Wietnamska linia obiecuje ubrać swoje stewardesy. Koniec z bikini?
O linii lotniczej VietJet świat dowiedział się w 2011 roku, kiedy ku zaskoczeniu wielu pasażerów, lot obsłużyły stewardesy odziane zaledwie w bikini. Choć wiele osób doceniło odważną decyzję firmy, to nie brakowało też oburzonych przeciwników. Zdjęcia i filmy z lotu wywołały też skandal w środowiskach feministycznych.
Jednak to nie był ostatni wybryk firmy. W trakcie inauguracyjnego lotu między Ho Chi Min a turystycznym Nha Trang w 2012 r., kandydatki do tytułu miss bikini wykonały na pokładzie 3-minutowy taniec hawajski, za co przewoźnik został ukarany grzywną.
Mimo protestów, do dziś skąpo ubrane stewardesy obsługują niektóre rejsy oraz są częścią kampanii promocyjnej przewoźnika. Problem pojawił się dopiero, gdy VietJet poinformował o planach uruchomienia połączenia między Ho Chi Minh a Dżakartą, czyli stolicą muzułmańskiej Indonezji.
Sprawa trafiła, więc do rządu, który oficjalne wyraził obawy, by podczas pierwszego lotu nie doszło do jakiegoś skandalu.
Kraj, w którym główną wyznawaną religią jest islam, nie chce dopuścić do takiej sytuacji. Sam minister transportu Indonezji Budi Karya Sumadi, wyraził nadzieję, że VietJet dostosuje ubiór obsługi pokładowej do obyczajów obowiązujących w tym kraju.
Przedstawiciele linii lotniczej zapewnili, że na lotach do Dżakarty stewardesy będą w pełni ubrane. Obiecali również dostosować się do innych wymogów, czyli np. podawać specjalne posiłki dla muzułmańskich pasażerów.
Jednocześnie kilka dni wcześniej wietnamska linia poinformowała, że będzie sponsorować wietnamskie kandydatki do wyborów Miss Universe. Zarówno same panie, jak i organizatorzy, będą latać na pokładach VietJet, a bielizna sygnowana przez linię pojawi się w wyborach miss plaży.
Widać więc, że linia lotnicza nie zamierza rezygnować z wiązania ją z bikini i skąpo ubranymi kobietami. Mimo tego w maju tego roku, gdy przewoźnik zmniejszał przewagę swojego konkurenta – Vietnam Airlines, spekulowano, że szybko może stać się największą linią lotniczą w kraju. VietJet obsługuje 60 tras w kraju i za granicą. W ciągu najbliższych 6 lat zamierza też zwiększyć swoją flotę do 200 samolotów.