Aż sześć obiektów UNESCO, które znajdują się na liście miejsc zagrożonych, zostało cyfrowo odtworzonych przy współpracy z inżynierami i architektami. Dzięki temu każdy może zobaczyć, jak te miejsca wyglądały w czasach swojej świetności i napawać się ich majestatem. A przy okazji przenieść w przeszłość. Czasem bardzo odległą.
Nowe cyfrowe dzieło, które powstało we współpracy ekspertów i UNESCO dosłownie zachwyca. Zwiedzanie starego miasta w Jerozolimie, słynnej syryjskiej Palmyry, miasta Nan Madol czy starożytnego teatru w Libii nie jest dziś możliwe w takiej formie, jak wtedy, gdy miejsca te przeżywały swój największy rozkwit. Tymczasem projekt pozwala nam przenieść się w przeszłość. I to często bardzo odległą!
6 niezwykłych miejsc odtworzonych cyfrowo
Do cyfrowej rekonstrukcji wybrano 6 miejsc z całego świata, które są wpisane na tzw. listę obiektów zagrożonych. UNESCO umieszcza tam zabytki, które mogą nie przetrwać lub już zostały częściowo zniszczone. Niektóre z nich uszkodzono zaledwie kilka lat temu – jak syryjską Palmyrę, w której część obiektów wysadzili w 2017 roku bojownicy ISIS. Inne niszczały przez lata, niektóre nie przetrwały licznych wojen albo po prostu… działalności człowieka i postępu cywilizacyjnego.
Teraz na szczęście możemy ponownie je podziwiać w pełnej krasie i wyobrazić sobie, jakby to było, gdyby czas, ludzie i okoliczności pozwoliły przetrwać im te tysiące lat w nienaruszonym stanie. Cyfrową rekonstrukcję przygotowała firma Budget Direct we współpracy z inżynierami i architektami.
– Zaczęliśmy od zbadania miejsc znajdujących się na liście zagrożonych obiektów UNESCO, która obejmuje 53 miejsca – tłumaczą twórcy projektu. – Wybraliśmy te stworzone przez człowieka, których wciąż istnieją chociaż pewne elementy. Nie braliśmy pod uwagę miejsc stworzonych przez naturę ani tych, na temat których nie można znaleźć dokładnych informacji historycznych – opowiadają.
Ostatecznie udało się zrekonstruować Stare Miasto w Jerozolimie wraz z murami, Nan Madol – starożytne miasto u wybrzeży Mikronezji zbudowane na 100 sztucznych wysepkach, fortyfikacje Portobelo-San Lorenzo w Panamie, Palmyra w Syrii, starożytny teatr w mieście Leptis Magna w Libii i starożytne miasto Hatra w Iraku. . Efekty zaprezentowano w postaci GIF-ów.
Zobaczcie efekty:
Stare Miasto w Jerozolimie wraz z murami
Stara część Jerozolimy zmieniała się przez lata wielokrotnie. Do dziś udało zachować się fragmenty murów, a także słynną Ścianę Płaczu, która jest pozostałością po Świątyni Jerozolimskiej, którą odbudował Herod.
Tu jednak czynnikiem zagrażającym jest… po prostu rozwój miasta, czy też jak to określiło UNESCO „szybka urbanizacja. Biorąc pod uwagę projekt wybudowania kolejki linowej tuż przy samych murach Starego Miasta trudno jednak się dziwić.
![](https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2020/08/06_World-Heritage-in-Danger_Jerusalem_794px.gif)
Fortyfikacje Portobelo-San Lorenzo w Panamie
Pod koniec XVI wieku Korona Hiszpańska budowała na karaibskim wybrzeżu liczne fortyfikacje, które chroniły handel międzykontynentalny. Te w Portobelo-San Lorenzo są przykładem właśnie takiego miejsca.
Zagrażają mu jednak żywioły i natura, dlatego UNESCO postanowiło wpisać je na listę obiektów w niebezpieczeństwie.
![Fortyfikacje Portobelo-San Lorenzo w Panamie](https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2020/08/04_World-Heritage-in-Danger_San-Lorenzo_794px.gif)
Starożytny teatr w mieście Leptis Magna w Libii
Wspaniały przykład rzymskiej urbanistyki i architektury – mówią o Leptis Magna w Libii twórcy projektu. I mają rację! Starożytne Miasto mogło śmiało konkurować chociażby z Kartaginą i Aleksandrią.
Niestety to, co przetrwało tysiące lat, ugięło się przed działaniami wojennymi w Libii.
![leptis magna](https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2020/08/02_World-Heritage-in-Danger_Leptis-Magna_794px.gif)
Nan Madol - starożytne miasto u wybrzeży Mikronezji
Niezwykłe starożytne miasto stworzyli ok. 1200 roku ludzie z dynastii Saudeleurów. Na niemal 100 sztucznych wysepkach powstały m.in. świątynie, pałace, grobowce i domy. Miasto przez lata stopniowo przejmowała natura i wyniszczały żywioły, dlatego gdy w 2016 roku UNESCO wpisało Nan Madol na listę światowego dziedzictwa od razu trafiło również do kategorii obiektów zagrożonych.
![](https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2020/08/05_World-Heritage-in-Danger_Nan-Madol_794px.gif)
Starożytne miasto Hatra w Iraku
Najlepiej zachowane starożytne miasto Partów, czyli królestwa istniejącego od ok. 238 roku p.n.e – a przynajmniej tak było do niedawna. Niestety zostało częściowo zniszczone w 2015 roku przez bojowników ISIS.
![](https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2020/08/01_World-Heritage-in-Danger_Hatra_794px.gif)
Palmyra w Syrii
Podobnie jak Hatra, także i Palmyra ucierpiała w efekcie działań bojowników ISIS. Po tym jak w 2015 zajęli to miejsce, rozpoczęła się stopniowa dewastacja kolejnych elementów starożytnego miasta. Na szczęście udało się uchronić część zabytków, które syryjskie władze ukryły przed dżihadystami. Z ich rąk zginął jednak kustosz tutejszego muzeum, który nie chciał zdradzić, gdzie ukryto cenne przedmioty.
![](https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2020/08/03_World-Heritage-in-Danger_Palmyra_794px.gif)
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?