa do 75 minut, a cena biletu: ok. 16 PLN.

Znacznie droższa będzie podróż taksówką – tu za kurs do centrum zapłacimy nawet równowartość 130 PLN. Nieco tańsze są tzw. comum, czyli żółto-niebieskie taksówki. Tu koszt i tak wynosi jednak 60-90 PLN. Jeśli już decydujemy się na taksówkę, to warto sprawdzić czy kierowca włączył taksometr, ewentualnie wcześniej umówić się na konkretną stawkę.

Przejazdy po mieście

Jeśli wpadnie wam do głowy wynajęcie auta, to raczej odpuśćcie. Jak wszystkie duże miasta, Rio – zwłaszcza w godzinach szczytu – ma bardzo poważny problem z korkami. Wynajęcie auta to pomysł tym gorszy, że komunikacja publiczna spisuje się bez zarzutu. Podstawową osią komunikacyjną są oczywiście 2 główne linie metra, którymi spokojnie dotrzemy do najważniejszych dzielnic i największych atrakcji tego miasta. Niestety, w Rio nie funkcjonują klasyczne bilety okresowe, dzięki którym można ograniczyć koszty przemieszczania się po mieście, ale i tak nie ma na co narzekać. Bilet na pojedynczy przejazd metrem kosztuje 4,30 BRL, choć można też kupować bilety łączone na metro plus autobus lub inne środki transportu. Najwygodniejszą metodą będzie jednak bezpłatne pobranie karty przedpłaconej MetroRio i nabicie na nią odpowiedniej kwoty za przejazdy. Samą kartę można sobie wyrobić za darmo w każdym automacie biletowym, ale trzeba ją zasilić minimalną kwotą 5 BRL, czyli przynajmniej na jeden przejazd.

mapa metra Rio de Janeiro
Foto: mapa-metro.com

Oprócz tego jako przedłużenie linii metra działają specjalne autobusy Metro Na Superficie, które dowożą pasażerów bardziej w głąb miasta. Z punktu widzenia turystów najciekawsza jest linia ze stacji Botafogo, którą możemy dojechać do Ogrodu Botanicznego.

Oprócz metra, ciekawą opcją na poruszanie się po mieście są autobusy BRS, dysponujące dedykowanymi pasami ruchu w głównych dzielnicach miasta jak Ipanema, Copacabana, Leblon czy Barra. Na większości tras cena biletu zaczyna się od 3,40 BRL.

Znacznie szybszą, a często tańszą opcją transportową są też minivany, czyli prywatna alternatywa dla transportu publicznego. Tu ceny biletów wynoszą w zależności od trasy od 2,5 do 5 BRL, choć trzeba pamiętać, że bywają znacznie bardziej zatłoczone niż autobusy.

Chyba najciekawszym sposobem przemieszczanie się są też promy, którymi z centrum Rio możemy dopłynąć na okoliczne wyspy takie jak Ilha de Paqueta czy Ilha Fiscal. Pozycją obowiązkową jest z pewnością udanie się promem do Niteroi. To piękne miasto, słynące ze wspaniałych plaż i przepięknej modernistycznej architektury ma przydomek „miasto uśmiechu” i już to wiele o nim mówi. Miasto znajduje się po drugiej stronie Zatoki Guanbara i choć łatwo można do niego dotrzeć autobusem lub autem, to ze względów widokowych, najlepszą opcją jest właśnie statek. W ciągu dnia promy odpływają z Praca de XV Novembre co kilkanaście minut – bilet kosztuje 6,10 BRL (możecie go zakupić TUTAJ), a cała podróż trwa około 20 minut.

Bezpośrednie loty do Rio de Janeiro z Polski oferuje tylko Rainbow. Sprawdź ofertę >>

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »