[AKTUALIZACJA] Niestety, mimo zapowiedzi i obietnic, rząd nie zdecydował się na zmiany dotyczące kwarantanny. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nadal muszą posiadać test przy przylotach spoza Schgenen/UE, a niezaszczepione przy przylotach z zagranicy (niezależnie od kraju.). W przeciwnym razie są kierowane na kwarantannę (7 dni). Więcej informacji na temat całego zamieszania i tego, jaki rząd wywinął numer podróznikom przeczytacie w nowym tekście.
Po ostatnich zmianach przepisów dotyczących kwarantanny, sytuacja wyglądała następująco. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy były kierowane na nią tylko w przypadku powrotów spoza krajów Schengen i UE (plus Turcji, z którą Polska podpisała specjalną umowę). Osoby niezaszczepione musiały się z nią liczyć po każdym powrocie z zagranicy. W obu przypadkach mogliśmy się jednak z niej zwolnić wykonując test antygenowy lub PCR. Badanie musiało być wykonane najwcześniej 24 h przed podróżą, a najpóźniej 3 h po przekroczeniu granicy. Teraz jednak mocno się to zmieni.
Costa Brava od 1924 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
Fuerteventura od 2489 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Hurghada od 1799 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Poznań)
Już od 11 lutego, kwarantanna nie będzie obowiązywać w przypadku powrotów z krajów Schengen. Jeśli zaś chodzi o przejazdy z pozostałych krajów, kwarantanna zostanie skrócona. Od piątku będzie ona trwała 7 dni. Zwolnione z niej zostaną osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID-19, czyli ozdrowieńcy zaszczepieni i ci z ważnym negatywnym testem.
W skrócie najprościej jak się da wygląda to tak:
– osoby zaszczepione i ozdrowieńcy w ogóle nie muszą się martwić kwarantanną po powrocie z zagranicy
– osoby niezaszczepione są kierowane na kwarantannę tylko w przypadku powrotów spoza Schengen
– z kwarantanny można się zwolnić wykonując test PCR lub antygenowy
Jeśli chodzi o szczegóły, to na razie niestety tyle. Rząd – jak to ma w zwyczaju – zapowiedział zmiany, ale nie doprecyzował wielu kwestii. Co z krajami, które nie są w Schengen, ale są w UE (czyli np. Cyprem)? Co z Turcją?
Na szczęście, najdalej w czwartek musi pojawić się rozporządzenie, które powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Wtedy będziemy mogli doprecyzować wam, co jeszcze się zmieni.