Fly4free.pl

Odrestaurowano zabytkową plażę. 2 tysiące lat temu to historyczne miejsce było świadkiem kataklizmu

Herculaneum
Foto: J2R / ShutterStock
Po niemal 2 tys. lat od erupcji Wezuwiusza, starożytna plaża w Herkulanum została ponownie udostępniona publiczności. Ta ważna archeologiczna lokalizacja, będąca miejscem schronienia dla ponad 300 osób próbujących uciec przed kataklizmem w 79 roku n.e., została całkowicie odrestaurowana.

Uroczystości otwarcia plaży przewodniczył włoski Minister Kultury, Gennaro Sangiuliano. – W budżecie zabezpieczyliśmy finansowanie dalszych wykopalisk, które odkrywają nowe skarby i przyciągają badaczy z całego świata. Wierzymy, że ten obszar, uznany przez UNESCO za miejsce o wielkiej wartości, ma ogromny potencjał dla rozwoju społeczno-gospodarczego – powiedział.

Otwarcie plaży w Herkulanum to ważny krok w kierunku ożywienia dziedzictwa kulturowego regionu i umożliwienia odwiedzającym głębszego zrozumienia historii starożytnego Rzymu. Zdaniem zarządców obiektu, możliwość poznania jej przeszłości może dodatkowo zwiększyć zainteresowanie całym parkiem.

Działania przeprowadzone w ramach długotrwałych prac wykopaliskowych pozwoliły odkryć liczne ludzkie szczątki oraz inne artefakty, świadczące o skali kataklizmu sprzed ponad 2000 lat. To nie była tylko praca restauracyjna, ale również wielkie przedsięwzięcie badawcze. Wykopaliska pozwoliły nam zgłębić naukowe aspekty erupcji, odkrywając m.in. przepływy piroklastyczne i różnorodne materiały, które zalały miasto – powiedział cytowany przez CNN Francesco Sirano, dyrektor Parku Archeologicznego Herculaneum.

Jednym z najważniejszych odkryć był szkielet „ostatniego uciekiniera”, znaleziony w 2021 roku. Był to około 40-letni mężczyzna, który prawdopodobnie próbował dotrzeć do morza z torbą pełną cennych przedmiotów​.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »