Czarnobyl 30 lat później. Odwiedź ZONĘ za 474 PLN (loty + wycieczka + hotel)
Zamknięta jednak tylko z nazwy, bowiem obecnie pełni między innymi rolę atrakcji turystycznej. Na jej terenie znajduje się miasteczko Czarnobyl, które dało nazwę zakładowi energetycznemu, infrastruktura samej elektrowni w tym 4. blok energetyczny, który uległ katastrofie, tajemnicze „Oko Moskwy” – gigantyczny, wojskowy radar i przede wszystkim Prypeć – opuszczone blokowisko, które do czasu ewakuacji było domem 50-tysięcy pracowników Czarnobyla i ich rodzin.
Wikipedia podaje:
27 kwietnia 1986 r., dzień po katastrofie w Czarnobylu, zapadła decyzja o (w pierwotnych zamiarach czasowej) ewakuacji miasta. Około 50 tysięcy mieszkańców do wieczora musiało opuścić swoje domy. Od godziny 14:00 do 16:30 przebiegła właściwa ewakuacja.
Mieszkańcy już nigdy nie powrócili do swoich domów.
Odwiedzenie Zony wymaga uzyskania pozwoleń i opieki przewodnika. Procedura jest na tyle długa, skomplikowana i kosztowna, że organizowanie indywidualnych odwiedzin należy uznać za nieopłacalne. To jeden z tych przypadków, gdy do miejsca docelowego należy udać się korzystając z pomocy organizatora takich wyjazdów.
W ofercie firm specjalizujących się w organizowaniu wyjazdów do Zony można znaleźć szeroki wachlarz usług. Najczęściej oferowane czasy pobytu to od jednego (realnie kilka godzin) do trzech dni w Zonie. Jeżeli ktoś marzy o eksploracji strefy – wycieczki jednodniowe nie są dla niego. Tu w mojej ocenie warto skorzystać z oferty polskich organizatorów takich jak StrefaZero.org, którzy w cenie około 1800 zł organizują autokarowe kilkudniowe wyjazdy.
Jeśli jednak wystarczy Wam przespacerować się ulicami opuszczonego miasta, zobaczyć z bliska blok 4. elektrowni, czy też zajrzeć do opuszczonych sklepów, przedszkoli, teatrów – zrealizujecie to w ciągu jednego dnia.
Przykładowi operatorzy ukraińscy oferujący wyjazdy jednodniowe zaczynające i kończące się w Kijowie (transfer tam i z powrotem, kilka godzin zwiedzania, pełen koszt):
- ukrainianweb.com w cenie 80 USD za osobę
- go2chernobyl.com w cenie 81 USD za osobę
- tourkiev.com od 97 USD za osobę
Sam brałem udział w wyjeździe zrealizowanym przez go2chernobyl.com. To co zrealizowaliśmy w programie to solidne minimum. Dobrymi opiniami na naszym forum cieszy się tourkiev.com. Z relacji osób, które korzystały z tej opcji odnoszę wrażenie, że program realizowany przez tourkiev.com jest bogatszy.
Czy to jest bezpieczne?
W trakcie mojego pobytu dozymetr maksymalnie wykazywał 8 mikrosiwertów na godzinę. W odległości 300 metrów od 4. bloku było to 3,5 mikrosiwerta, w Prypeci między 0,4 a 0,15. Zakładając, że przez 3h pobytu byłbym wystawiony na ekspozycję o sile 3 mikrosiwertów na godzinę, łączna przyjęta w tym czasie dawka promieniowania wyniosłaby 9 mikrosiwertów (realna dawka przyjęta w trakcie pobytu w Zonie była znacznie niższa). To wartość porównywalna do tej, jaką przyjmujemy w trakcie lotu samolotem pasażerskim z Warszawy na Wyspy Kanaryjskie.
Podróż i pobyt
Aby skorzystać z oferty jednodniowego wyjazdu należy dostać się do Kijowa. Najtańsze połączenia z Polski do tego miasta oferuje Wizz Air. Ceny dla pasażerów posiadających członkostwo w WDC często wynoszą 78 PLN za lot w dwie strony. Aktualnie najtańsze bilety znalazłem za 108 PLN. Takie Wizz oferuje na podróż na przykład w dniach 19-21 lipca.
Kijów oferuje możliwość bardzo tanich noclegów i wyżywienia. Przykładowy nocleg w Voskhod Hotel w terminie 19-21 lipca zarezerwujecie za 107 PLN/2 osoby/2 noce (53,50 PLN/osoba)
Rezerwacja biletów lotniczych:
Ten kosztorys ma służyć tylko inspiracji i pokazaniu Wam poziomu kosztów.
Podsumowanie kosztów wycieczki:
- Loty z Katowic do Kijowa (19-21 lipca) za 216 PLN/2 osoby (108 PLN/osoba)
- Zakwaterowanie w Voskhod Hotel za 107 PLN/2 osoby/2 noce (53,50 PLN/osoba)
- Wycieczka do Zony od 160 USD = 625 PLN/2 osoby (312,50 PLN/osoba)
SUMA: 948 PLN/2 osoby (474 PLN/osoba)
Co udało mi się zobaczyć w trakcie takiej wycieczki? W galerii znajdziecie zdjęcia z tej podróży.