W lipcu strajki sparaliżują duże europejskie lotniska. Szykuj się na opóźnienia i odwołane loty
W piątek, 5 lipca we Włoszech odbył się ogólnokrajowy strajk pracowników lotnisk. Akcje objęły kluczowe porty lotnicze w Bolonii, Crotone, Lamezii Terme, Mediolanie, Reggio Calabrii, Rzymie i Wenecji. Podróżni musieli sprostać opóźnieniom i odwołaniom lotów, zwłaszcza w godzinach szczytu – informuje „EuroNews”.
- Riwiera Albańska od 1769 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
- Costa Dorada od 1659 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
- Limassol od 1937 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Wrocław)
W Irlandii z kolei piloci Aer Lingus kontynuują strajk typu „work-to-rule”, który rozpoczął się 26 czerwca. Akcja ta polega na ścisłym przestrzeganiu godzin pracy i odmowie wykonywania dodatkowych obowiązków. Do 7 lipca odwołano już około 400 lotów. Negocjacje płacowe wciąż trwają, a kolejne spotkanie z irlandzkim sądem pracy odbyło się 3 lipca. Pasażerowie powinni regularnie sprawdzać status swoich lotów i być przygotowani na ewentualne zmiany.
Problemy pojawiają się także w Wielkiej Brytanii W najbliższych dniach pracownicy lotniska Gatwick planują strajk w dniach 12-14 oraz 18-21 lipca. Około 300 pracowników ochrony i obsługi pasażerskiej domaga się podwyżek płac. Strajki mogą wpłynąć na proces kontroli bagażu oraz pomoc dla pasażerów wymagających specjalnej asysty. Dalsze działania protestacyjne mogą być zapowiedziane na czas wakacji, jeśli spór nie zostanie rozwiązany.
Strajk rozpoczęli również kontrolerzy ruchu lotniczego w Antalyi. Jest on związany z płacami i warunkami pracy, a wskutek akcji typu „work-to-rule” problemy mogą dotknąć na około 50% przylotów i odlotów, powodując znaczne opóźnienia. Strajk potrwa do 14 lipca. Zgodnie z komunikatem samego lotniska, podróżni powinni być przygotowani na dłuższe oczekiwanie i ewentualne zmiany w planach podróży.
Od kilku miesięcy we Francji trwa strajk członków związku CGT-RATP, którzy ogłosili siedmiomiesięczną akcję od 5 lutego do 9 września. Może ona wpłynąć na sieć autobusów i metro w Ile-de-France, w tym podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Francuski Senat przyjął ustawę pozwalającą na zakaz strajków transportowych w określonych okresach, aby zapobiec zakłóceniom podczas ważnych wydarzeń. Ustawa ta musi jednak zostać zatwierdzona przez Zgromadzenie Narodowe.
W Szkocji, pracownicy obsługi technicznej na lotniskach planują strajki od 14 lipca, co docelowo ma mieć wpływ na loty krajowe i międzynarodowe. Obejmą one kluczowe lotniska, w tym te w Edynburgu i Glasgow. W Holandii natomiast kontrolerzy ruchu lotniczego planują strajkować w Amsterdamie i Rotterdamie od 10 lipca. Spór dotyczy warunków pracy i wynagrodzeń, a zakłócenia mogą dotknąć tysiące pasażerów.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?