Z Warszawy do Paryża bezpośrednim pociągiem! PKP Intercity przedstawia plany nowej hitowej trasy
PKP Intercity od pewnego czasu próbuje rozbudować swoją siatkę połączeń międzynarodowych – na naszych łamach pisaliśmy o tym, że przewoźnik chciał m.in. uruchomić bezpośrednie połączenie z Polski do Chorwacji. Teraz zaś wygląda na to, że linia szykuje kolejną bombę, czyli bezpośrednie połączenie z Warszawy do Paryża.
– Myślę, że połączenie może ruszyć w rozkładzie jazdy 2023-2024 – powiedział podczas Kongresu Kolejowego Marek Chraniuk, cytowany przez „Rynek Kolejowy”.
- Alanya od 2228 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Rzeszów)
- Djerba od 1611 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Chopin)
- Costa del Sol od 2125 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Gdańsk)
Na razie plany uruchomienia tej trasy są jeszcze dość mgliste – nie wiemy jeszcze, jakim taborem będzie realizowane połączenie, wiadomo jednak, że będzie to pociąg nocny, realizowany we współpracy z koleją z Francji i Niemiec.
– Pociągi nocne mają stać się „jeżdżącymi hotelami” – powiedział Chraniuk, dodając, że wysoki standard taboru sypialnego PKP Intercity może przekonać pasażerów do wybrania pociągu zamiast samolotu.
– Rozwijamy połączenia międzynarodowe, zapełniając lukę na rynku. Kolej jest coraz bardziej atrakcyjna względem transportu lotniczego. To nie tylko wygoda i niższa cena, ale też dużo bardziej ekologiczny środek transportu – dodaje prezes PKP Intercity.
Kolejarze się chwalą
Kilka dni temu w komunikacie prasowym PKP Intercity pochwalił się znaczącym wzrostem zainteresowania swoimi międzynarodowymi połączeniami. Ma to być związane z tym, że w końcu przez internet można kupować bilety w taryfie Super Promo na połączenia z i do Czech (od 17 czerwca) oraz z i do Austrii (od 18 października). PKP chwali się, że d połowy czerwca w podróż między Polską a ojczyzną Mozarta lub Czechami z promocyjnymi biletami zapisanymi w smartfonach wybrało się już 10 tysięcy osób. Za ile można kupić najtańszy bilet? Z Krakowa lub Katowic już od 9,9 EUR (do Wiednia lub Pardubic), z Warszawy do Wiednia lub Pragi od 19,9 EUR, a z Gdyni do Wiednia – od 29,9 EUR.
– W ostatnich latach za granicę czy czasami nawet na drugi koniec Polski chętniej podróżowaliśmy samolotami. Jednak podróżowanie pociągiem staje się coraz bardziej popularne w całej Europie. Zauważamy ten trend, który idealnie wpisuje się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu i rozwój sektora kolejowego jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Wystarczy powiedzieć, że kolej emituje osiem razy mniej dwutlenku węgla w porównaniu z transportem lotniczym. Dodatkowym plusem jest możliwość podróżowania do i z ścisłych centrów miast oraz stale rosnący komfort. Cieszy nas, że podróże z PKP Intercity stają się coraz wygodniejsze, a kolej bardziej dostępna – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.