Fly4free.pl

Te miasta i kraje zmieniły lub chcą zmienić swoje oficjalne nazwy. Niektóre mogą was zmylić

Nur-Sułtan
Foto: udmurd / ShutterStock
W maju tego roku zrobiło się głośno o Kaliningradzie, który z zalecenia Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych zaczął być nazywany w polskiej wersji Królewcem. W ostatnich latach na świecie doszło do co najmniej kilku podobnych zmian, które dotyczyły nie tylko nazw miast, ale także krajów. Niektóre z nich zostały oficjalnie uznane, zaś część wciąż jest przedmiotem debat.

Indie -> Bharat

W dniach 9-10 września tego roku w Nowym Delhi odbył się szczyt G20. Wśród zaproszonych na uroczystą kolację znalazła się Draupadi Murmu, prezydent Indii, ale obok jej funkcji pojawiła się nazwa „Bharat”. Nie jest to nowe określenie, bowiem często jest używane przez indyjskie władze i społeczeństwo, a odnosi się do zapisków sprzed około 2000 lat. Zamieszczenie takiej nazwy wywołało kolejne dyskusje na temat tego, czy kraj ten oficjalnie zamierza zmienić swoją nazwę.

„Bharat” widniał również podczas szczytu G20 na tabliczce przy nazwisku premiera kraju Narendry Modiego, a także na plakietkach innych indyjskich urzędników. Jak informuje CNN, niewykluczone jest, że niebawem przedstawiciele rządzącej partii (Bharatiya Janata – Indyjska Partia Ludowa), z Modim na czele mają podjąć kroki, aby Indie nie były już „Indiami”, a właśnie „Bharatem”. Miałoby to mieć związek z chęcią wymazania każdego aspektu historii kraju, który nie jest zgodny z prawicową ideologią obecnego premiera.

Potencjalna zmiana wywołuje w kraju sporo kontrowersji. Do wydarzeń ze szczytu G20 odniósł się między innymi prawnik Shashi Tharoor. – Chociaż nie ma żadnych konstytucyjnych sprzeciwów wobec nazywania Indii „Bharatem”, co jest jedną z dwóch oficjalnych nazw tego kraju, mam nadzieję, że rząd nie będzie na tyle głupi, aby całkowicie zrezygnować z określenia „Indie”, które mają ogromną wartość marki zbudowaną przez stulecia. Powinniśmy nadal używać obu słów, zamiast rezygnować z roszczeń do nazwy kojarzącej się z historią, nazwy rozpoznawalnej na całym świecie – skomentował na Twitterze.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-10-18T02:57:01.190Z przez Wakacje.pl

Turcja -> Türkiye

W 2022 roku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wcielił w życie pomysł, zgodnie z którym Turcja nie jest już nazywana w anglojęzycznej wersji „Turkey”, a „Türkiye”. Jednym z powodów, mogłoby się wydawać dość błahych, ale w gruncie rzeczy istotnych, było kojarzenie pierwotnej nazwy z drobiem (w ang. turkey oznacza indyka). Na początku czerwca rzecznik ONZ Stephane Dujarric potwierdził otrzymanie wniosku w tej sprawie i dodał, że zmiana została przyjęta i od razu weszła w życie.

W jednym z wystąpień cytowany przez dziennik „Hürriyet” prezydent kraju stwierdził, że „słowo Türkiye najlepiej reprezentuje i wyraża kulturę, cywilizację i wartości tureckiego narodu„. Zmiany można zauważyć praktycznie na każdym kroku – na wszystkich eksportowanych produktach widnieje nowa nazwa państwa, a od stycznia tego roku w mediach, ale i na ulicach większych miast można znaleźć reklamy stworzone w ramach kampanii turystycznej pn.: „Hello Türkiye”.

Republika Czeska -> Czechia

Oficjalną nazwą naszego południowego sąsiada do 2016 roku była Republika Czeska. Tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło jednak zmianę – nową, krótką wersją stała się Czechia. Pomysł ten został zaproponowany już trzy lata wcześniej przez byłego prezydenta Miloša Zemana, a poparł go m.in. Instytut Języka Czeskiego. W argumentacji wskazywano, że dłuższa, dotychczasowa nazwa kraju jest niespecjalnie wygodna w kontaktach biznesowych, a do tego była niezbyt korzystna w kontekście marketingu.

Portal „DW” przekazał, że choć od skrócenia nazwy minęło już kilka lat, to w dalszym ciągu nie zyskała ona zbyt dużej popularności w anglojęzycznym świecie – wciąż częściej używaną formą jest „Czech Republic”. Może to wynikać z faktu, że „Czechia” dość mocno kojarzy się z angielską nazwą Czeczenii („Chechnya”). Sam Zeman twierdził natomiast, że osobiście używa słowa „Czechia”, ponieważ… brzmi ładniej i jest krótsza.

Holandia -> Niderlandy

Pełna nazwa kraju ze stolicą w Amsterdamie to „Królestwo Niderlandów”. Doskonale znana nam „Holandia” jest jej odpowiednikiem w języku polskim, natomiast w angielskim i holenderskim brzmi ona „Holland”. Przez długi czas stosowane były równoważne zamienniki w postaci „Holandii” i „Niderlandów”. Od 1 stycznia 2020 roku zalecaną formą w przypadku oficjalnej komunikacji jest już tylko wersja „Niderlandy”.

Co ciekawe, zmiana podyktowana jest kilkoma względami, w tym między innymi kwestiami turystycznymi. Władze kraju nie chciały być dłużej kojarzone z negatywnymi konsekwencjami masowych odwiedzin turystów, a nowa nazwa miała stanowić formę nowego otwarcia. Holenderski rząd nie wymaga od innych państw, aby używać nowej nazwy; służy ona głównie ustandaryzowaniu w kontekście wydawanych przez organy władzy dokumentów.

Macedonia -> Macedonia Północna

W lutym 2019 roku kraj znany wcześniej jako Republika Macedonii oficjalnie stał się Republiką Macedonii Północnej lub w skróconej wersji Macedonią Północną. Jednocześnie, jak informowało CNN, władze wskazały, aby obywateli tego kraju nadal nazywano „Macedończykami”, a nie „Macedończykami Północnymi”. Geneza tej zmiany jest dość burzliwa i sięga 1991 roku, kiedy to państwo ogłosiło niepodległość od Jugosławii.

Greckie władze nie były w stanie wówczas pogodzić się z tym, że nowe państwo w nieuzasadniony sposób używa nie tylko swojej nazwy, ale także flagi. Zawarty na niej symbol słońca jest bardzo podobny do Słońca Werginy, używanego również przez grecki region Macedonia. Grecy mieli o to pretensje niemal przez trzy kolejne dekady, aż do 2018 roku, kiedy to premierzy obu krajów podpisali tzw. Porozumienie Prespa. Traktat wszedł w życie rok później i formalnie zakończył konflikt z Grecją, a Macedonii Północnej utorował drogę do NATO i przyszłej integracji z Unią Europejską.

Nur-Sułtan -> Astana

W marcu 2019 roku nowym prezydentem Kazachstanu został Kasym-Żomart Tokajew. Tuż po inauguracji zaproponował zmianę nazwy stolicy kraju na imię swojego poprzednika. Decyzja była natychmiastowa – parlament zatwierdził „rebranding” i Astana stała się Nur-Sułtanem. Był to wyraz wdzięczności wobec Nursułtana Nazarbajewa, którzy rządził krajem od 1991 roku.

Co ciekawe, swego rodzaju tradycja polegająca na zmianie nazwy stolicy jest dość długa. Jak czytamy w serwisie „Astana Times”, w 1830 zyskała nazwę „Akmoly”, a już dwa lata później przemianowano ją na „Akmolińsk”. W 1961 roku doszło do kolejnej roszady – stała się „Celinogradem”, a rok po odzyskaniu niepodległości (1992) nazwę zmieniono na „Akmoła”. Astaną stała się w 1998 roku i wróciła do tego nazewnictwa w 2022 roku. W ten sposób trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako stolica z największą liczbą zmian nazw w nowożytnych czasach.

Pantin -> Pantine

Na początku 2023 roku mer położonego pod Paryżem miasta Pantin, Bertrand Kern opublikował w mediach społecznościowych przemówienie, w którym opowiedział o swojej agendzie na 2023 rok. Jednym z jej punktów było dokonanie zmiany nazwy z „Pantin” na „Pantine” na okres 12 miesięcy. W najprostszym tłumaczeniu, dodanie litery „e” na końcu miało sprawić, że zyska ona żeńską formę kosztem męskiej. Ta symboliczna roszada miała swoje znaczenie.

Jak informował serwis „France24”, Kern chciał w ten sposób zwrócić uwagę na rolę, jaką w społeczeństwie pełnią kobiety i uświadomić równość między oboma płciami. Nawiązywał m.in. do nierówności w płacach czy niesprawiedliwym traktowaniu kobiet w kontekście zatrudniania na dane stanowisko. Zmiana ma charakter czasowy, dlatego tablice z nazwą miejscowości nie zostały zmienione, a w dokumentach ratusza cały czas używana jest nazwa „Pantin”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Landsberg an der Warthe -> Gorzów Wielkopolski -> Gorzów
Yaneck, 18 listopada 2023, 13:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »