Włochy mają 60. obiekt na liście UNESCO! To niezwykła „Królowa Dróg”
Ma blisko 800 km, jest częścią największego parku miejskiego w Europie, szlakiem pełnym zabytków w Rzymie, najstarszą i najważniejszą dróg starożytnego Rzymu, a co za tym idzie „Królową Dróg” – jak nazywaną ją niemal od momentu powstania. Od niedawna jest też 60. włoskim obiektem na liście UNESCO, dzięki czemu Włochy mogą pochwalić się największą liczbą docenionych obiektów pośród wszystkich państw świata.
- Costa Dorada od 1805 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
- Wyspa Malta od 1993 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
- Alanya od 1933 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
Niezwykła droga zaczynała się w Rzymie, a biegnąc przez Lacjum, Kampanię, Basilicatę i Apulię, kończyła się na południu Włoch – konkretnie w Brindisi. Była ważnym szlakiem handlowym wybudowanym w 312 rokiem przed naszą erą. Przemierzali ją zarówno kupcy, jak i niewolnicy, żołnierze czy posłańcy, a pewnie niejednokrotnie i sami władcy. Fakt, że jej fragmenty do dziś zachowały oryginalną nawierzchnię jest naprawdę niezwykły.
Szczególne wrażenie robi we włoskiej stolicy. Na turystów czeka przy niej m.in. maleńki kościół, który na pewno dobrze znacie z Quo Vadis, Katakumby Kaliksta, Circus Maximus, mauzoleum Cecylii Metelli czy willa Kwintyliuszów. A przecież to tylko kilka atrakcji i zabytków, jakie możecie dostrzec podążając wzdłuż Via Appia.
– Pierwotnie była pomyślana jako strategiczna droga do podbojów militarnych (…), później umożliwiła rozwój miast, które łączyła, a także powstawanie nowych osad, ułatwiając produkcję rolną i handel – wyjaśnia UNESCO z uzasadnieniu swojego wyboru. – Składająca się z 22 części droga, jest w pełni rozwiniętym dziełem inżynierii, ilustrującym zaawansowane umiejętności techniczne rzymskich inżynierów w zakresie budowy dróg, projektów inżynierii lądowej, infrastruktury i rozległych prac rekultywacyjnych, a także rozległej serii monumentalnych budowli, w tym na przykład łuków triumfalnych, łaźni, amfiteatrów i bazylik, akweduktów, kanałów, mostów i publicznych fontann – podsumował komitet.
W sumie aż 24 nowe miejsca na liście UNESCO
Nowymi nabytkami na liście mogą się pochwalić także nasi sąsiedzi. Aż dwa obiekty z Niemiec trafiły na słynną listę – Zamek w Schwerinie i osady protestanckiej wspólnoty Braci Morawskich w Herrnhut. Te drugie znajdują się zaledwie 20 km od granicy z Polską!
W sumie na tegorocznym spotkaniu komitetu, UNESCO wpisało na listę 24 nowe obiekty. Są wśród nich obiekty z Chin, Rumunii, Malezji, Etiopii, Indii, Arabii Saudyjskiej, Japonii, Kenii, RPA, Bośni i Hercegowiny i wielu innych. Pełną listę możecie zobaczyć na stronie UNESCO.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?