Fly4free.pl

Znamy największe lotniska świata. Lider wciąż ten sam, ale już widać duże zmiany, które czekają branżę lotniczą

Foto: eska / Shutterstock
Największym lotniskiem na świecie w dalszym ciągu jest port lotniczy w Atlancie jednak po piętach depcze mu lotnisko w Dubaju – wynika z danych ACI World, czyli Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych, która opublikowała właśnie listę 10 najwiekszych lotnisk na świecie.

Publikowane jak co roku dane ACI o największych lotniskach na świecie pokazują nam też dobitnie trendy i kierunki, do których zmierza branża lotnicza. Nie inaczej jest i teraz. Widzimy więc, że w 2023 roku mieliśmy do czynienia z dużym odbiciem, jeśli chodzi o liczbę globalnie odbytych podróży lotniczych (8,5 mld pasażerów na całym świecie). Być może jeszcze bardziej istotnym czynnikiem jest jednak to, że coraz szybciej rosną lotniska w Azji i na Bliskim Wschodzie, których pozycja z roku na rok jest coraz mocniejsza. Jak wyglądają wyniki? Sprawdźmy.

Zacznijmy od tego, że duże huby transferowe w dalszym ciągu trzymają się mocno – 10 największych lotnisk świata odpowiada za niemal 10 procent światowego ruch pasażerskiego (w 2023 roku obsłużyły łącznie aż 806 mln pasażerów). Globalnym liderem wciąż jest lotnisko w Atlancie, które w ubiegłym roku obsłużyło 104,6 mln pasażerów. Warto w tym miejscu dodać, że spośród czołowej dziesiątki aż 5 lotnisk znajduje się w USA: na trzecim miejscu znalazło się lotnisko w Dallas, na szóstym Denver, na 8 Los Angeles, a na 9 Chicago.

Jednak co ciekawe, widać już tendencje do większej zmiany trendów, czyli rosnącej roli lotnisk choćby na Bliskim Wschodzie. Świadczy o tym przede wszystkim awans lotniska w Dubaju, które w 2019 roku było na 4 miejscu, w 2022 – na 5 pozycji, obecnie jest zaś drugim największym lotniskiem świata, które w 2023 roku obsłużyło 86,994 mln pasażerów. Podium zamyka lotnisko w Dallas, a na czwartym miejscu jest londyńskie Heathrow (79,18 mln pasażerów).

Warto dodać, że w skali roku lotnisko w Dubaju zanotowało aż 31,7 procentowy wzrost w stosunku do 2022 roku, jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów. Jeszcze większy wzrost, bo aż o 55,1 procenta w skali roku, zanotowało lotnisko Tokio Haneda (obsłużyło 78,71 mln pasażerów). Lotnisko w stolicy Japonii zanotowało też największy awans w klasyfikacji największych lotnisk – z 16 na 5 pozycję w skali roku.

Równie imponujące wzrosty zanotowało też lotnisko w Stambule (76,02 mln pasażerów) i new Delhi (72,21 mln pasażerów, wzrost o 21,4 procenta w skali roku).

Czołowa dziesiątka zestawienia wygląda następująco:

Foto: ACI World
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »