Fly4free.pl

Cambridge: 800 lat historii w jeden dzień

Odkąd zacząłem doktorat na University of Cambridge codziennie mam szczęście podążać ścieżkami utartymi przez Newtona, Darwina czy też… A.A. Milne'a (twórcę Kubusia Puchatka). Dziś zabiorę Was na spacer ich śladami - pisze Dawid Janas, moderator naszego forum, w poradniku, który prezentujemy poniżej.Polskie lotniska są doskonale skomunikowane z Londynem. Do Cambridge najłatwiej dostać się lądując na lotniskach Londyn-Stansted (Ryanair), bądź Londyn-Luton (Wizz Air).

Ze Stansted mamy do wyboru:

– podróż autobusem, 45 min, £12.60 w jedną stronę, £16.00 w obie (www.nationalexpress.com) [często można znaleźć kody rabatowe na National Express – przyp.red.]
– podróż pociągiem, 30 min, £13.00 w jedną stronę, £14.00 w obie (www.nationalrail.co.uk)

Luton oferuje jedynie:

– podróż autobusem, 1h 40 min, £16.90 w jedną stronę, £25.80 w obie (www.nationalexpress.com)

Z racji tego, że pociąg z Londynu-Stansted to najszybsza opcja (ważne przy jednodniowych wypadach) oraz, iż często na forum pojawia się możliwość zdobycia darmowych voucherów na przejazdy to polecam to połączenie.

Cambridge to małe miasto i gdy już znajdziemy się na miejscu (Railway Station – pociąg, Parker’s Piece – autobus) to dotarcie do centrum pieszo nie zajmie nam dłużej niż kwadrans. Ponad 3,5 mln turystów odwiedza rocznie to miejsce, więc i my zacznijmy zwiedzanie.

Który college wybrać?

Uniwersytet w Cambridge składa się z aż 32, z czego, co ciekawe, trzy wciąż przyjmują jedynie kobiety. My skupimy się na trzech największych i mających względnie najwięcej do zaoferowania tj. Trinity College, St John’s College oraz King’s College, które są wygodnie zlokalizowane w ciągu ulicy King’s Parade oraz Trinity Street.

Trinity College

Jest to najbardziej oblegany i najbogatszy college uczelni. Z racji tego powstało wiele legend mówiących, iż jest to drugi największy posiadacz ziemski w Zjednoczonym Królestwie czy też, że przemierzając działki wchodzące w skład jego bogactwa można dojść do Oksfordu nie stawiając stopy na posesji innego właściciela (bagatela 140 km w linii prostej). Roczne wpływy z tytułu dzierżawy gruntu (ok. 20 milionów funtów) pozwalają wciąż wierzyć w to, że jest przynajmniej ziarno prawdy w tych opowieściach.

Trinity College oferuje do zwiedzenia piękne dwory z ciekawą architekturą jak również znaną bibliotekę, Wren Library, w której znajduje się wiele „białych kruków”. Znajdziemy tam rękopisy wspomnianego już „Kubusia Puchatka” czy też serię trzech książek „Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica” napisanych własnoręcznie przez Sir Isaaca Newtona w XVII w., w których odkryte prawa fizyczne stanowią dzisiejszą podstawę zrozumienia wszechświata.

Patrząc w każdym kierunku zobaczymy świeżo przystrzyżoną trawę układającą się w ciekawe wzory. Nie próbujmy jednak po niej chodzić – ta przyjemność zarezerwowana jest dla naukowców zrzeszonych z Trinity College oraz osób, które im towarzyszą.

Wstęp: £3.00 za osobę dorosłą (zniżki: można próbować je uzyskać pokazując polską legitymację studencką lub ISIC).

St John’s College

Jako wielki rywal Trinity College, oferuje równie piękne alejki spacerowe podczas zwiedzania kolejnych dworów ograniczonych z czterech stron budynkami o ciekawej architekturze. Jest tu także biblioteka oraz kapliczka, którą mogą zwiedzić turyści. Z mojej perspektywy oferuje nieco więcej miejsca na przechadzkę oraz zrobienie różnorodnych zdjęć, ale gust to sprawa indywidualna.

Elementem, który wyróżnia St John’s College, jest Most Westhnień/Bridge of Sighs (zdjęcie poniżej). Nazwa nawiązuje do mostu w Wenecji, o podobnym kształcie, którym drogę na odbycie kary przemierzali skazańcy. W obecnych czasach, każdego rana, jego angielskim odpowiednikiem, idą studenci na zajęcia wzdychając nad swoją dolą.

Wstęp: £3.40 za osobę dorosłą (zniżki: j/w).

King’s College

Ten college jest najbardziej znany z kaplicy wybudowanej w XVI w., która stała się niejako symbolem miasta, a przez to głównym punktem wycieczek większości turystów. Znajdziemy w niej interesujące witraże, gabloty przedstawiające historię kaplicy oraz największe sklepienie wachlarzowe na świecie.

Jest wokół także wiele dworów, alejek oraz ławek, gdzie można odpocząć przed dalszym zwiedzaniem.

Wstęp: £7.50 za osobę dorosłą (zniżki: j/w).

Każdy powyższy college ma dostęp do rzeki Cam, nad którą można usiąść i delektować się widokiem przepływających łódek z perspektywy mostu bądź nabrzeża.

Miasto historii

The Fitzwilliam Museum (http://www.fitzmuseum.cam.ac.uk/)

Muzeum sztuki starożytnej oraz malarstwa. Zwiedzający mogą podziwiać eksponaty z Egiptu, Grecji, Rzymu, Dalekiego Wschodu oraz Europy. Są tu m.in. starożytne rzeźby, elementy urządzeń z życia codziennego, najróżniejsze manuskrypty czy też obrazy znanych malarzy jak np. Picasso czy Monet.

Wstęp: darmowy.

Whipple Museum of the History of Science (http://www.hps.cam.ac.uk/whipple/)

Jest to muzeum historii nauki. Kolekcja zawiera instrumenty naukowe, modele, obrazy, zdjęcia, książki i inne materiały przestawiające rozwój tej dziedziny. Eksponaty pochodzą nie tylko ze zbiorów Uniwersytetu w Cambridge, lecz zostały również pozyskane zza granicy.

Wstęp: darmowy.

The Museum of Zoology (http://www.museum.zoo.cam.ac.uk/)

Fantastyczne miejsce, gdzie można zobaczyć eksponaty wypchanych zwierząt lub ich szkielety. Znajdziemy tu również wszelkiego rodzaju wysuszone insekty czy też organizmy zachowane w formalinie.

Jest to jedno z najlepiej wyposażonych muzeów w tej dziedzinie na świecie i posiada przynajmniej jeden egzemplarz z każdej grupy zwierząt. Ciekawostką może być obecność zeszytów Darwina i dużej ilości preparowanych przez niego zwierząt, na których wysnuł swoją koncepcję o ewolucji. Przed muzeum znajduje się wielki szkielet wieloryba, ”z”, a może nawet „w” którym zainteresowani mogą sobie zrobić zdjęcie.

Wstęp: darmowy.

Ukryte perełki

W Cambridge znajduje się jeszcze wiele rozsianych po centrum miejsc wartych poznania, o których często nie wspomina się w przewodnikach, ale wystarczy tu pobyć nieco dłużej by je zauważyć:

Laboratorium Cavendisha (a dokładniej dawne Laboratorium przy ulicy Free School Lane)

Miejsce niezwykle owocnej działalności naukowej, która doprowadziła tutaj do wielkich odkryć takich jak odkrycie elektronu czy też ustalenie struktury DNA. Wychowało się tutaj aż 29 laureatów Nagrody Nobla!

The Eagle

„Rzut kamieniem” od Laboratorium Cavendisha znajduje się pub The Eagle, lejący piwo w Cambridge już od ponad 450 lat. To tutaj właśnie wybrali się po pracy Watson i Crick, odkrywcy struktury DNA w 1953 r. by obwieścić, iż „odkryli sekret życia” i przypieczętować to angielskim ale.

Dodatkową ciekawostką są napisy znajdujące się na suficie. W czasach II Wojny Światowej było to miejsce spotkań lotników brytyjskiego Royal Air Force, którzy chcieli zaznaczyć swoją obecność wypalając na suficie zapalniczką, świeczką czy rysując pożyczoną szminką swoje podpisy.

Corpus Clock

Pokryty 24-karatowym złotem zegar, o średnicy ponad 1,5 metra, odmierzający czas przez „zjadającego go insekta”. Został odsłonięty na widok publiczny przez znanego fizyka, Stephena Hawkinga, mieszkańca Cambridge.

Most Matematyczny (Mathematical Bridge)

Most znajduje się obok Queens’ College i przyciąga sporą liczbę turystów dzięki swojej legendzie. Mówi ona, iż most został zbudowany przez samego Sir Isaaca Newtona, który za sprawą swojego geniuszu zaprojektował go tak, iż nie potrzebował żadnych elementów metalowych, a budulcem było tylko drewno.

Kilka lat później studenci i pracownicy naukowi postanowili rozłożyć go, by zobaczyć jak to wszystko się trzyma, jednak nie potrafiąc złożyć go z powrotem sposobem jaki zaprojektował Newton, musieli użyć nitów i innych metalowych połączeń. Fakt, iż Newton zmarł 22 lata przed zbudowaniem mostu, pozwala niestety wątpić w tę historię.

Market Square (rynek)

Najlepsze miejsce w mieście na kupno pamiątek. Jest tu największy wybór i najlepsze ceny w mieście. Znajduje się tu wiele straganów ze starymi książkami, płytami winylowymi i przeróżnymi lokalnymi wyrobami.

Rowing (wioślarstwo)

Jest to bardzo popularny sport wśród studentów, a największym wyróżnieniem dla żaka jest możliwość reprezentowania uczelni w walce z odwiecznym rywalem z Oksfordu na Tamizie w Londynie każdej wiosny. W obecnej chwili prowadzimy 81 do 77!

Wystarczy wybrać się nad rzekę Cam w okolicach Midsummer Common by zaobserwować jak wyglądają treningi, które rozpoczynają się bladym świtem, a później kolejne mają miejsce w ciągu dnia. Jest to tak angażujące zadanie, iż Hugh Laurie, dziś popularny Dr House, a niegdyś student Cambridge, specjalnie wybrał jako swój kierunek studiów archeologię by nauka nie przeszkadzała mu w wioślarstwie.

Punting (rejs łodzią płaskodenną)

Wspaniała możliwość by zwiedzić miasto z poziomu rzeki i zobaczyć każdy najważniejszy college. Łódź możemy wynająć z przewodnikiem lub bez, ale największą przyjemność sprawia własnoręczne sterowanie. Stajemy odważnie na końcu łodzi w rękach trzymając długi aluminiowy bądź drewniany kij (na wszelki wypadek radzę oddać wartościowe przedmioty przyjaciołom na łodzi).

Odpychamy się energicznie od dna, a następnie używamy kija by wyregulować kierunek, w którym płyniemy. Musimy uważać na manewry innych łodzi (a tych w ciepłe dni może być bardzo dużo) oraz mosty, do których się zbliżamy płynąc. Nie raz byłem świadkiem jak sterujący zagadał się, by chwilę później znaleźć się w rzece. Na pocieszenie taka osoba zwykle dostaje duże oklaski od innych płynących w pobliskich łodziach.

Cena: Zależnie od firmy, ale polecam monitorowanie stron zakupów grupowych przed wyjazdem, gdyż oferują spore obniżki do aktualnych cen.

Imperial War Museum Duxford

Jeśli macie trochę więcej czasu do zagospodarowania w Cambridge, możecie rozważyć wyprawę do największego brytyjskiego muzeum lotnictwa w Duxford. Jest tam niemal 200 samolotów, a niewykluczone, iż zobaczycie jak nad Waszą głową przelatuje oryginalny Spitfire’y – pokazy mają miejsce co rusz!

Wstęp: £17.50 za osobę dorosłą / £14.00 studenci.

Jeżeli chcecie na naszych łamach zamieścić swoją relację z podróży, przydatny poradnik dla innych podróżników prosimy o przesyłanie na adres kontakt@fly4free.pl.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Dziekuje za ten ciekawy przewodnik! To jest naprawde super przedstawione. Co z dziecmi? Jakie znizki? Czy ktos moze polecic tani nocleg w okolicy ?
skomand, 13 kwietnia 2013, 14:17 | odpowiedz
Wow, super! Wyjątkowo dobry przewodnik!
shiv, 13 kwietnia 2013, 15:48 | odpowiedz
Bardzo ciekawy artykuł i przepiękne zdjęcia. Naprawdę super :) Planuję prędzej czy później zajrzeć do Cambridge, więc przewodnik się przyda.
agnieszka, 13 kwietnia 2013, 16:11 | odpowiedz
Po prostu brak mi słów !!! Opis i prezentacja - rewelacja.
Bob, 13 kwietnia 2013, 19:32 | odpowiedz
Dla zainteresowanych, zdjęcia z mojego 1dniowego wypadu do Cambridge http://www.jacekkonopka.pl/weekendowe/cambridge-2011/ :)
Jacek Konopka, 13 kwietnia 2013, 22:55 | odpowiedz
Super opisane :) Zachęciłeś maksymalnie :)
dzarek, 14 kwietnia 2013, 21:15 | odpowiedz
więcej takich pozycji w sieci. super :)
Sebastian, 2 marca 2014, 10:45 | odpowiedz
Świetnie! Tak powinien wyglądać praktyczny przewodnik
beata, 26 marca 2014, 16:39 | odpowiedz
Bardzo przydatne informacje, wlasnie jestem w Cambridge ;) Pozdrawiam
pozytywna, 25 kwietnia 2014, 13:03 | odpowiedz
Niestety zmieniły się ceny. King's College - £8, St John's - £7, 50, ale Trinity taniej £2. Ceny z dzisiaj. Bardzo przydatny przewodnik. Dziękuję.
Magania, 1 sierpnia 2015, 0:09 | odpowiedz
Dziękuję. Lecę do Cambridge jutro i Twój opis pozwolił na zrobienie MUST SEE list:)
AN, 28 sierpnia 2015, 8:48 | odpowiedz
cheap nba jerseys Dallas cowboys Jersey wholesale nba jerseys
Jestine, 14 lutego 2016, 4:04 | odpowiedz
cheap queensland jersey cheap jerseys store
Octavia, 16 sierpnia 2016, 19:32 | odpowiedz
2 lata temu miałam ogromną przyjemność spędzić 9 tygodni w Cambridge w grupie polskich naukowców w ramach rządowego programu" TOP 500 Innovators" i obecnie mój syn Mateusz z grupą przyjaciół z liceum w Czestochowie wybrali się do Cambridge i Londynu na "doładowanie intelektu" przed maturą i... wskazałam im w Cambridge w 100% dokładnie te same miejsca jakie opisano powyżej. Dopiero później natknęłam się na tę stronę. Świetny opis Cambrisge w pigułce! Więcej takich info! Pozdrawiam serdecznie i gorąco polecam te miejsca, Magdalena Z, Politechnika Częstochowska :)
Magdalena, 24 stycznia 2017, 9:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »