Fly4free.pl

Wizz Air znów świętuje! Już czwarty rok wygrywa prestiżową nagrodę

wizz air
Foto: Markus Mainka / Shutterstock
To już czwarty rok, kiedy Wizz Air okazuje się być najbardziej zrównoważoną linią lotniczą na świecie. Choć dla niektórych może być to nieco zaskakujące, to zdaniem ekspertów, pod tym względem "landrynka" nie ma sobie równych wśród segmentu linii niskobudżetowych.

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o wpływie latania na środowisko. W efekcie coraz głośniej dyskutuje się o obowiązkowych opłatach, które powinni ponosić przewoźnicy (a zatem i pasażerowie), o limitach, które można by nakładać i sposobach na ponowne zachęcenie do wybierania innych środków transportu. Z drugiej strony sami przewoźnicy też starają się ograniczać negatywne skutki swojej działalności. I czasem zostają za to docenieni.

To właśnie dlatego Wizz Air ma co świętować. Linia utrzymała zaszczytny tytuł „najbardziej zrównoważonej linii” i kolejny raz zdobyła nagrodę World Finance Sustainability Awards 2024.

– Nasz ultra-niskokosztowy model biznesowy (ULCC) zapewnia, że zrównoważony rozwój jest integralną częścią naszej działalności od samego początku. Oprócz modernizacji floty i poprawy efektywności operacyjnej, znacząco inwestujemy w zrównoważone paliwo lotnicze, które jest najważniejszym środkiem redukcji emisji lotniczych w perspektywie średnioterminowej – mówi Yvonne Moynihan, członkini zarządu Wizz Air.

Za co konkretnie Wizz Air został doceniony? Przede wszystkim za najniższy emisję dwutlenku węgla w przeliczeniu na tzw. pasażerokilometr. W roku finansowym pobił swój własny rekord. Emisja CO2 wyniosła 52 gramy na pasażera/km. Wizz Air może się też pochwalić bardzo młodą flotą. Jego samoloty mają średnio 4,3 roku, co jest imponującym wynikiem w tej branży. Węgierski przewoźnik zapowiedział też, że do 2030 roku zamierza zasilać 10 proc. swoich lotów zrównoważonym paliwem lotniczym.

Mówiąc krótko – przewoźnik zapewnia, że robi wszystko, by w kolejnych latach jeszcze bardziej ograniczyć swój wpływ na środowisko. Podkreśla jednak, jak ważna jest tutaj rola całej branży i polityków.

– Aby osiągnąć zerową emisję netto, branża musi współpracować i zjednoczyć wszystkie istotne podmioty w lotniczym ekosystemie, aby zapewnić wsparcie i finansowanie potrzebnego rozwoju technologicznego – wyjaśnia Moynihan. – Dlatego rządy i decydenci będą odgrywać kluczową rolę w tworzeniu niezbędnych ram prawnych, aby zapewnić znaczące zachęty do strategicznych inwestycji w odnawialną energię i technologie niskoemisyjne.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Kiedy powrót z Bazą Wizz do Poznania ?
michalzpoznania, 25 lipca 2024, 17:40 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »